Odpowiedzią na pytanie „Co trzeba wiedzieć” może być stwierdzenie: „wszystko”. Wystarczy przeczytać wszystkie strony związane z inteligentnym domem w tym serwisie. Jednak mając na myśli filar, trzeba zwrócić uwagę na poniższe kwestie.
Czy wdrożenie dotyczy już zamieszkałego domu, czy dopiero budowanego?
W zamieszkałym domu, o ile nie robi się generalnego remontu, nie ma mowy o kuciu ścian. Wdrożenie musi być nieinwazyjne dla budowli. W nowo budowanym domu można pokusić się o kontrolę oświetlenia poprzez moduły DIN. Do zamieszkałego miejsca nadadzą się tylko smart-żarówki, ewentualnie moduły do-puszkowe.
Rozwiązanie oparte na kablu, czy bezprzewodowe?
Kabel jest zawsze bardziej stabilniejszym rozwiązaniem, niż radio. Minusem instalacji kablowej jest fizyczne ciągnięcie dużej ilości kabli do czujników i innych urządzeń. Kablową instalację planuje się już na etapie budowy domu. Bezprzewodowe rozwiązania będą tam gdzie nie ma potrzeby ciągnięcia kabli do każdego czujnika lub budynek już jest zamieszkały. Powyższe pytanie warto rozszerzyć oto, czy w domu ma dominować kablowa sieć komputerowa ethernet, czy WIFI? Budując dom warto rozprowadzić również kablową sieć LAN ethernet, bo samo WIFI – a raczej ruter lub punkt dostępowy – może nie uporać się z większą liczbą podłączonych urządzeń.
Co ma być automatyzowane, monitorowane etc. w inteligentnym domu?
Przed zakupem jakichkolwiek urządzeń zaplanuj do czego potrzebny ci jest inteligentny dom. Jakie domowe sprawy chcesz automatyzować, do jakich elementów chcesz mieć szybszy dostęp np. przez komórkę, jakie funkcje ma pełnić taki system – tylko automatyka budynkowa, lepszy dostęp do multimediów, oszczędność energii, a może dodatkowa ochrona antywłamaniowa?
System komercyjny, czy „open source”?
Inteligentny dom może być wdrażany przez instalatora lub samodzielnie przy użyciu odpowiedniego systemu. Do wyboru ma się system komercyjny, rozwijany przez jednego producenta lub system na licencji „open souce”, dostępny bezpłatnie dla każdego. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ogromną zaletą systemu typu open source jest cena, równa 0zł, ale musisz mieć wiedzę i umiejętności do wdrożenia i utrzymania takiego systemu. Za system komercyjny musisz zapłacić, ale wdrożeniem i pomocą techniczną zajmuje się producent lub instalator. System komercyjny w odróżnieniu od systemu typu open source, bardzo często uzależniony jest od jednego producenta, więc jeśli on zniknie z rynku lub porzuci produkt, twój system nie będzie rozwijany.


Gdzie umiejscowić centralkę – hub – inteligentnego domu?
Umiejscowienie zależy od sposobu wdrożenia, ułożenia kabli (jeśli używane), łączności bezprzewodowej w pomieszczeniu i przez ściany, a także od wyglądu. W jednym przypadku hub będzie w skrzynce elektrycznej, w drugim przypadku będzie stał na szafce przy telewizorze.
Jak wygląda utrzymanie systemu „smart home”?
Wybierając komercyjny system, zwracaj uwagę na łatwość jego obsługi oraz samodzielnej konfiguracji. Owszem instalator za ciebie skonfiguruje system podczas instalacji, ale dobrze jest mieć możliwość w przyszłości modyfikacji ustawień, zamiast zamawiać usługę u instalatora (i za nią płacić). Dobra dokumentacja, internetowa pomoc techniczna, rozbudowana społeczność na forach internetowych to ważne punkty oferty. Jak system się aktualizuje, czy samodzielnie, czy wymaga dodatkowej opłaty?
Czy potrzebne jest połączenie z internetem?
Tak zwane „usługi chmurowe” polegają na instalacji oprogramowania na serwerze, gdzieś w internecie, które łączy się z urządzeniem zainstalowanym w twoim domu. Ostatnio „chmura” stała się popularna wśród producentów, bo łatwiej im jest rozwijać i aktualizować produkt, mają nad nim większą kontrolę i łatwiej jest również zbierać marketingowe-statystyczne dane. Automatyzacje i inne działania systemu e-domu opartego na „chmurze” będą wykonywane z lekkim opóźnieniem, bo dane muszą zostać przesłane na linii dom-internet-dom. A brak internetu to brak w pełni działającego inteligentnego domu. Dlatego jeśli to możliwe wybieraj system, którego „mózg” działa lokalnie w twoim domu i domowej sieci komputerowej, a nie gdzieś w internecie.
Jak wygląda zachowanie prywatności?
W dobie internetyzacji, komputeryzacji firmy badają zwyczaje użytkowników w ramach badań statystycznych przeprowadzanych w tle. Na ich podstawie poprawia się produkt, rozwija nowe wersje, ale również kreuje bardziej cwane akcje promocyjne. Sprawdź czy można wyłączyć (europejskie prawo tego wymaga) wysyłanie danych do celów marketingowych, statystycznych. Nie zawsze będzie można całkowicie wyłączyć wysyłanie danych statystycznych, więc warto wiedzieć co dokładnie jest przesyłane.
Co wybrać w kwestii bezpieczeństwa instalacji smart domu?
Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest system kablowy, w pełni działający lokalnie, ale nie ma na rynku godnych polecenia rozwiązań. Takowe są, ale pewne ograniczenia i wady nie pozwalają mi w pełni je polecić. Nie da się uciec od bezprzewodowej łączności, która musi być szyfrowana z blokadą połączeń z nieznanymi urządzeniami (do tego często wykorzystuje się tokeny). Przykładem godnym uwagi jest łączność Z-Wave 500 S2 lub Z-Wave 700. Sieć komputerowa WIFI też musi być odpowiednio zabezpieczona, zarówno sama transmisja (szyfrowanie), jak i poprzez firewall i ustawienia switcha (rutera).