Czy jeśli zabraknie prądu to twój inteligentny dom stanie się bezużyteczny? Niekoniecznie! Ważną kwestią jest również to, jak twoje urządzenia będą zachowywać się gdy zostanie przywrócone zasilanie. Używanie baterii ma swoje minusy, ale jak możesz się domyśleć i swoje plusy.
Zapasowe zasilanie w formie akumulatorów lub baterii jest istotne przy krytycznych urządzeniach w domu. Dobierając sprzęt, pomyśl czy chciałbyś, aby działał on podczas braku zasilania z sieci elektrycznej. Panele fotowoltaiczne podłączone do całej instalacji w domu w ramach „on-grid” nie będą rozwiązaniem. Jeśli w sieci elektrycznej nie będzie prądu, to najprawdopodobniej stracisz również dostęp do energii z paneli słonecznych.
Czujniki bardzo często posiadają zasilanie bateryjne, niektóre termostaty podłączone do sieci mają backup w postaci baterii. Centralkę inteligentnego domu możesz podłączyć do urządzenia UPS, który podtrzyma zasilanie na jakiś czas.
Czy wejdziesz do smart-domu, gdy nie ma prądu?
Smart zamki zasilane są przez baterie lub akumulatory. Jeśli wcześniej sparowałeś smart zamek ze smartfonem za pomocą Bluetooth z wykorzystaniem aplikacji smart zamka, to wejdziesz do domu. Oczywiście zawsze warto mieć fizyczny klucz przy sobie jeśli wiesz, że wracając nikogo nie zastaniesz w domu. Podobna sytuacja dotyczy bramy garażowej, która zadziała jeśli posiada zasilanie awaryjne i sparowałeś ją z telefonem przez Bluetooth.


Brak prądu, to brak oświetlenia. Przy smart żarówkach lub smart włącznikach pojawia się problem ich działania podczas przywrócenia zasilania, różnie producenci rozwiązali ten problem. Niektóre urządzenia zapamiętują status i po przywróceniu zasilania, zachowują się tak, jak przed odłączeniem zasilania. Tak więc, włączone oświetlenie, ponownie się zaświeci. Inne urządzenia mają ustawienie, że brak zasilania równoznaczne jest z automatycznym wyłączeniem. Tak więc, oświetlenie będzie wyłączone, nawet jeśli było włączone przed brakiem prądu. Wielu producentów umożliwia ustawienie jak oświetlenie ma się zachowywać po przywróceniu zasilania.
Jak zabezpieczyć inteligentny dom bez prądu?
Zero prądu nie musi oznaczać zero bezpieczeństwa w domu. Jak wspominałem powyżej, czujniki (w tym antywłamaniowe, zalania, dymu itp.) są z reguły na baterie, więc będą cały czas działać. Wystarczy podłączyć resztę urządzeń typu kamery, urządzenia LAN (ruter, switch, modem) do UPS, dzięki temu działanie sieci komputerowej, centralki e-domu i kamer nie zostanie przerwane … do czasu. Kupując UPS policz pobór energii krytycznych urządzeń i dobierz pojemność akumulatora UPS zwracając uwagę na czas podtrzymania energii. Jeśli w twojej okolicy często zdarza się odcięcie od zasilania, zainwestuj w wydajniejszy UPS.