Co to jest Google Chromecast?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Chromecast to technologia bezprzewodowego przesyłania audio i wideo między urządzeniami stworzona przez Google. Wszystko zaczęło się od wypuszczenia na rynek przez Google urządzenia Chromecast podłączanego do innych urządzeń za pomocą HDMI. Obecnie urządzenia tworzone przez Google doczekały się wielu wersji i modeli. Chromecast jest wbudowywany do coraz licznej grupy urządzeń innych firm (przenośne głośniki, telewizory, wieże stereo, smartfony itp.) co umożliwia przesyłanie filmów, czy muzyki bez potrzeby kupowania dodatkowych przystawek Chromecast od Google. Takie urządzenia mają poniższe oznaczenie.

Ikona funkcji Cast i nazwa technologii Chromecast. Źródło: Google

Przystawki Chromecast to niewielkie urządzenia, które mogą zmienić stare telewizory (o ile mają HDMI) lub głośniki bez WIFI i bez Bluetooth (ze złączem AUX) w urządzenia „smart” z wieloma aplikacjami audio-wideo. Starsze wersje przystawek Chromecast nie obsługują wideo 4K UHD.

Jak przesyłać filmy, czy muzykę do urządzenia Chromecast?

Potrzebna będzie aplikacja na smartfon lub tablet zwana „Google Home„. Oba urządzenia Chromecast (np. smartfon i telewizor) muszą być podłączone do tej samej sieci komputerowej LAN lub WLAN (WIFI). Konfiguracja Chromecast w Google Home jest bardzo prosta i niemal w pełni automatyczna.

Uruchom aplikację na smartfonie lub tablecie z którego zamierzasz streamować film lub muzykę. Źródłem multimediów może być wiele aplikacji, coraz więcej z nich posiada funkcję „castowania”. Funkcje Chromecast posiadają między innymi aplikacje Youtube, Netflix, Spotify. W aplikacji znajdź ikonę „cast” – taka jak zaprezentowana powyżej, naciśnij ją, aby rozpocząć przesyłanie, to wszystko. Przesyłać można również obraz całego ekranu smartfona, czy przeglądarki Chrome.

Różnica między Bluetooth i Chromecast

Istotną różnicą między Bluetooth jest to, że multimedia w Chromecast nie są przesyłane, np. ze smartfona, źródła sygnału, lecz są przesyłane z internetu. Smartfon, czy tablet pełnią rolę „pilota” za pomocą, którego uruchamia się przesyłanie filmu lub muzyki. Przykładowo, „castując” obraz z Youtube za pomocą komórki do TV, treść jest przesyłana bezpośrednio z internetu z serwerów Youtube. Przesyłanie nie zostanie przerwane jeśli komórka wyjdzie z zasięgu Chromecast. Nie słychać innych dźwięków z komórki, jak powiadomienia i dzwonek, na telewizorze.

Taki sposób przesyłu nie drenuje baterii smartfona, czy tabletu, umożliwia bezstratny przesył muzyki (Bluetooth pogarsza jakość muzyki przez kompresję).

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.