Jak zrobić kopię zapasową danych?
Backup, czyli kopia zapasowa dokumentów, zdjęć i innych twoich informacji to dzisiaj konieczność. Oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych jest całe mnóstwo – płatnych i bezpłatnych.
To rodzina systemów operacyjnych tworzonych w oparciu o jądro systemu Linux. Systemów Linux jest mnóstwo i są one nazywane „dystrybucjami”. Dostępne są systemy Linux dla domu, biur, specjalistów ds. bezpieczeństwa, hakerów, komputerów „Home Theater PC” i wiele innych. Wiele systemów Linux jest dostępna bezpłatnie i w ramach tzw. „otwartego źródła”, więc można podejrzeć jego kod źródłowy i sprawdzić czy nie ma szkodliwego kodu. W warunkach domowych system z grupy Linux wybierany jest przez entuzjastów technologii lub tych którzy chronią swoją prywatność, gdyż taki system najczęściej nie wysyła danych telemetrycznych, w przeciwieństwie do systemu Windows i MacOS. System Linux obsługuję za pomocą linii komend lub graficznego interfejsu. Dostępne są również serwerowe odmiany.
Backup, czyli kopia zapasowa dokumentów, zdjęć i innych twoich informacji to dzisiaj konieczność. Oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych jest całe mnóstwo – płatnych i bezpłatnych.
Uzyskanie dostępu do własnej biblioteki filmów i muzyki, czy plików poza domem wymaga otwarcia portów w ruterze i czasami również uruchomienia VPN.
Już od wielu lat wirusy komputerowe nie są jedynymi szkodnikami jakie może załapać twój komputer. Obok wirusów są różnego rodzaju robaki, trojany, malware i tym podobne, które mają w różny sposób utrudniać ci życie.
Dzisiejsze strony internetowe zawierają mnóstwo skryptów analizujących ruch internautów. Najczęściej dane te wykorzystywane są do celów marketingowych.
Utrzymanie prywatności w internecie polega na nieudostępnianiu osobom trzecim informacji na swój temat, świadomie i nieświadomie. Chronić prywatność w sieci można na wiele sposobów.
Najlepiej tworzyć kopię zapasową za pomocą oprogramowania stworzonego do tego celu. Takie oprogramowanie może zautomatyzować proces tworzenia kopii oraz ułatwić przywrócenie danych po awarii danych.