Inteligentny dom najszerzej występuje w budynkach jednorodzinnych, bo i możliwości wdrożenia są najszersze. Mieszkanie również może być „inteligentne”, choć z racji gabarytów instalacja nie będzie aż tak rozbudowana, chociaż wszystko zależy od twojego budżetu. Różnica między domem, a mieszkaniem polega głównie na braku własnego, zamkniętego garażu. Inne rzeczy tak samo mogą być „smart”.

Oświetlenie

Oświetlenie najprawdopodobniej nie będzie sterowane dzięki modułom, przekaźnikom zainstalowanym na szynie DIN w elektrycznej skrzynce, obok korków. Pozostają albo smart-żarówki, smart-włączniki lub do-puszkowe moduły sterujące montowane za włącznikiem światła lub za gniazdkiem elektrycznym. Bardzo często wymagane będzie pogłębienie puszek, gdyż tylko nieliczne moduły zmieszczą się i to z trudem.

Ogrzewanie

Ciepłem w mieszkaniu najczęściej steruje się przy-grzejnikowymi termostatami. Smart-termostaty pozwolą na regulację temperatury w pomieszczeniu dzięki czujnikowi temperatury zainstalowanemu oddzielnie. Czujnik temperatury połączy się z hubem – centralką – inteligentnego domu, a hub przekaże dalsze instrukcje do termostatu. Zintegrowany z hubem czujnik rozwarcia, czyli przykładowo czujnik otwarcia okien, poinformuje hub o stanie otwarcia okna. Otwarte okno spowoduje zmniejszenie ogrzewania.

Przykłady automatyzacji w inteligentnym domu
Rodzaje wdrożonych automatyzacji uzależnione są od systemu jakiego używasz oraz podłączonych urządzeń.
logoTechnologie w Domu
Przykłady automatyzacji w inteligentnym domu

Czujniki

Czujniki ruchu mogą być elementem antywłamaniowego systemu (tj. automatyzacji zapisanej w hubie) oraz mogą pomagać we włączaniu oświetlenia. Czujniki gazu, tlenku węgla i dymu mogą zostać umiejscowione tak gdzie ryzyko jest największe, np. w kuchni, w łazience przy piecyku na wodę o ile taki jest zainstalowany. Czujniki zalania położone pod zlewem, umywalką lub wanną powiadomią o przecieku. Czujnik wilgotności za pomocą hubu poinformuje o suchym powietrzu, szczególnie w zimie. Smart telewizor, wieża stereo lub kino domowe, albo pojedyncze głośniki z funkcją samodzielnego działania też mogą zostać zintegrowane z dobrą centralką smart-domu. Przez głośniki mogą być odtwarzane komunikaty, alerty. Mając multimedialny serwer można mieć łatwiejszy, szybszy dostęp do naszych filmów i muzyki.

System antywłamaniowy

Kamera zainstalowana w przedpokoju, syrena wraz czujnikami rozwarcia zainstalowanymi przy drzwiach wejściowych i oknach (szczególnie jeśli mieszka się na parterze) skutecznie odstraszą włamywacza poprzez uruchomienie automatyzacji w centralce inteligentnego domu. Drzwi wejściowe dla wygody można wyposażyć w smart-zamek. Jest wiele modeli takich zamków, niektóre wymagają zdolności majsterkowicza przy jego instalacji, a inne nakłada się w 5 sekund.