Co zrobić, by streamować muzykę lub filmy z własnych płyt na smartfona lub TV? Własny domowy serwis streamingowy na wzór Netflix, Tidal.

✔️ Policz dokładnie ile masz filmów na płytach Blu-ray lub DVD oraz ile masz albumów muzycznych i płyt CD z muzyką.

✔️ Oblicz orientacyjną wielkość posiadanej biblioteki filmów i muzyki, przyjmując że film o rozdzielczości 2160p (4K) ma wielkość 80 GB, film 1080p (Full HD) ma wielkość 35 GB, film DVD ma wielkość 8 GB, a jedna płyta CD z muzyką 400 MB.

✔️ Znając potrzebną pojemność na dysku, wiesz już jak pojemne dyski musisz kupić. Warto wybrać dyski o większej pojemności na przyszłość. Dobrze też kupić podwójną ilość dysków, aby jeden zestaw użyć w serwerze, a drugi jako kopia zapasowa.

✔️ Czas zripować (skopiować) filmy oraz zripować muzykę na dysk lub dyski. Filmy skopiujesz za pomocą programów: DVDShrink (dla DVD) lub MakeMKV (dla DVD i Blu-ray) lub MKVToolnix (Blu-ray i DVD). Jeśli po skopiowaniu chcesz dodatkowo zmniejszyć pojemność filmów (4K i FHD) możesz pogorszyć ich bitrate o 50 proc. za pomocą programu Handbrake (taka operacja może trwać nawet cały dzień dla jednego filmu (!) przy wolniejszych komputerach przy jednoczesnym wzroście poboru energii, więc nie zawsze jest to zalecane).Jak skopiować DVD?Jak skopiować Blu-ray?Jak skopiować muzykę?Filmy kopiujesz do kontenera/pliku MKV, który zawiera ścieżki dźwiękowe, wideo, napisy i rozdziały. Polecam kopiować wideo z filmem (to oczywiste), polską ścieżkę dźwiękową, angielską ścieżkę dźwiękową w AC3 i lepszym formacie DTS HD/Atmos (jeśli dostępna), napisy polskie i dla nauki języka angielskiego również angielskie, a także rozdziały jeśli dostępne. Resztę tj. ścieżkę dźwiękową z komentarzem reżysera, inne wersje językowe audio i napisów wg twojego uznania.Filmy 4K mają bardzo dobre zabezpieczenia antypirackie, więc ich skopiowanie może być niemożliwe dla „zwykłego śmiertelnika”. Wtedy warto posiłkować się kopiami dostępnymi w Internecie do pobrania z nieoficjalnych źródeł, owe kopie nazywają się 4K lub 2160p Remux. Nie złamiesz prawa jeśli w domu będziesz mieć jednocześnie oryginalną płytę z filmem 4K i nie użyjesz torrentów do ściągnięcia kopii. Wersja „Remux” ma identyczną z Blu-ray jakość wideo i dźwięku filmu (jednak nie wszystkie wersje językowe mogą być zawarte).Czasami w ramach płyty Blu-ray 4K lub FHD możesz mieć możliwość ściągnięcia oryginalnej, cyfrowej kopii z oficjalnego źródła – sprawdź na pudełku.Muzykę kopiujesz do bezstratnego formatu FLAC (max bitrate 1400 kbps dla zwykłych płyt CD z muzyką). Płyty winylowe często mają lepszą jakość dźwięku od płyt CD, więc takowe kopiujesz do FLAC o znacznie większym bitrate oraz wyższej częstotliwości i cyfrowym próbkowaniu 24bit/96kHz i wyższych. Muzykę o jakości lepszej od CD nazywa się „Hi Res Audio” i taką muzykę warto odsłuchiwać przez bardzo dobre zestawy stereo.

✔️ Teraz czas na zaplanowanie konfiguracji serwera multimedialnego, za pomocą którego będziesz streamować swoje multimedia. Twoja biblioteka determinuje jaki to będzie serwer, inny jeśli mówimy o filmach i muzyce oraz inny jeśli jest tylko muzyka. Serwer z filmami musi być odpowiednio mocny wydajnościowo, aby mógł on transkodować filmy tj. zmieniać ich parametry techniczne pasujące do właśnie używanego odtwarzacza (TV, amplituner kina domowego, przystawka Android TV/Google TV, smartfon, tablet itp.). Jeśli masz wielu domowników w domu, którzy będą streamować multimedia na różne urządzenia jednocześnie, wymagany jest do tego mocniejszy serwer.Na serwerowym urządzeniu zainstalujesz oprogramowanie serwera multimedialnego, Plex Media Server lub Jellyfin – ten drugi jest w pełni bezpłatny i open source rozwijany przez społeczność, a nie firmę komercyjną. Poszukaj aktualnych, technicznych wymagań na serwer. W przypadku Plex preferowany jest procesor Intel z obsługą QuickSync (zapewne Intel i5 lub dla mocniejszych instalacji: i7 lub i9). Tym sprzętem będzie komputer, działający 24/7, jak każdy serwer. W nocy na takim serwerze często dokonywane są automatyczne prace konserwacyjne (np. w Plex). Komputer ten podpinasz do swojej sieci komputerowej, najlepiej kablem Ethernet, a nie przez WiFi. Zdecyduj jaki to będzie komputer, jego fizyczną wielkość, system operacyjny na którym da się zainstalować Plex lub Jellyfin.Gdy zależy tobie tylko na streamowaniu muzyki, stworzenie serwera będzie nieco prostsze i na pewno tańsze, dlaczego? Serwer tylko do muzyki nie wymaga takiej samej mocy jak dla filmów, a więc może być fizycznie mniejszy, mniej zasobożerny i ogólnie tańszy. Taką rolę może pełnić nawet mini komputerek Raspberry Pi. Software serwerów audio do streamowania muzyki jest mnóstwo, ja polecam „Navidrome”. Raspberry Pi jako serwer może nie wystarczyć dla dużej biblioteki z tysiącami albumów lub gdy korzystać z niego będzie duża rodzina. W takim przypadku serwerem audio może być mini pc (np. typu NUC) z tańszym procesorem Intel i3 lub ekwiwalentem AMD.Gdy jednak masz ogromną bibliotekę filmów i muzyki i nie pomieścisz jej na jednym, dwóch, trzech dyskach, to polecam zakupić typowy serwer NAS (firmy QNAP albo Synology) – sposób dla mniej zaawansowanych, lub też zbudować samemu na bazie komputera PC i oprogramowania systemu operacyjnego Unraid – sposób dla zaawansowanych. Zalecam trzymanie systemu operacyjnego i oprogramowania na odrębnym dysku, a nie razem z biblioteką multimediów.

✔️ Przeczytaj dokumentację serwera multimedialnego lub audio jakiego wybrałeś, szczególnie w zakresie opisania, skatalogowania filmów, seriali, muzyki na dysku. Jest to szczególnie ważne, gdyż serwer multimedialny na tej podstawie (na bazie nazw plików, folderów i podfolderów) będzie wyszukiwać metadanych o filmie, serialu, albumie muzycznym, wykonawcy albumu itp. Metadane to opis filmu, spis aktorów filmu, gatunek muzyczny albumu, info o piosenkarzu, graficzna okładka itp.

✔️ Gdy biblioteka multimediów została poprawnie skatalogowana, a oprogramowanie zainstalowane i uruchomione, czas na załadowanie biblioteki do oprogramowania serwera multimedialnego. Zakładam, że pliki fizycznie już są na dysku serwera.

✔️ Wejdź do programu serwera multimedialnego lub audio i „dodaj bibliotekę”. Zaraz po dodaniu biblioteki, Plex lub Jellyfin lub Navidrome zeskanuje wszystkie pliki i podfoldery, a następnie będzie ściągać metadane z internetowych baz danych. W zależności od liczby filmów i muzyki, może to potrwać kilka godzin. Kilka bibliotek dodawaj jedna po drugim, po zakończeniu skanowania poprzedniej.

✔️ Gdy pobranie metadanych zostanie zakończone, możesz przefiltrować pozycje, które nie zostały rozpoznane. W takim przypadku ręcznie możesz edytować, wyszukiwać metadane i dodawać informacje w tym okładki.

Ostatnim etapem jest zainstalowanie aplikacji do odtwarzania multimediów na telewizorze, smartfonie, czy innym urządzeniu, które posiadasz i jest na nie aplikacja. Na stronie Plex (Plex.tv), Jellyfin (Jellyfin.org), Navidrome (Navidrome.org) znajdziesz informacje o dostępnych aplikacjach.