Co to jest Plexamp & Plex Dash?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Na wstępie przypomnę, co to jest „Plex Media Server”? To serwer multimedialny instalowany w domu, za pomocą którego możesz streamować swoje filmy, muzykę, a także prezentować zdjęcia na wielu urządzeniach w domu i poza domem – taki własny netflix, czy spotify. Instalacja serwera Plex nie musi być trudna, wystarczy do tego komputer PC. Skopiowanie własnych płyt z filmami, czy muzyką do Plex daje ich odtwarzanie wszędzie tam gdzie ma się ochotę. Multimedia odtwarzasz na wielu urządzeniach, w tym smartfonach i tabletach.

Plexamp – odtwarzacz muzyki Plex

Muzykę z serwera Plex już od dawna można odtwarzać między innymi w aplikacji mobilnej, w przeglądarce WWW, czy innej aplikacji dedykowanej do konkretnego systemu operacyjnego. Domyślne odtwarzacze Plex dają tobie dostęp do całej biblioteki multimediów na serwerze. Plexamp jest kolejną aplikacją skierowaną tylko do słuchaczy muzyki, brak jest funkcji dostępu do filmów i zdjęć. Plexamp stworzono z myślą o tych, dla których muzyka jest najważniejsza. Aplikacji dostępna jest na PC, Androida i iOS.

Aplikacja została zaprojektowana pod kątem łatwego odtwarzania muzyki, bez zbędnych przerw, nie obciążając przy tym urządzeń przenośnych o ograniczonych mocach. Nie brakuje optymalizacji poziomu głośności, bo jak wiadomo różne są poziomy głośności w poszczególnych plikach. Dodano funkcję „cache”, która powoduje nieprzerwane odtwarzanie muzyki, jeśli akurat przez chwilę stracisz połączenie z serwerem Plex – możesz też słuchać muzyki w trybie offline. Ustawisz „gładkie przechodzenie” pomiędzy ścieżkami, co poprawia komfort słuchania. Equalizer polepszy brzmienie dostosowując muzykę do możliwości twoich głośników i otoczenia. Szata graficzna oraz animacje ruszające się w takt dźwięków cieszą oko.

Aplikacja Plexamp
wygląd Plexamp, źródło: Plex Labs

Plexamp ma wbudowaną opcję generowania miksów, czyli playlist. Playlisty tworzysz samodzielnie lub wyręczy cię w tym program. Miksy mogą dotyczyć gatunku, wykonawcy itp. Obok tego poszerzono funkcję „radia internetowego” dostępnego wcześniej w serwerze Plex. Radia generowane są automatycznie przez Plex pod różnym kątem (nastroju, gatunku, wykonawcy itd.). Muzyka pochodzi z twojego serwera i są to swego rodzaju playlisty, lecz bez możliwości ingerencji w listę (jak w radiu).

Plex Dash – coś dla geeków

Owa mobilna aplikacja skierowana jest głównie do geeków, czy administratorów serwera, którzy udostępniają swoje multimedia większej grupie znajomych. Aplikacja prezentuje informacje o tym, co dzieje się z serwerem Plex, np. jakie multimedia są lub były odtwarzane, obciążenie procesora, najczęściej odtwarzane multimedia (top listy), użycie łącza LAN lub internetowego itp.

Za pomocą aplikacji możesz przejrzeć swoje biblioteki filmów i muzyki, poprawić graficzne okładki i opisy w razie potrzeby, poznać techniczne szczegóły plików z filmem i muzyką. Wszystkie funkcje Dash dostępne są również po zalogowaniu do serwera Plex za pomocą przeglądarki WWW.

Aplikacje Plexamp i Plex Dash tworzone są w ramach „Plex Labs”, gdzie twórcy aplikacji zależni i niezależni od firmy Plex, mogą tworzyć kolejne aplikacje i funkcje dla serwera wraz z pomocą – również finansową – od firmy Plex. Do korzystania z aplikacji Plexamp i Plex Dash wymagane jest posiadanie płatnej licencji Plex Pass. Ogólnie serwer Plex jest darmowy, ale opłacenie licencji rozszerzy go o dodatkowe możliwości i wyeliminuje uiszczenie dodatkowych opłat za korzystanie z mobilnych aplikacji.

Źródło: Plex GmbH

04.05.2020

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.