Część 1: Podstawy o kryptowalutach i ich używaniu.

Anonimowość kryptowaluty

Mówi się, że kryptowaluta jest „pseudo-anonimowa”. To znaczy, niby nie ma zapisanych żadnych twoich danych osobowych, ale i tak można cię namierzyć. Przestępcy wykorzystują do tego informację o numerze IP do zdobycia po podłączeniu się do komputera realizującego transakcję, dlatego warto przy transakcjach wykorzystywać dobrego VPN maskującego twój prawdziwy numer IP. Dodam, że dostęp do komputera realizującego transakcję nie jest równoznaczny z włamaniem do sieci blockchain i kryptowaluty – to jest szalenie trudne, jeśli nie niemożliwe.

Służby państwowe jak np. urzędy kontroli skarbowej mogą mieć dostęp do twoich transakcji poprzez giełdę, kantor, czy inną firmę w której kupujesz lub sprzedajesz kryptowalutę, bo mają oni obowiązek zweryfikować twoją tożsamość i przesyłać dane podatkowe do urzędów. Coraz częściej urzędy skarbowe i policyjne organy wykorzystują zaawansowane systemy do śledzenia transakcji. Wiele systemów kryptowalutowych udostępnia publicznie strony, na których możesz sprawdzić każdą transakcję. Publikowane tam dane nie zawierają danych osobowych, ani numerów IP. Strony te są pożyteczne chociażby do sprawdzenia co dzieje się z twoim wychodzącym, przychodzącym przelewem.

W pełni anonimową kryptowalutą jest Monero (XMR), gdyż nie przechowuje ona numerów IP i adresy portfeli są ukryte. Funkcje anonimowe posiadają również kryptowaluty takie jak ZCash (ZEC), Dash (DASH) – trzeba je włączyć przy transakcji zarówno po stronie nadawcy, jak i odbiorcy przelewu. Jak robić anonimowe zakupy? Zapraszam do mojego innego artykułu.

Zagrożenia, oszustwa w świecie kryptowalut

Co jakiś czas być może otrzymujesz komunikaty od twojego banku informujące o ryzyku utraty pieniędzy przy wykorzystaniu kryptowalut. „Diabeł nie jest tak straszny, jak go malują”. Ryzyko utraty pieniędzy jest takie samo jak w przypadków używania dolarów, złotówek i euro. Jeśli będziesz nieostrożny to złodzieje wyczyszczą twoje konto w banku. Niektóre organizacje informują o wykorzystywaniu kryptowalut do działań przestępczych, ale czy w złotówkach i euro nie ma przestępstw?

Banki z kolei podają, że środki kryptowalutowe nie są chronione przez prawo bankowe i gwarancje wypłaty. Owszem, ale świat kryptowalut jest zdecentralizowany. Przykładowo, gdy bank upadnie to być może – nie jest to do końca pewne – dostaniesz pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego. Kryptowaluta nie jest zarządzana przez centralną organizację, a mieści się w bezpiecznej i mocno zaszyfrowanej sieci blockchain składającej się z bardzo wielu bezpiecznych serwerów różnych osób na całym świecie. Gdy jedna osoba zbankrutuje, system przetrwa, a twoje środki pozostają nienaruszone. Musiałby upaść cały system, żeby stracić pieniądze, a to jest mało prawdopodobne – szczególnie w przypadku tych znanych kryptowalut o dużej kapitalizacji.

Otwieranie portów w ruterze i zdalny dostęp
Uzyskanie dostępu do własnej biblioteki filmów i muzyki, czy plików poza domem wymaga otwarcia portów w ruterze i czasami również uruchomienia VPN.
logoTechnologie w Domu
Otwieranie portów w ruterze i zdalny dostęp

Dlaczego państwowe organizacje i banki oczerniają kryptowaluty i zniechęcają do nich zwykłych ludzi?

Odpowiedź jest prosta. Jeśli kryptowaluty zdobędą popularność wśród masowej ludności, banki nie będą już do niczego potrzebne. Biura maklerskie, konta rozliczeniowe (portfele), usługi finansowe już teraz coraz częściej spotykane są w sieciach blockchain. Usługi z reguły są zdecentralizowane, a więc odporne na manipulacje i bankructwo jednej organizacji jak ma to miejsce w przypadku banków.

Kryptowaluty są dla banków zagrożeniem, dlatego w ich interesie jest oczernianie tegoż świata.

Państwowe organizacje również robią wszystko, aby zohydzić świat kryptowalut „pod płaszczykiem” walki z przestępczością podatkową i inną. Rządy państw wprowadzają szereg regulacji, rzekomej ochrony, które de facto utrudniają życie zwykłym ludziom, a nie przestępcom. Czy wiesz, że w Polsce kryptowaluta nie jest traktowana jako waluta, lecz jako instrument inwestycyjny? Rodzi to konieczność ewidencjonowania, a następnie przesyłania przez ciebie odrębnych deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Wystarczy, że kupisz przysłowiową pietruszkę w kryptowalucie o wartości 5zł to już wymaga się od ciebie odpowiednich zeznań podatkowych. A jeśli się pomylisz w deklaracji, słono za to zapłacisz, bo z Urzędem Skarbowym się nie dyskutuje. Po co to wszystko?

Gdyby kryptowaluta była masowo wykorzystywana to mogłaby wyprzeć waluty fiducjarne-narodowe.

Rządy państw nie mają technicznej kontroli nad kryptowalutami, nie emitują ich (chyba że sami sobie taką kryptowalutę stworzą), komornicy, urzędy skarbowe nie mogą zablokować takiego majątku. W świecie kryptowalut tylko ty masz do nich dostęp i tylko ty jesteś swoim własnym bankiem. Jak widzisz w interesie poszczególnych rządów jest podkładanie „kłód pod nogi” kryptowalutom.

Jak bezpiecznie obchodzić się z kryptowalutami?

 • Sprawdzaj dane kryptowalutowego przelewu przed wysłaniem. Wysyłaj środki jednej waluty na portfel przystosowany do odbioru tej waluty. Błędne dane przelewu spowodują albo brak możliwości wysłania, albo utratę tychże środków.
 • Korzystaj tylko ze znanych, popularnych „ciepłych i zimnych” portfeli, tj. aplikacji czy urządzeń. Ogranicz przechowywanie środków w portfelach i serwerach innych firm, w których dostęp do „kluczy prywatnych” możliwy jest przez osoby trzecie.
 • Bezpiecznie przechowuj „klucze prywatne” portfeli, z kopiami w kilku innych bezpiecznych miejscach. Na co dzień nie będziesz ich potrzebować. Klucze to swego rodzaju „prawo własności”.
 • Duże sumy przechowuj w „zimnych” portfelach.
 • Przy zakupie korzystaj tylko ze znanych kantorów lub giełd o dobrej reputacji. W przelewach osobistych nie ufaj nikomu, czekaj na otrzymanie środków jeśli coś komuś sprzedajesz.
 • Używaj dobrej usługi VPN, która kamufluje numer IP i szyfruje internetowe połączenie podczas przeprowadzania transakcji kryptowalutowej, szczególnie gdy w grę wchodzi wysoka wartość transakcji lub masz w portfelu duże saldo (informacja o portfelu i saldzie oraz transakcji jest publicznie dostępna).
 • Pamiętaj, że bez szczególnych, dodatkowych kroków jesteś widoczny dla urzędów skarbowych. Nie zapomnij o rozliczeniach podatkowych nie tylko gdy inwestujesz w kryptowalutę, ale również gdy kupujesz produkty lub usługi za nie.
 • Uważaj na oszustwa emailowe, fałszywe witryny internetowe podszywające się pod znane giełdy, czy usługi kryptowalutowe.
 • Korzystaj ze znanych, popularnych kryptowalut lub tokenów, np. Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC), Dash (DASH), Stellar (XLM), OMG Network (OMG), Waves (WAVES), ZCash (ZEC), Tezos (XTZ), Basic Attention Token (BAT), EOS (EOS), Lite Coin (LTC), Tether (USDT), Ripple (XRP), Monero (XMR) i być może inne z pierwszej 50. o największej kapitalizacji.
 • Dowiedz się, którą kryptowalutę do jakich celów najlepiej wykorzystać, np. DASH dobrze nadaje się jako zamiennik gotówki, BAT do dotowania stron internetowych, ETH do rozliczeń w aplikacjach działających w sieci Ether. Co nie znaczy oczywiście, że wspomnianych kryptowalut nie można wykorzystać do czegoś innego. Przelewasz środki wg własnego uznania w różnych celach.
 • Nie korzystaj z kryptowalut stworzonych przez rządy państw oraz działające w scentralizowanych sieciach blockchain.
 • Zdobądź wiedzę o kryptowalutach, jeśli chcesz w nie inwestować. Uważaj jednak na wysokie wahania kursowe. Dużo możesz zyskać, ale też i stracić.
 • Nie kieruj się niskimi cenami w nieznanych sklepach honorujące kryptowaluty, tudzież „świetnymi” promocjami i darmowymi kryptowalutami jakie znajdziesz w Internecie. Nie zawsze będzie to uczciwe działanie drugiej strony.
 • Zachowaj zdrowy rozsądek, jak w innych życiowych sprawach.

Ponosisz całkowitą odpowiedzialność za posiadane przez siebie kryptowalutowe środki.