Anonimowe kupno Bitcoina i innych kryptowalut

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Bitcoin i większość kryptowalut nie jest anonimowa. To jest pseudo-anonimowość, ponieważ mimo braku twoich danych osobowych przy transakcji i tak można ciebie namierzyć. Namierzenie może polegać na poznaniu numeru IP, prześledzeniu transakcji w sieci kryptowaluty, tj. w blockchain, powiązaniu kupna-sprzedaży z twoją kartą płatniczą lub dowodem osobistym udostępnionym dostawcom giełdy kryptowalut itp. Warto zadbać o anonimowość, szczególnie w przypadku dokonywania transakcji o większej wartości, aby nikt nie mógł ciebie namierzyć. Kto może ciebie namierzyć? Przestępcy, którzy nieraz dokonywali porwań dla okupu, o czym poczytasz w mediach. Zabiegi ochrony prywatności nie mają na celu unikania opodatkowania i znikania przed urzędami skarbowymi, nawet jeśli pobierają one „haracze” tak samo wysokie jak przestępcy.

Jak dokonywać anonimowego zakupu kryptowaluty?

Kroki tutaj pokazane dotyczą zakupu, przechowywania i sprzedaży kryptowaluty. Wspomniane trzy elementy muszą opierać się o anonimowe działania. Samodzielnie określ jak bardzo chcesz chronić swoją prywatność. Anonimowe transakcje to złożony proces, dlatego nie mogę z pełną stanowczością stwierdzić, że stu-procentowe wykorzystanie poniższych wskazówek pozwoli utrzymać pełną anonimowość. Zanim przeczytasz owe wskazówki, zapamiętaj podstawową zasadę – anonimowe działanie to takie, które nie pozwala na powiązanie z twoją osobą, imieniem, nazwiskiem, adresem, telefonem, numerem IP w sieci itd.

  • Kupuj, sprzedawaj kryptowalutę offline. Chętnych do transakcji możesz znaleźć na stronie LocalBitcoins.co, LocalMonero.co albo za pośrednictwem lokalnych kantorów kryptowalutowych i bitomatów.
  • Jeśli kupiłeś kryptowalutę na giełdzie, gdzie podałeś swoje dane osobowe i skan dokumentu tożsamości, zamień ją na innej stronie internetowej lub offline na walutę „Monero”. Monero jest w pełni anonimową kryptowalutą, której fundamentem jest właśnie „anonimowość”. Potem wymień Monero na żądaną kryptowalutę, np. Bitcoina dokonując nie jednego, a kilku przelewów.
  • Jeśli musisz kupić kryptowalutę przez Internet, użyj serwisów internetowych (giełd) niewymagających podawania danych osobowych, np. Bisq.
  • Używaj kryptowaluty Monero zamiast innych kryptowalut. Monero jak dotąd nie daje możliwości śledzenia, zaszyfrowanych transakcji. Amerykański urząd skarbowy wyznaczył nagrodę dla hakera, który złamie tę funkcję. Nie ma chyba bardziej bezpiecznej i anonimowej kryptowaluty.
  • W Internecie dostępne są usługi „blenderów kryptowalutowych”. Polegają one na przesłaniu kryptowaluty, najczęściej Bitcoina do portfela tej usługi, która potem odda tobie kwotę pomniejszą o prowizję w formie rat i w dłuższym okresie czasu. Innymi słowy twoja transakcja zostaje zmieszana z transakcjami innych osób i oddana różnymi kwotami w ciągu kilku godzin. Niestety musisz zaufać w tym przypadku dostawcy tej usługi, który może nie grzeszyć uczciwością, a wiec nie jest to bezpieczne rozwiązanie dla twojej kryptowaluty.
  • Kupujesz lub sprzedajesz kryptowalutę offline, w kantorze, bitomacie, na ulicy między osobami i myślisz, że jesteś anonimowy? Nic bardziej mylnego. Wokół prześwietli cię mnóstwo kamer CCTV. Bitomaty często mają kamery, jak bankomaty. Dobre okulary przeciwsłoneczne i maseczka antywirusowa pomogą.
  • Połącz się z Wirtualną Siecią Prywatną, w angielskim skrócie VPN, która zaszyfruje przesyłane internetowe dane i zmieni twoją geograficzną lokalizację w sieci. Usługa VPN musi stosować politykę „zero wiedzy” (ang. „zero knowledge”), czyli nie zbierać żadnych informacji o przesyłanych danych i tym samym nie udostępniać danych państwowym służbom. Siedzibą dostawcy VPN musi być kraj niestosujący inwigilacji społeczeństwa – najczęściej będzie to raj podatkowy.
  • Płacąc za towary lub usługi anonimową kryptowalutą z łatwością zaprzepaścisz swoją anonimowość podając swoje dane teleadresowe przy składaniu zamówienia, np. w sklepie internetowym.
  • Przechowuj kryptowalutę w tzw. „zimnych portfelach”, tj. portfelach odłączonych od Internetu. Takim portfelem może być kartka papieru z nadrukiem klucza prywatnego i adresu publicznego. Inną formą może być sprzętowy „zimny portfel”, np. firmy Ledger lub Tezor – pamiętaj jednak, aby nie zamawiać go na swoje dane osobowe. Wspomniany wyżej klucz prywatny daje dostęp do twoich środków finansowych, chroń go, nie udostępniaj nikomu.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.