Automatyka domowa to automatyzacja różnych, technicznych procesów zachodzących w domu. Obecne systemy są na tyle zaawansowane, że nazywa się je „inteligentnymi”. Oczywiście jest to pseudointeligencja, ale może sprawiać takie wrażenie.

Smart home, smart-dom, inteligentny dom, automatyka w domu – jak zwał tak zwał, a chodzi o jedno, o zautomatyzowanie ogrzewania, oświetlenia, obsługi urządzeń RTV i innych.

Zapewne miałeś już do czynienia z rozwiązaniami spotykanymi w inteligentnym domu. A piszę tutaj o termostacie, który reguluje temperaturę w domu. To jest najprostszy przykład rozwiązania typu „smart”.

Smart home może posiadać wiele scenariuszy automatyzacji

  • włączasz film, a jednocześnie światła w pokoju przygasają albo zasuwa się żaluzja chroniąca przed słońcem
  • mocne słońce świeci prosto w okno, to żaluzje same się opuszczają
  • wchodzisz do pomieszczenia, a światło samo się włącza o nocnej porze
  • idziesz spać i automatycznie włącza się system alarmowy oraz zasuwają żaluzje
  • jesteś w podróży i złodziej wchodzi do twojego domu, a system alarmowy włącza syrenę, kamerę, wszystkie światła i zawiadamia firmę ochroniarską oraz na telefon komórkowy przesyłając wideo na żywo
  • podjeżdżasz autem pod dom, a brama garażowa wraz z drzwiami do garażu się otwierają
  • podchodzisz do drzwi wejściowych, a zamek automatycznie się otwiera lub zamyka kiedy wychodzisz
  • otrzymujesz powiadomienie na komórkę, gdy listonosz wrzuci list do skrzynki

Scenariuszy inteligentnego domu jest niemal nieskończenie wiele. Dostępnych na rynku jest wiele czujników (temperatury, ruchu, wilgotności, światła, natężenia prądu), gniazdek elektrycznych, włączników światła, silniczków do zawijania np. żaluzji i wiele innych.

Wszystkie te urządzenia podłącza się do huba, w którym tworzy się scenariusze i zarządza inteligentnym domem. Podłączając do huba jednego z asystentów: Google Assistant, Amazon Alexa, Siri można poczuć się jak w domu XXI wieku, gdzie słownie wydaje się komendy, a nie za pomocą dotykowego panelu, czy tabletu.