Bezpieczeństwo zakupu filmów i muzyki w sieci

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Metod płatności w internecie jest mnóstwo, a najbardziej powszechne to karta płatnicza, przelew bankowy oraz e-portmonetka PayPal. Do nich można dołączyć inne metody płatności tworzone przez firmy z branży fintech, które przybierają różne formy i łączą się z kontem bankowym lub kartą.

Którą metodą płatności opłacać zakup filmów i muzyki?

W Polsce najpopularniejszą formą płatności jest płatność przy odbiorze (dla fizycznych dóbr) i tradycyjny przelew bankowy. Karta nie przyjęła się tak bardzo w internecie głównie ze względu na bezpieczeństwo transakcji, kradzież danych itp.

Która metoda płatności jest najbezpieczniejsza?

Paradoksalnie, najbezpieczniejszą metodą płatności jest ta, która uważana jest przez kupujących za mniej bezpieczną, tj. karta płatnicza. Zakup kartą płatniczą daje najwięcej bezpieczeństwa, kupującego chronią przepisy prawa bankowego, które nie mają zastosowania np. przy przelewach.

Gdy kupujący nie otrzyma towaru, lub otrzyma go niezgodnego z umową, lub z wadami, a sprzedający nie jest skory do zwrotu pieniędzy to można uruchomić w banku „obciążenie zwrotne”, z ang. chargeback. Składając wniosek o chargeback, czy innymi słowy reklamację, kartowej transakcji, bank stoi po stronie klienta-kupującego. Rezultatem jest zwrot wpłaconych pieniędzy, które bank ściąga później od sprzedawcy we własnym zakresie. „Chargeback” jest możliwy tylko dla transakcji kartami płatniczymi. Niektóre firmy oferujące płatności online, np. PayPal oferują „Program Ochrony Kupujących”, który działa bardzo podobnie do bankowego „chargeback”.

Istnieją obawy kradzieży numeru kart, kodów i wyczyszczenia rachunku bankowego przez złodziei. Czy są one zasadne? Należy jeszcze raz podkreślić, że kartowe transakcje są najbezpieczniejszą metodą płatności. Dokonując płatności, czy zapisując dane karty w jakimś serwisie, sklepie, należy robić to rozważnie i znać ogólne zasady bezpieczeństwa robienia zakupów w sieci.

Rozdziel jedno konto bankowe na ROR i oszczędnościowe

Dodatkowym zabezpieczeniem może być nieużywanie karty podpiętej do głównego konta bankowego. Można otworzyć konto z kartą przeznaczone tylko do transakcji w internecie i przelewać na to konto ograniczoną ilość pieniędzy. Polska bankowość elektroniczna jest dzisiaj na bardzo wysokim poziomie i można chociażby w mobilnej, bankowej aplikacji aktywować powiadomienia o dokonywanych transakcjach. Transakcje przez PayPal są bardzo podobne do kartowych, a jednocześnie dają dodatkową ochronę poprzez ukrywanie danych o karcie płatniczej.

Dokonując zakupów kartą, środki pieniężne nie są automatycznie wysyłane do sprzedającego, a są blokowane na rachunku kupującego przez kilka dni. W przypadku kradzieży, nieautoryzowanej przez nas transakcji należy niezwłocznie złożyć wniosek o „chargeback” w banku i zastrzec kartę. Czas działa na niekorzyść kupującego. Dlatego wspomniane wyżej powiadomienia o transakcjach w mobilnej aplikacji są mocno wskazane.

Rozważne korzystanie z „chargeback”

Uwaga! Nie używaj bankowego, obciążenia zwrotnego, np. jeśli od tak rozmyśliłeś się z zakupów lub chcesz oszukać sprzedawcę zachowując towar i pieniądze. Zbyt częste reklamacje transakcji w banku mogą spowodować zablokowanie karty przez bank i brak możliwości wyrobienia nowej. Swego czasu słyszałem, że VISA – operator kartowych transakcji, posiada „czarną listę” klientów, którzy nadużywają „chargeback”. Tacy klienci mają utrudniony dostęp do kart płatniczych i brak możliwości dokonywania transakcji. A jeśli klient oszukał sprzedawcę, naraża się na spotkanie z Policją. Tak więc obciążenie zwrotne ma służyć tylko awaryjnym sytuacjom.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.