Już od wielu lat wirusy komputerowe nie są jedynymi szkodnikami jakie może załapać twój komputer. Obok wirusów są różnego rodzaju robaki, trojany, malware i tym podobne, które mają w różny sposób utrudniać ci życie.

Ostatnio istne apogeum widać wśród szkodników zwanych „ransomware”. Nawet polskie, lokalne urzędy nie uchroniły się przed atakiem ransomware. Największą podatnością na ataki charakteryzuje się nie maszyna, a człowiek. Celem ataku jest zaszyfrowanie twoich danych, a następnie żądanie zapłaty, często w kryptowalucie, za odszyfrowanie. Nie ma jednak gwarancji, że po zapłacie dane zostaną odszyfrowane i szukaj „wiatru w polu”. Samodzielne odszyfrowanie danych będzie najprawdopodobniej niemożliwe.

Kiedy dochodzi do ataku ramsomware?

Wystarczy kliknąć w link kierujący do zainfekowanej witryny lub pliku będący trojanem, który wykorzysta luki bezpieczeństwa w przeglądarce internetowej lub systemie operacyjnym, lub w urządzeniach sieci komputerowej, aby uzyskać dostęp do dysków i je zaszyfrować. Zaszyfrowany dysk w komputerze PC nie będzie jedynym jeśli podłączony jest on do sieci komputerowej LAN. Szkodnik może przejść do sieci i zaszyfrować dane na innych urządzeniach podłączonych do lokalnej sieci.

Jak się chronić przed atakiem ramsomware?

  1. Wykonuj kopię zapasową danych i przechowuj ją na dysku odciętym od Internetu i lokalnej sieci komputerowej.
  2. Uważnie sprawdzaj nadawcę emaili i pomyśl czy na pewno oczekujesz od nadawcy emaila. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie kodu źródłowego emaila. Jeśli domena internetowa serwera wysyłki jest inna, niż adresu nadawcy to możesz widzieć próbę oszustwa. Oszuści potrafią bardzo dobrze podszywać się pod znane firmy.
  3. Nie otwieraj załączników i nie klikaj w linki w emailu od nieznanego lub podejrzanego nadawcy.
  4. Wykorzystuj aktualne oprogramowanie ochronne działające w tle, mogące zareagować w przypadku wykrycia problemu.
  5. Aktualizuj system operacyjny urządzenia, np. komputera, smartfona, rutera.
  6. Korzystaj z zawsze najnowszego oprogramowania łączącego się z Internetem, np. przeglądarki internetowej lub programu pocztowego.
Twoje dane WiFi może ktoś podejrzeć
Firma ESET, producent oprogramowania antywirusowego, wykryła w lutym 2020r. dziurę w zabezpieczeniach WiFi, zwaną Kr00k. Luka bezpieczeństwa umożliwia hakerom na podejrzenie przesyłanych informacji.
logoTechnologie w Domu
Twoje dane WiFi może ktoś podejrzeć

Jakie oprogramowanie ochronne wykorzystać w domu?

Świat internetowych technologii ciągle się zmienia, w tym ranking najlepszych programów do ochrony internetowej. Zmieniają się zagrożenia, które wymuszają zmianę oprogramowania w swoim komputerze, czy smartfonie. Moje obserwacje i rankingi o najlepszym oprogramowaniu jakie można zainstalować wskazują, że warto spojrzeć na dwa programy. Pierwszym jest „Windows Defender”, będący integralną częścią systemu Windows 10. Program ten to pakiet zawierający nie tylko antywirus, ale również firewall chroniący przed niechcianymi połączeniami do Internetu lub z Internetu. W wielu testach „Windows Defender” deklasuje komercyjnych, płatnych rywali.

Uzupełnieniem tegoż programu będzie kolejny program o nazwie „Malwarebytes” i płatna wersja Premium. „Malwarebytes” ochroni ciebie przed programami typu malware, w tym ramsomware na komputerze PC, ale również na smartfonie z Androidem.

Wykupiłeś może subskrypcję pakietu biurowego „Microsoft Office 365” i używasz skrzynki email Outlook.com? Jeśli tak, to otrzymałeś dodatkową ochronę przed phishingiem, gdyż wszystkie linki zawarte w emailach przekierowują nie bezpośrednio na podaną tam stronę WWW, a na serwery Microsoftu w celu sprawdzenia, czy przypadkiem nie padłeś ofiarą oszustów.