Jakość dźwięku muzyki w serwisach streamingowych pozostaje wiele do życzenia, gdyż najczęściej jest to stratny w jakości i przestarzały format MP3. Mimo, że wielu klientom tych serwisów to nie przeszkadza, to jednak pogoń za jakością coraz większej rzeszy ludzi wymusza pewne kroki na dostawcach usługi. Już teraz możesz np. w Deezer, Tidal wykupić droższy plan, aby mieć dostęp do muzyki w jakości płyty CD. Inne usługi jak np. Qobuz głównie skupiają się na dźwięku wysokiej jakości “Hi-Res Audio” podobnego do płyty winylowej.

Stratny i bezstratny format cyfrowego dźwięku

Stratny format dźwięku bierze swoją nazwę ze względu na zastosowaną kompresję. Efektem tego jest mniejszy rozmiar pliku kosztem usunięcia pewnego spektrum dźwięku. Bezstratny format dźwięku przechowuje audio w formacie kompresującym lub nie dźwięk, ale bez straty na jakości. Najczęściej wykorzystywane stratne formaty dźwięku to MP3, AAC, OGG, WMA. Bezstratne formaty dźwięku to najczęściej FLAC, WAV, AIFF, ALAC, MQA. Wyżej wymienione pliki to kontenery, które zawierają w sobie muzyczny plik. Sama jakość dźwięku nie zależy od wykorzystywanego formatu, lecz od sposobu jego skopiowania ze źródła i cyfrowego zakodowania. Innymi słowy FLAC może mieć dźwięk bardzo wysokiej jakości, ale również równy MP3. Dlatego ważna jest specyfikacja techniczna danego pliku, jego bitrate.

  • Muzyka w plikach MP3 ma bitrate o jakości do 320 kbps, 16 bit
  • Muzyka w plikach FLAC o jakości CD ma bitrate ok. 1024 kbps, 16 bit, 44.1 kHz
  • Muzyka Hi-Res Audio we FLAC ma bitrate nawet ponad 3000 kbps, 24 bit, 192 kHz
Co to jest Plexamp & Plex Dash?
Aplikacja została zaprojektowana pod kątem łatwego odtwarzania muzyki, bez zbędnych przerw, nie obciążając przy tym urządzeń przenośnych o ograniczonych mocach.
logoTechnologie w Domu
Co to  jest Plexamp & Plex Dash?

Serwisy streamingowe często oznaczają lepszą jakość dźwięku jako HD. Oczywiście skrót “HD - High Definition” odnosi się tylko do wideo, ale jest on bardziej zrozumiały dla użytkowników, niż “Hi-Res Audio”. Należy podkreślić, że “HD” w streamowaniu muzyki będzie oznaczało raczej dźwięk w jakości płyty CD. Dopiero jasne oznaczenie dźwięku jako “Hi-Res Audio” zadowoli audiofilów.

Apple Music & Amazon Music z bezstratną muzyką

Konkurencyjny rynek oznacza rozwój produktów i usług, gdy jedna firma wprowadza coś interesującego, druga często ją naśladuje. Tak jest i w tym przypadku. Dziwnym trafem mniej więcej w tym samym czasie firmy Apple oraz Amazon ogłosiły dostęp do bezstratnego dźwięku w swoich usługach streamingowych bez dodatkowych opłat. Czy tą drogą pójdą pozostali?

Apple Music wzbogaci bibliotekę o dźwięk w jakości płyty CD, audiofilskie Hi-Res Audio oraz Dolby Atmos.

Amazon Music HD to jakość płyty CD (choć tylko do 850 kbps), natomiast muzyka oznaczana jako “Ultra HD” będzie miała jakość Hi-Res Audio do 24bit, 192 kHz i 3700 kbps.

Źródło: Apple Inc., Amazon.com Inc.