Zanim odpowiem na pytanie, czym jest NextCloud, zastanówmy się komu jest to potrzebne? W łatwy sposób masz dostęp do płatnych i bezpłatnych usług np. kalendarz online, wirtualny dysk, synchronizacja danych między urządzeniami, program pocztowy w przeglądarce internetowej i tym podobne. Google, Microsoft i inne firmy oferują te usługi nawet za darmo, tj. bez uiszczania opłaty, kosztem utraty prywatności. Rozwiązania te nie wymagają od ciebie umiejętności IT do ich obsługi, wystarczy założyć konto użytkownika, kilka kliknięć i gotowe. Takie rozwiązania nazywa się „chmurowymi”, umieszczone są na serwerach zarządzanych przez dostawcę. To dostawca usługi ustala cenę i warunki użytkowania. Gdy nowa usługa wchodzi na rynek często jest ona bezpłatna, z wieloma możliwościami, potem jednak zmieniają się jej warunki, skład pakietu ubożeje i co było dotychczas bezpłatne, staje się płatne. Jako użytkownik musisz zgadzać się na nowe warunki jeśli nadal chcesz korzystać z usług online. Jak można zabezpieczyć się przed niekorzystnymi zmianami w ofercie? Mieć własny kalendarz, dysk, czy inną usługę z wykorzystaniem NextCloud.

Czym jest NextCloud?

To program komputerowy, oprogramowanie serwera, darmowy i open source z wieloma funkcjami znanymi do tej pory z Gmaila, Kalendarza Google, dysku Microsoft OneDrive. Dzięki NextCloud możesz założyć własny program pocztowy, kalendarz i inne usługi mając pełną kontrolę nad danymi, gdyż robisz to na własnym serwerze. A dzięki filozofii „open source”, kod źródłowy jest otwarty do przejrzenia publicznie przez wszystkich zainteresowanych, więc trudno producentowi jest przemycić niekorzystny dla użytkowników kod. Program dostępny jest w polskiej, językowej wersji.

Funkcje NextCloud

  • Program pocztowy
  • Kalendarz
  • Wirtualny dysk z synchronizacją urządzeń
  • Komunikator audio-wideo, chat
  • Listy zadań „Do Zrobienia”
  • Możliwość współdzielenia i grupowej współpracy
  • Notatki
  • Czytnik RSS
  • Książka adresowa
  • inne za pomocą wtyczek (aplikacji)

Dzięki właściwej konfiguracji NextCloud zaszyfruje dane na twoim wirtualnym dysku oraz dane, które są przesyłane pomiędzy urządzeniami NextCloud, np. PC-smartfon. Wtyczki do programu, zwane tutaj „aplikacjami”, znacząco rozszerzają możliwości programu tworząc z niego biurowy kombajn lub centrum multimediów i rozrywki.

Polecane oprogramowanie open source
Czy wiesz, czym jest oprogramowanie - software - open source? To oprogramowanie, którego źródło, budowa działania, kod jest publicznie dostępny, dlatego nazywa się z ang. “open source”.
logoTechnologie w Domu
Polecane oprogramowanie open source

NextCloud za darmo, a gdzie jest haczyk?

Nieraz pisałem, że darmowe rozwiązania często nie są darmowe, gdyż pomimo braku przelewu, płaci się swoimi danymi. Tutaj jest inaczej. NextCloud oraz wtyczki są bezpłatne. Masz dostęp do pełnowartościowego produktu za darmo. Dostawca NextCloud zarabia na oferowaniu płatnej pomocy technicznej oraz na dostępie do korporacyjnych rozwiązań. Jako domowy użytkownik nie potrzebujesz płatnych usług. W darmowym wariancie pomoc techniczną otrzymujesz od internetowej społeczności poprzez różne fora internetowe, czy grupy społecznościowe.

Jak zainstalować NextCloud?

Program to typ serwera, a więc instalujesz go na komputerze/serwerze – może być Raspberry Pi i masz dostęp do niego poprzez przeglądarkę internetową wpisując adres IP lub poprzez dedykowane klienckie aplikacje instalowane w Windows, Mac lub smartfonie.

Oprogramowanie serwera instalujesz na systemie Linux, najlepiej w „dockerze”. Jeśli to co napisałem, nie jest dla ciebie zrozumiałe, to musisz się podszkolić w podstawowym zakresie administrowania serwerami Linux. Nie jest to rozwiązanie dla początkujących w kontekście instalacji. Samo korzystanie z NextCloud jest już bardzo proste, więc można udostępnić jego funkcje domownikom. Instalacja natomiast wymaga nieco technicznej wiedzy na temat doboru serwera, systemu operacyjnego, linii komend Linux itp. Dzięki wersji na Raspberry Pi i internetowym wskazówkom raczej sobie poradzisz.

NextCloud najlepiej instalować na sprzęcie zainstalowanym w domu, co ma duże znaczenie dla ochrony prywatności i daje większe bezpieczeństwo danych, niż instalacja na serwerze w Internecie. Niektóre funkcje, w tym zdalny dostęp mogą wymagać „otwarcia portu” w twoim ruterze. Otwarcie portu znacznie obniża bezpieczeństwo i stwarza zagrożenie dla twoich danych i twojej sieci komputerowej. Musisz więc zdobyć trochę wiedzy na temat bezpieczeństwa sieci komputerowych, aby móc zabezpieczyć ją, podłączony do niej sprzęt przed atakami z zewnątrz.