Już teraz możesz rejestrować się lub logować szybko bez loginu i hasła na wielu stronach internetowych. Skoro jest to logowanie bez haseł, to czy warto z tego korzystać, czy będzie bezpieczniej? Poziom bezpieczeństwa i ochrony twojej prywatności w sieci idą odwrotnie do wygody, łatwego użytkowania. Im bardziej chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność, tym gorzej lub bardziej skomplikowanie będzie wyglądać użytkowanie stron internetowych i usług online. Google, Facebook, Apple i inne duże firmy IT oferują logowanie przez nawet jedno kliknięcie. Dzięki temu nie musisz używać menedżerów haseł, ręcznie wpisywać adresów email, haseł i ich pamiętać. A poziom bezpieczeństwa logowania bierze na siebie serwis, z którego korzystasz, np. Facebook.

Funkcja Zaloguj się przez

Funkcja ta jest formą uwierzytelniania i logowania do wielu systemów IT, często używana w korporacjach. Duże firmy takie jak Google i podobne zaoferowały owe rozwiązanie również osobom fizycznym, konsumentom, swoim użytkownikom. Gdy przykładowo korzystasz z „Zaloguj się z Google”, to Google bierze na siebie odpowiedzialność uwierzytelnienia twojej osoby w portalu, do którego się rejestrujesz lub ponownie logujesz. Nawiązujesz stałe połączenie, które pozwoli później tylko jednym kliknięciem logować się do danej usługi online, witryny internetowej.

Google oferuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie za pośrednictwem jednorazowych kodów lub komunikatu „push” wysyłanego na smartfona. Zwiększa to bezpieczeństwo danych, bo gdy nawet oszust zdobędzie twój login i hasło do Google, nie otrzyma dostępu do konta, gdyż nie zdoła przejść (raczej) kolejnego poziomu uwierzytelnienia. Jeśli połączysz jakąś witrynę przykładowo z kontem Google, to jednocześnie zabezpieczysz ją lepiej. Rejestracja i logowanie za pośrednictwem „Zaloguj się przez” nie jest jednak godnym zaufania rozwiązaniem.

przykład przycisków do logowania typu Zaloguj się przez
przykład przycisków do logowania typu Zaloguj się przez

Nie warto z tego korzystać

Łącząc konto Google, Facebook lub inne z daną witryną zgadasz się na wymianę danych, które często nie są potrzebne w momencie rejestracji lub logowania. Firmy, które żyją z reklam jak np. Google i Facebook i oferują „darmowe” narzędzia pobierają od ciebie opłatę, której nie widzisz – tą opłatą są twoje dane. Dane o odwiedzanych witrynach, profil zainteresowań twojej osoby i inne marketingowe dane o tobie są przekazywane z jednej witryny do drugiej i na odwrót. Dzięki temu obie firmy, które wykorzystujesz do logowania zbierają więcej informacji o tobie i o tym co robisz w sieci. Znacząco wpływa to negatywnie na ochronę twojej prywatności. Logując się za pośrednictwem konta Google, Facebooka itp. musisz zaufać im również w kwestii bezpieczeństwa. Firmy Github i Microsoft oferujące możliwość logowania na stronach, swego czasu miały luki bezpieczeństwa tej funkcji. Ponadto używając głównie tego typu funkcji do rejestracji i logowania na stronach, zaczynasz być „uwiązany” z daną firmą, trudniej ci będzie potem zrezygnować np. z konta Google. Rezygnacja z połączenia konta np. Google z inną stroną może spowodować automatyczne usunięcie, a więc utratę danych na tej drugiej stronie.

Dlaczego warto chronić swoją prywatność w Internecie?
Chroń siebie i swoją rodzinę przed wyciekiem danych osobowych. Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci. Szyfruj swoje dane i łatwo nie udostępniaj ich wszem i wobec.
logoTechnologie w Domu
Dlaczego warto chronić swoją prywatność w Internecie?

Czy można łatwo i szybko logować się lepiej?

Zalecam tradycyjne rejestrowanie kont i logowanie za pomocą loginów i haseł bez korzystania z pośredników „Zaloguj się przez”. Mając już zapisane dane logowania w swoim ulubionym menedżerze haseł – polecam KeePassXC – logowanie do stron będzie równie szybkie. Menedżer haseł przechowuje w zaszyfrowanej formie loginy i skomplikowane hasła, które następnie mogą być automatycznie wpisywane do formularza logowania na stronach.

Każdy ma prawo wyboru, a więc czy jednak jest rozwiązanie „Zaloguj się przez” z którego warto korzystać? Jeśli już musisz to możesz wykorzystać funkcję firmy Apple. Za pośrednictwem konta Apple możesz rejestrować się i logować na różnych stronach, o ile dana strona obsługuje konta Apple. Apple zarzeka się, że żadne dane niezwiązane bezpośrednio z logowaniem/uwierzytelnieniem na stronie nie są zbierane i przekazywane. Deklaracja firmy Apple pokazuje większą dbałość o prywatność użytkowników. Tak czy owak, nie polecam żadnego rozwiązania „Zaloguj się przez”, ale Apple zdaje się być rozwiązaniem najbardziej wiarygodnym w zakresie prywatności w sieci, niż inne. Jasnym jest, że powinieneś już korzystać z produktów firmy Apple.