Kiedy rządy Państw oraz firmy zwiększają inwigilację mieszkańców i klientów, ochrona prywatności staje się trudniejsza, ale nie niemożliwa. Obok szyfrowania VPN i bezpiecznego korzystania z internetu swoją prywatność wzmocnisz dzięki tym gadżetom.
Fizyczne zaślepki i blokady
Czy wiesz, że służby państwowe swobodnie mogą cię podglądać? Kamerkę posiadają nie tylko smartfony, ale monitory, telewizory, laptopy itp. Blokada kamery w ustawieniach urządzenia jest czasami nieskuteczna. Rozwiązaniem pozostaje fizyczne osłonięcie jej. Poszukaj w sklepie „zaślepki na kamerę”. Ten mały gadżet przykleisz na kamerę, posiada on zasuwkę która zakrywa obiektyw. Gdy chcesz skorzystać z kamery, nie odklejasz całej zaślepki, lecz tylko ją odsuwasz.
„Wielki Brat” nie tylko patrzy, ale i słucha. Permanentna inwigilacja nie może obejść się bez nasłuchu. Dostępność mikrofonów w urządzeniach wykorzystują służby i firmy. Blokada w ustawieniach, podobnie jak przy kamerach, nie jest wystarczająca. Fizycznie łatwo można zablokować nasłuch poprzez podłączenie słuchawek do portu mini-jack. Podłączenie słuchawek automatycznie blokuje mikrofon. Ale czy konieczne jest cały czas noszenie ze sobą słuchawek? Poszukaj w sklepie „blokera mikrofonu – Mic Lock”. To tylko wtyczka mini-jack bez słuchawek.
Nawet najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli można podejrzeć to co wpisujesz na ekranie „zza ramienia”. Dzisiejsze monitory, laptopy mają coraz lepszy obraz, w tym również coraz szersze kąty widzenia. Oznacza to, że można podejrzeć to co dzieje się na ekranie, z coraz to większego kąta. Poszukaj w sklepie „prywatyzujący filtr”. Dzięki niemu tylko osoba siedząca na przeciwko widzi obraz.
Oprogramowanie sieci LAN
Monitoruj ilość podłączonych urządzeń w twojej domowej sieci LAN i zablokuj nieznane urządzenie. Niedostatecznie zabezpieczona sieć LAN daje możliwość podłączenia się do nich i nasłuchiwania danych. Aplikacja na smartfona „Fing App” wyświetli tobie wszystkie podłączone urządzenia do domowej sieci komputerowej, łatwiej znajdziesz ewentualnego intruza. Monitorować podłączone urządzenia można również poprzez zalogowanie się do panelu rutera, ale w przeciwieństwie do apki nie wyśle on powiadomienia na smartfona w przypadku wykrycia nieznanego urządzenia.


Dwuetapowe uwierzytelnianie
Gdy tylko to możliwe wykorzystuj dwuetapowe uwierzytelnianie. Oznacza to, że po wprowadzeniu loginu i hasła np. sklepu lub banku, zostaniesz poproszony o wpisanie kodu, który zostanie ci zaprezentowany w przesłanym SMSie lub inną drogą. Dzięki temu, jeśli nieuprawniona osoba zdobędzie twój login i hasło to nie zaloguje się do twojego konta użytkownika. Dwuetapowe uwierzytelnianie ma różne formy: kody wysyłane poprzez SMS/email/aplikację/tokeny lub uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca.
Własny ruter LAN
Jeśli zależy tobie na prywatności to zwróć ruter dostarczony przez twojego dostawcę internetu i zakup sobie własny. Ruter od dostawcy może jemu udostępniać informacje o wykorzystywaniu internetu oraz o ruchu danych wewnątrz domowej sieci LAN.