W innym tekście możesz poznać nowe nazewnictwo stosowane przy oznaczeniu standardu WIFI – WIFI 4, WIFI 5, WIFI 6. Nowe oznaczenia wprowadzono, aby przeciętny użytkownik mógł łatwiej śledzić nowe standardy WIFI, co przy starszych oznaczeniach było trudniejsze - 802.11b/g/n/ac/ax. Standard WIFI 6 doczekał się następcy, który rozszerza jego możliwości, czyli standard WIFI 6E (E – extension, po ang. „rozszerzenie”).

W celu poprawy jakości i szybkości bezprzewodowego połączenia WIFI przez lata wprowadzano zmiany oparte m.in. o nowe częstotliwości, kanały i liczbę jednoczesnych połączeń z ruterem (funkcje MIMO i MU-MIMO). Na początku była to jedna częstotliwość 2.4 GHz mająca dość szeroki zasięg z ograniczoną liczą kanałów. W blokach mieszkalnych sieci WIFI 2.4 GHz nakładają się na siebie, co powoduje zakłócenia, a w konsekwencji pogarsza szybkość połączenia. W WIFI 4 wprowadzono nową częstotliwość 5 GHz, która ma mniejszy zasięg i więcej kanałów, a więc tak mocno sieci WIFI 4 nie nakładają się na siebie w blokach mieszkalnych. Po drodze wprowadzano kolejne wersje MIMO, dzięki którym rutery mogły szybciej i więcej odbierać, i wysyłać danych. Nadal jednak szukano lepszego rozwiązania. Powstało WIFI 5, WIFI 6 i teraz WIFI 6E.

Co to jest WIFI 6?

WIFI 6 używa tych samych częstotliwości co WIFI 5, tj. 2.4 GHz i 5 GHz jednak wykorzystuje nieco więcej ścieżek do komunikacji w ramach funkcji MIMO, co przyspiesza transfer. Zaletą częstotliwości 5 GHz jest mniej zakłóceń spowodowanych przez sąsiednie sieci i szybszy transfer danych. Ale zaleta jest też wadą, bo dlaczego jest mniej zakłóceń? Częstotliwość 5 GHz ma znacznie mniejszy zasięg, więc tak łatwo nie przenika przez ściany, jak sieć 2.4 GHz. W celu zwiększenia zasięgu dawniej można było korzystać z „ripiterów”, małych urządzeń podłączanych do gniazdka elektrycznego, które zwiększały zasięg sieci. Niestety owe „ripitery” działały na 2.4 GHz, co jest dzisiaj przestarzałym standardem.

Dla sieci WIFI 6 stworzono więc technologię „mesh” (po ang. siatka). Zamiast „ripiterów” używa się wielu punktów dostępowych WIFI tworzących tzw. siatkę połączeń. W „mesh” wszystko działa w jednakowym standardzie łączności, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż „ripiter”.

Jakie są różnice między WIFI 6 i WIFI 6E?

Rozszerzenie WIFI 6 daje możliwość transmisji danych w nowej częstotliwości 6 GHz, która jeszcze bardziej przyspiesza transfer poprzez większą liczbę kanałów. Kupując pakiet „mesh” w standardzie WIFI 6E, poszczególne punkty dostępowe WIFI 6E będą komunikować się ze sobą w 6 GHz, kiedy to reszta podłączonych urządzeń będzie używać 2.4 i 5 GHz.

Matter – nowy system smart home
Co to jest Matter, system inteligentnego domu? Czy warto kupować urządzenia z systemem łączności smart home Matter?
logoTechnologie w Domu
Matter – nowy system smart home

Jak podłączyć się do WIFI 6E?

Każde urządzenie chcące skorzystać z danej technologii WIFI musi tę technologię obsługiwać. Aby podłączyć laptopa, komputer, smartfona do WIFI 6E i 6 GHz muszą one obsługiwać taką częstotliwość i standard. Obecnie próżno szukać takowych urządzeń, ale zapewne z czasem się to zmieni. Dlatego obecnie najczęściej z częstotliwości 6 GHz będą korzystać tylko punkty dostępowe WIFI w pakiecie „mesh” w standardzie WIFI 6E. Pozostałe urządzenia łączyć się będą w standardzie WIFI 6 lub WIFI 5.

Jakie urządzenia podłączyć do jakiej sieci WIFI?

Nowoczesne domy, tym bardziej te „inteligentne”, posiadają coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci. Nie polecam wtedy podłączać ich wszystkich do jednej sieci WIFI, również ze względów bezpieczeństwa. Warto zaopatrzyć się w ruter obsługujący i emitujący co najmniej 2 i więcej sieci WIFI w domu o różnej częstotliwości (możesz mieć np. dwie sieci 2.4 GHz i dwie 5 GHz). Sieć 2.4 GHz jest przestarzałym i wolnym standardem, więc do niej warto podłączyć czujniki inteligentnego domu i inne urządzenia nieprzesyłające zbyt wielu danych. Do sieci 5 GHz możesz podłączyć swojego laptopa i smartfona lub TV. Gdy planujesz remont domu lub jego budowę warto pokusić się o położenie kabli LAN domowej sieci komputerowej Ethernet, która jest jak dotąd najbardziej stabilną i szybką drogą na przesyłanie danych. Do sieci Ethernet można podłączyć komputer PC, TV, konsolę do gier, za pomocą których przesyłasz duże ilości danych, np. przy streamowaniu filmów 4K lub gier.