Co należy zrobić przed wdrożeniem systemu inteligentnego domu typu „zrób to sam”?
✔️ Przeanalizuj potrzeby, co inteligentny dom miałby robić? Na tym etapie nie zwracaj uwagę na szczegóły np. na listę potrzebnych urządzeń. W tym kroku spójrz tylko i wyłączenie na potrzeby, twoje i domowników. Zwróć uwagę na powtarzające się czynności w domu, być może da się je z automatyzować. Przykładowo pomyśl o bezpieczeństwie mienia przed włamaniem, zalaniem, pożarem, albo o częstym ostrym słońcu w salonie, czy o podlewaniu ogródka. Wylistuj swoje potrzeby. Pamiętaj, że twoja lista potrzeb jest wstępna. Nawet po wdrożeniu systemu może ona się zmienić, czego efektem będzie usprawnianie konfiguracji systemu „smart home”. Konfiguracja systemu z czasem będzie się zmieniać, usprawniać adekwatnie do twoich obserwacji i potrzeb.
✔️ Popatrz na swój plan rozłożenia pomieszczeń domu, mieszkania i jak ma się to do twoich wcześniej wylistowanych potrzeb.
✔️ Znając swoje i innych domowników potrzeby oraz rozkład pomieszczeń, czas wylistować potrzebne urządzenia w danym pomieszczeniu. Na razie nie patrz na konkretne marki i produkty. Wylistuj urządzenia na bazie ich pracy, np. czujnik ruchu w salonie, przełącznik (kontroler) światła przed wejściem do domu, kontroler zaworu wody itd. Nie znając dobrze poprawnego nazewnictwa różnych urządzeń „smart home” opisz je wg własnego uznania.
✔️ Podejmij decyzję o zastosowanej technologii łączności. Jest ich cała masa, dlatego polecę rozwiązanie, które sprawdza się w moim przypadku. Zastosowana technologia ma wpływ na ogólne działanie sieci komputerowej LAN/WiFi w domu, czy też czas pracy na baterii, sposobie ładowania, czy konieczności ciągnięcia kabli i remontu. Moim zdaniem wybieraj czujniki, przełączniki światła/energii, sterowniki rolet z technologią i inne urządzenia na baterie w technologii Z-Wave 800 – to najnowsza wersja standardu Z-Wave na czas pisania tego artykułu. Najnowszy, bezprzewodowy standard Z-Wave wydłuża czas pracy na baterii urządzeń, ułatwia integrację z systemem oraz posiada szyfrowanie transmisji. Zwróć uwagę, aby wszystkie urządzenia miały ten sam standard tj. „Z-Wave 800”. Urządzenia typu, smart dzwonek z kamerą, urządzenia RTV najlepiej jest połączyć kablem Ethernet do sieci komputerowej w standardzie 6A lub wyższym. Jeśli fizycznie jest to niemożliwe, skorzystaj z WiFi. Do przesyłania filmów 4K i FHD najlepiej nadaje się WiFi w wersji minimum 5 o częstotliwości 5 Ghz. Smart dzwonek z kamerą i inne urządzenia nie przesyłające zbyt dużych danych mogą pracować w standardzie WiFi 4 o częstotliwości 2,4 Ghz. Zwróć uwagę na jakość połączenia (zasiegu) WiFi oraz czy „kanał WiFi” nie nakłada się na sieci sąsiadów, które pogorszą jakość połączenia.
✔️ Czas na nieco pracy w Internecie. Mając listę urządzeń oraz znając technologie łączności w jakich powinny działać, czas na znalezienie konkretnych produktów. Zacznij od centralki inteligentnego domu, która posiada wszystkie pożądane przez ciebie formy łączności. Najlepiej powinna ona działać w pełni lokalnie na danym urządzeniu. Jeśli centralka wymaga połączenia z „chmurą” – serwerem producenta, twój inteligentny dom nie będzie działał lub będzie działał źle, gdy połączenie z Internetem jest słabej jakości lub pozostanie zerwane. „Lokalna” centralka to lepsza ochrona prywatności. Jeśli trochę programujesz, masz żyłkę geeka, to wybór na centralkę jest tylko jeden „Home Assistant” (moim zdaniem najlepszy system „smart home” na świecie). Home Assistant jest tylko darmowym systemem IT, do niego należy dokupić urządzenie, np. Raspberry Pi 4B (wersja 4B jest najnowsza w czasie pisania tego artykułu). Gdy nie jesteś za bardzo techniczny, to polecam system „Apple HomeKit”. Niestety HomeKit nie wspiera Z-Wave, a więc skup się na łączności Thread i WiFi (oznaczenie: compatible with HomeKit). HomeKit dostępny jest w głośniku HomePod Mini albo w przystawce do telewizora Apple TV 4K. Niestety wymagany też jest iPad lub iPhone do konfiguracji i sterowania. Jeśli Apple lub Home Assistant nie są dla ciebie, wybierz centralkę i urządzenia z łącznością “Matter” i Z-Wave w pełni działającą lokalnie.
Dalej przyszedł czas na wzbogacenie posiadanej listy urządzeń o konkretne modele i produkty. „Szukajcie, aż znajdziecie” mówi stare przysłowie. Korzystaj z wyszukiwarek sklepów, np. Ceneo, albo konkretnych sklepów internetowych. Pamiętaj, aby urządzenia współgrały z centralką „smart home”. Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale również na okres gwarancji, czas pracy na baterii, akumulatorze; sposób montażu, wielkość i wygląd (dla niektórych może mieć to znaczenie), sposób aktualizacji, jak długo producent jest na rynku i jaką ma reputację, jak wygląda pomoc techniczna jeśli jest dostępna itp. Staraj się nie wykorzystywać różnych urządzeń wielu producentów i jednocześnie wielu systemów łączności. Jeśli decydujesz się na Z-Wave przykładowo, to nie zwracaj uwagi na Zigbee. Czujniki lepiej jest mieć jednego producenta, to samo przełączniki – pisząc prościej nie dobrze jest mieć każde urządzenie z „innej parafii”, ogranicz liczbę producentów do dwóch, kilku (np. czujniki Aeotec, przełączniki Shelly /WiFi/ lub Qubino /Z-Wave/).
✔️ Przeczytaj instrukcje obsługi urządzeń.
✔️ Kolejnymi etapami jest faza wdrożenia.
✔️ Rozpocznij instalację urządzeń.
✔️ Zintegruj urządzenia z centralką.
✔️ Sprawdź czy integracje działają, np. sterując urządzeniami przez centralkę „smart home”.
✔️ Skonfiguruj automatyzacje na podstawie wcześniej przygotowanych potrzeb.
✔️ Przetestuj automatyzacje.
✔️ Z czasem zauważysz, że pewne automatyzacje wymagają poprawy, modyfikacji, dodania nowych lub usunięcia niepotrzebnych. Inteligentny dom cały czas dopasowujesz do swoich i domowników potrzeb.
✔️ Zabezpiecz domową sieć komputerową.