Podobnie jak smartfon, tablet, smart TV, tak i smart auto oferuje nowe możliwości w podwyższaniu standardów użytkowania ze wszystkimi zaletami i wadami. Komputery pokładowe są w każdym, nowym samochodzie wychodzącym na rynek. Kontrolują one prace wielu mechanizmów w aucie, zwiększając przy tym bezpieczeństwo. Przy okazji droższe modele aut oferują więcej korzyści znanych do tej pory ze smartfonów, czy tabletów. Każdy producent rozwija swój własny system operacyjny, czasami wraz z „Android Auto” lub „Apple CarPlay”, które ułatwiają integrację ze smartfonami i sterowanie aplikacjami za pomocą panelu dotykowego samochodu.

Inteligentny dom połączony ze smart autem

Dobry system smart home łączy szereg urządzeń Internetu Rzeczy ze sobą: czujniki w domu, wieżę stereo, telewizor, irygację ogrodu itd. Samochód może być częścią systemu inteligentnego domu. Integracja pozwoli na stworzenie działań automatyzujących codzienne czynności związane z przyjazdem lub odjazdem auta do/z domu. Wiele tych automatyzacji można wykonać bez integracji samochodu z centralką smart home. Integracja auta jest alternatywą, która może usprawnić niektóre automatyzacje.

Odjazd całej rodziny z domu może uzbroić system alarmowy lub antywłamaniowy, otworzyć drzwi garażowe i bramę wjazdową, uruchomić w razie potrzeby irygację ogrodu. Odjeżdżający domownik może otrzymać powiadomienie do systemu auta lub na smartfona, że zostawił otwarte drzwi lub okno w piwnicy.

W trakcie przyjazdu do domu smart home może uruchomić tzw. „sceny”, zbiór urządzeń np. oświetlenie i muzykę dopasowanych do ustawionych wcześniej upodobań. Oświetlenie podjazdu zostanie włączone, a bramy otwarte. Smart-zamek w drzwiach wejściowych zostanie otwarty, a po wejściu do budynku rozlegnie się dźwięk ulubionej muzyki. W tym samym czasie może nastąpić automatyczne zaparzenie kawy lub herbaty.

Smart auto „szpiegiem na kołach”

Domowe urządzenia IoT podłączone do Internetu mogą wysyłać mnóstwo danych o nas samych, co rodzi ogromne zagrożenie prywatności i bezpieczeństwa. Rozwiązania opisywane w tym portalu pomagają zwiększyć prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Obecnie najtrudniej jest zachować wysokie standardy prywatności i bezpieczeństwa w przypadku smart aut.

Według badań fundacji Mozilla opublikowanych na ich blogu „Privacy Not Included”, samochody z systemami podłączonymi do sieci nie chronią prywatności użytkowników. Wszystkie przebadane, samochodowe marki – dostępne na światowych rynkach – nie spełniają żadnych, dobrych norm ochrony prywatności. Gdy podłączysz do Internetu swoje BMW, Dacię, Renault, Subaru, Fiata, Jeepa, Chryslera, Dodge, Volkswagena, Toyotę, Lexusa, Forda, Lincolna, Audi, Mercedesa, Hondę, Acurę, Kię, Chevroleta, Buicka, GMC, Hyundaia, Nissana, Teslę twoja prywatność uleci.

Usunięcie domu z Google Maps
Twój dom i to co masz w ogrodzie każdy może obejrzeć za pomocą Map Google. Jeśli chcesz możesz łatwo zablokować te zdjęcia.
logoTechnologie w Domu
Usunięcie domu z Google Maps

Zbierane dane dotyczą sposobu użytkowania auta, podłączonych usług, których w nim używasz; listy aplikacji zainstalowanych na smartfonie oraz innych informacji pobieranych z aplikacji firm trzecich, np. Map Google. Firmy samochodowe zbierają i udostępniają informacje o tobie, które mogą być związane z przynależnością rasową, stanem zdrowia (pobierane z aplikacji zdrowotnych), zajmowanym stanowiskiem w pracy, twoją lokalizacją, czy nawet życiem seksualnym.

Niektóre auta również niewymienionych marek mogą posiadać wbudowane karty SIM, za pomocą których niezależnie od twojego smartfona mogą być przesyłane informacje o stanie auta i sposobu użytkowania.

Ochrona prywatności w smart aucie

Podczas zakupu auta w umowie sprzedaży w salonie zwróć uwagę na klauzule dotyczące przetwarzania, udostępniania danych, również „ukryte” pod postacią usług typu „twój samochód z czasem dostosowuje się do ciebie”. Podczas pierwszego uruchomienia i konfiguracji systemu w aucie nie wyrażaj zgód analityczno-statystyczno-marketingowych.

Gdy korzystasz z wielu aplikacji na smartfonie lub z innych urządzeń smart bez zwracania uwagi na wyrażone zgody, firmy z których korzystasz, ale również z których nie korzystasz zbierają informacje o tobie i rodzinie w najdrobniejszych szczegółach – to się nazywa „profilowanie”. Informacje te mogą obrócić się przeciwko tobie nie tylko wtedy kiedy to co dzisiaj jest legalne, jutro może być nielegalne, ale również wtedy kiedy zamierzasz wziąć samochodowy kredyt lub wykupić ubezpieczenie. Z zebranych o tobie informacji może wyniknąć nakaz nieoferowania preferencyjnych warunków udzielenia kredytu lub ubezpieczenia i nie musi mieć to związku tylko z twoimi finansami.

Sprzedając komuś smart auto pamiętaj o przywróceniu systemu do stanu fabrycznego, tak samo jak robisz to ze smartfonem przed sprzedażą. Nie chcesz przecież, aby ktoś obcy otrzymał dostęp do twoich danych, lub aby cudze użytkowanie rzutowało na profilowanie twojej osoby.