Drzwi z wbudowanym smart zamkiem
Branża inteligentnych domów stoi przed ewolucją smart zamków, które wkrótce będą wbudowane w drzwi.
To angielski akronim oznaczający „Wirtualną Komputerową Sieć Lokalną”. Lokalna sieć komputerowa w domu jest z reguły jedna, a w biurach może być ona podzielona na wiele podsieci, czyli grupy komputerów w całej sieci. Jedna grupa zawiera switch, do którego podłączone są komputery, a sam switch podłączony jest do rutera, który kieruje ruchem. Chcąc mieć podsieci nie ruszając fizycznie sieci LAN, tworzy się ich wirtualne odpowiedniki. Sieć VLAN może połączyć ze sobą komputery fizycznie dostępne w różnych sieciach LAN. W niektórych domach z instalacjami typu „inteligentny dom” uruchamia się ze względów bezpieczeństwa sieci VLAN w ramach jednej, fizycznej domowej sieci LAN. Dzięki odpowiednim ustawieniom w switchu i ruterze można odseparować mało bezpieczne urządzenia IoT, np. czujniki, czy kamery monitoringu od głównej sieci, w której pracują komputery i smartfony użytkowników.
Branża inteligentnych domów stoi przed ewolucją smart zamków, które wkrótce będą wbudowane w drzwi.
Stowarzyszenie KNX rozwijające otwarty system inteligentnego domu o tej samej nazwie nawiązuje współpracę z Home Assistant.
Czym połączyć czujniki i inne urządzenia w inteligentnym domu? Rozwiązań jest sporo, jednak zawsze należy spoglądać na te najbardziej wydajne, powszechne i nowe.
Tanie i nadal dobre sposoby na postawienie własnego serwera domowego. Co wybrać i zainstalować?
Czy warto korzystać z automatyki Grenton, Ampio, Loxone, KNX? Co jest zaletą i wadą w tych systemach automatyki smart home?
Przyszłość systemów automatyki domowej oznacza integrację ze sztuczną inteligencją. Będzie sprawniej, szybciej i lepiej zarządzać urządzeniami i usługami online. Utopia czy dystopia w twoim domu?