Urządzenia można zasilać bezpośrednio przez kabel sieci komputerowej LAN, zwanej inaczej „Ethernet”. Eliminuje to konieczność ciągnięcia dodatkowego kabla zasilania do urządzenia, montowania innej, elektrycznej infrastruktury. Na jednym kablu mogą być przesyłane dane oraz prąd. Standard przesyłania energii nazywany jest w skrócie PoE. Trzeba jednak uważać instalując i konfigurując PoE, gdyż można spalić urządzenie, które miałoby być zasilane. Jak uchronić się przed tym błędem?

Przesyłanie prądu i danych na jednym kablu daje oszczędności, bo nie trzeba montować dodatkowej, elektrycznej infrastruktury, ale również nie ma potrzeby wiercenia i kucia ściany z miejscem na dodatkowe kable, czy gniazdka elektryczne. Instalacja PoE jest bezpieczniejsza, bo maksymalne napięcie może wynieść 95V, zamiast 230V.

Standardy Power over Ethernet

Zacznijmy od początku. Technologia „Power over Ethernet” – PoE ma swoje oznaczenia w zależności od standardu, IEEE 802.3af, 802.3at i 802.3bt. Najstarszym standardem z tych trzech jest wersja AF. Wersja AF może przesyłać maksymalnie 15.4W na port, o ile nie będzie zakłóceń, o których napiszę później. Nazewnictwo PoE nie jest tylko akronimem „Power over Ethernet”, ale również inną nazwą standardu IEEE 802.3af.

Kolejnym standardem jest PoE+, czyli 802.3at. Wersja AT jest nowszym standardem umożliwiającym przesyłanie energii o większej mocy tj. do 30.8W. Najnowszym standardem jest 802.3bt, czyli PoE++ lub inaczej UltraPoE. Tutaj można przesyłać energię o maksymalnej mocy 60W lub przy type „4” 95W.

Innym standardem, którego w miarę możliwości nie polecam wykorzystywać jest „Pasywny PoE”. Najczęściej pasywne PoE będą mieć urządzenia w standardzie AF. Co oznacza pasywność? Normalnie połączenie PoE jest aktywne, czyli zarówno switch, jak i urządzenie końcowe komunikują się ze sobą w celu dopasowania prawidłowego napięcia. Przy pasywnym PoE urządzenia nie dopasowują właściwego napięcia, to my sami musimy w switchu ustawić właściwe napięcie. Jeśli poda się za duże napięcie, zasilane urządzenie zostanie spalone. Do uszkodzenia może również nastąpić jeśli podłączy się końcowe urządzenie do sieci Ethernet i potem do switcha z funkcją pasywnego PoE, a które nie potrzebuje zasilania PoE. Ogólnie nie zalecam przesyłania energii przez ethernet do urządzeń, które tej energii nie potrzebują, nawet jeśli teoretycznie standard AT na to pozwala.

Jakie urządzenie potrzebne jest do wysyłania energii poprzez kabel LAN (Ethernet)?

Chcąc zasilać tylko jedno urządzenie prądem z kabla sieci komputerowej, wystarczy kupić mały adapter. Adapter PoE podłącza się do gniazdka elektrycznego, z którego będzie pobierane zasilanie, albo podłącza się do switcha z funkcją PoE. Następnie adapter podłącza się do urządzenia końcowego, które ma być zasilane. Jest to najprostsze rozwiązanie, wystarczy kupić adapter wspierający ten sam standard PoE, co w zasilanym urządzeniu. Chcąc podłączyć więcej urządzeń do PoE, polecam wykorzystać switch z funkcją PoE. Switch steruje ruchem danych w sieci komputerowej, a z funkcją PoE również zasilaniem. Najlepiej wybrać taki switch, który wspiera więcej, niż jeden standard PoE i umożliwia za pomocą konfiguratora włączenie, ustawienie odpowiedniego standardu PoE lub całkowite wyłączenie zasilania dla danego portu.

Dostawca prądu Tauron oferuje produkty Smart Home
Już teraz w Tauron można wybrać rozwiązania firmy Grenton w ramach „Smart Home Professional” lub rozwiązania firmy Ferguson typu „Plug & Play” do samodzielnej, prostej instalacji.
logoTechnologie w Domu
Dostawca prądu Tauron oferuje produkty Smart Home

Różnice między kablami Ethernet

Kabel Ethernet ma swoje ograniczenia w wydajności. Jak wiadomo są różne kable Ethernet, mają różną kategorię (najpopularniejsze to 5, 5A, 6, 6A), mogą być ekranowe, nie-ekranowe. Dane przesyłane przez kabel mogą ulegać zakłóceniu ze strony instalacji elektrycznej lub innych urządzeń, również z powodu odległości między końcowym urządzeniem, a switchem, co wpływa na szybkość przesyłu. Podobnie wygląda sytuacja z przesyłaniem energii, której napięcie może nieco się obniżyć. Aby utrzymać moc energii, należy wykorzystywać kable ekranowe (najlepiej 6A) o maksymalnej długości 100m (95m+5m z gniazdka do kamery), dla nie-ekranowego kabla kategorii 6. maksymalna długość kabla powinna wynosić 55m. Jeśli odległość do switcha jest większa, w celu zachowania mocy należy wykorzystać „PoE Extender” lub mini switch z PoE pomiędzy zasilanym urządzeniem, a głównym switchem. Jeśli zamierzasz budować sieć LAN w domu to polecam wykorzystać kabel kategorii 6A.

Jakie końcowe urządzenia mogą być zasilane za pomocą kabla Ethernet?

Najczęściej tą drogą zasila się kamery CCTV, dzwonki do drzwi, urządzenia inteligentnego domu, czy same urządzenia będące częścią sieci komputerowej, np. switche, punkty dostępowe WIFI.

Jak zaplanować PoE w domowej sieci komputerowej?

Najpierw ustal jakie urządzenia i w jakiej ilości, chcesz je zasilać tą drogą. Sprawdź jakie standardy PoE są obsługiwane przez nie, najlepiej niech to będzie 802.3at lub ewentualnie bt, jeśli podłączane urządzenia wymagają większej mocy. Nie wybieraj pasywnego PoE. Ilość zasilanych urządzeń warunkuje liczbę portów PoE w switchu. Sam switch musi obsługiwać dany standard i być konfigurowalny. Moc switcha musi „udźwignąć” pobór energii wszystkich urządzeń PoE, zarówno suma energii się liczy, ale również maksymalna moc na port, tj. pojedynczy port nie może mieć mniejszej mocy, niż podłączone urządzenie tego wymaga. Odległości między urządzeniami, a switchem nie powinny być większe niż 100 metrów (lub 55m), inaczej trzeba wykorzystać wzmacniacze PoE lub dodatkowe mini switche PoE. Jeśli nie czujesz się na siłach w doborze odpowiedniego sprzętu, poproś o pomoc fachowca.