Jeśli widzisz u siebie problem z zainstalowaniem inteligentnego domu, bo nie znasz się na tym, nie chcesz remontu, nie stać się na wynajęcie firmy instalacyjnej, to rozwiązanie Apple HomeKit jest dla ciebie. Do czego warto wykorzystać inteligentny dom, pisałem już nie raz. Przydatnych automatyzacji w domu jest wiele. Instalacja inteligentnego domu nie musi być skomplikowana i wymagać głębokiej, technicznej wiedzy. Remontu w obecnym domu lub mieszkaniu też nie trzeba robić. Nie trzeba wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych, a budżet może być dopasowany do własnych możliwości. Rozwiązanie typu „smart home” od Apple zwane „HomeKit” to świetne rozwiązanie dla wielu.
Od czego zacząć?
Zakładam, że już zaplanowałeś swój inteligentny dom. Wiesz już co twój inteligentny dom ma robić, jakie automatyzacje wykonywać, jakie dawać możliwości? Aby móc wykonywać zaplanowane działania, stworzyłeś wstępną listę urządzeń i czujników. Pora na dobór centralki smart-domu. W Apple HomeKit centralkę możesz mieć w głośniku Apple HomePod, HomePod Mini, lub przystawce do telewizora Apple TV.
Dodam, że “plusem ujemnym” produktów Apple jest zamknięty ekosystem – to jest zaleta i wada zarazem. Wchodząc w ekosystem Apple warto mieć na początek telefon iPhone lub tablet iPad do swobodnego zarządzania systemem. Aplikacja HomeKit jest dostępna w polskim języku.
Hub do Apple HomeKit
Centralką może być głośnik lub przystawka TV. Które urządzenie wybrać? Hub musi być cały czas podłączony do prądu, np. głośnik HomePod. Głośnik posiada wbudowaną funkcję HomeKit. Duży głośnik HomePod przestał być rozwijany przez Apple. Dlatego lepiej wybrać HomePod Mini.
Bardzo dobrą opcją na centralkę jest Apple TV 4K (edycja 2021) lub nowsza. Urządzenie ma szybszy procesor, niż ten w głośniku i posiada dodatkowe funkcje typu „smart TV”. Odpowiadając na pytanie, które urządzenie jest najlepsze na hub HomeKit? Przystawka Apple TV 4K (2021) lub nowsza, ale to też nie oznacza, że nie warto wybierać głośnika. Jest to tylko kwestia wyboru tego “najlepszego”.
Czy można mieć więcej centralek HomeKit w domu? Tak można. Inne systemy „smart home” działają w oparciu jedną centralkę, ale HomeKit niekoniecznie. Oczywiście jedna centralka wystarczy. Ale gdy masz np. Apple TV oraz kilka głośników HomePod Mini i ustawisz centralkę również na jednym z nich, to będą się one wspierać. Gdy jednak centralka HomeKit jakimś trafem przestanie działać, druga przejmie obowiązki, tak więc można powiedzieć, że jest to swego rodzaju dodatkowe zabezpieczenie.
Każdy głośnik HomePod Mini ma wbudowaną łączność Thread, która wspomoże działanie całej sieci Thread (siatka łączności działa podobnie do Z-Wave). Do działania Thread w głośniku nie trzeba aktywować w nim centralki HomeKit.
Co to jest Thread – łączność smart home?
To nowy standard łączności smart home obok już znanych takich jak Z-Wave, Zigbee. Wszystkie urządzenia Thread podłączone na stałe do zasilania (nie na baterię) – tak samo jak w Z-Wave i Zigbee – tworzą siatkę połączeń i stają się również anteną zwiększającą zasięg sieci Thread. Dzięki temu wszystkie urządzenia Thread (w tym czujniki na baterie) nie powinny mieć problemów z zasięgiem łączności z centralką inteligentnego domu. Jeśli dopiero planujesz wejście w system HomeKit, skup się na urządzeniach i czujnikach Thread.


Jakie urządzenia wybrać do Apple HomeKit?
Polecam czujniki i inne urządzenia wspierające standardy łączności przez twoją centralkę – WiFi, Bluetooth i Thread w odpowiednich wersjach. Przeczytaj specyfikację danego urządzenia. Przykładowo jeśli HomePod wspiera Bluetooth 5.0, to w przypadku urządzeń Bluetooth wybieraj te w wersji 5.0. Bluetooth (BT) jest wstecznie kompatybilny, a więc urządzenia BT w wersji 4.x również będą działać. Pamiętaj jednak, że urządzenie BT w wersji 4.x nie będzie posiadało możliwości znanych z BT 5.0.
Oprócz wyżej wspomnianych łączności BT i Thread, do dyspozycji jest również WiFi. WiFi jest podstawową formą łączności w HomeKit. Zwracaj uwagę na to, aby urządzenie było opisane jako „Works with HomeKit” – Działa z HomeKit.
Część urządzeń w twoim inteligentnym domu będzie zasilana bateryjnie lub przez akumulator. W takim przypadku ważna jest kwestia zużywania energii. Urządzenia Thread oraz BT w wersji LE (Low Energy) będą zużywać mniej energii. Urządzenia WiFi pobierają więcej energii. Kwestia częstotliwości wymiany baterii lub ładowania akumulatora jest tutaj istotna.
Urządzenia z protokołem komunikacji “Matter” również będą działać z Apple HomeKit.
Czy sobie z tym poradzisz?
Apple znana jest z oferowania produktów łatwych w obsłudze. HomeKit instaluje się, konfiguruje i obsługuje naprawdę łatwo dzięki intuicyjnemu interfejsowi aplikacji HomeKit. Jeśli masz trochę technicznej wiedzy, obsługa urządzeń nie jest dla ciebie problemem, ale jednocześnie nie jesteś ekspertem, to sobie poradzisz. Jeśli ze smartfona korzystasz głównie do przeglądania Facebooka to możesz mieć z tym problem. Reasumując HomeKit jest jednym z najłatwiejszych systemów w obsłudze. Na YouTube znajdziesz mnóstwo instruktażowych filmów jak obsługiwać HomeKit (filmy często po angielsku).
System jest typem narzędzia “Zrób to Sam”. Raczej nie jest on instalowany przez profesjonalnych instalatorów smart home.
Automatyzacje HomeKit
Aplikacja HomeKit zawiera dość szerokie możliwości automatyzacji. A gdy będą one zbyt ograniczone dla ciebie, możesz posiłkować się dodatkową aplikacją od Apple zwaną „Shortcuts” – Skróty. Skróty umożliwiają integrację i tworzenie dodatkowych i ciekawych automatyzacji, zintegrowanych z HomeKit.
Panel Dostępu HomeKit
Abstrahując już od samej instalacji i konfiguracji, warto przyjrzeć się panelowi dostępu. Twoim panelem dostępu do uruchamia świateł, urządzeń, scen, temperatury (o ile nie robi tego sam HomeKit automatycznie) jest twój iPhone lub iPad, a także Apple Watch. Wykorzystujesz do celu aplikację HomeKit, który pełni funkcję panelu dostępu. Interfejs jest przejrzysty, nowoczesny, przyjemny dla oka, z łatwością znajdziesz potrzebne urządzenie. Domem możesz sterować również w podróży.
Apple HomeKit to unikatowy system, który (najczęściej) eliminuje konieczność używania innych aplikacji producentów urządzeń. Wszystkimi urządzeniami sterujesz z poziomu jednej aplikacji – HomeKit.
Dla domu, czy mieszkania?
System firmy Apple używany jest w wielu instalacjach na świecie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Wielkość budynku nie ma tutaj znaczenia. Istotne jest to, co inteligentny dom miałby robić. HomeKit spełni wymagania dużej większości użytkowników. Ci mocno wymagający powinni poszukać czegoś innego.