Darmowy Plex Media Server i płatny Plex Pass

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Podstawowa funkcjonalność Plex jest bezpłatna, tak więc możesz zarządzać swoimi multimediami i postawić serwer całkowicie za darmo. Dodatkowo płatne są funkcje rozszerzające możliwości serwera oraz dostęp do mobilnych aplikacji Plex na systemy Android, iOS, Windows.

Czy warto płacić za Plex?

Wybierając darmową wersję serwera Plex, zapłacisz tylko około 20zł jednorazowo za dostęp do danej mobilnej aplikacji. Płatności dokonujesz w samej aplikacji. Płatna wersja serwera Plex nazywa się Plex Pass i można ją nabyć w ramach abonamentu lub jednorazowej opłaty licencyjnej.

Abonament można płacić co miesiąc w cenie 5 dolarów, co rok w cenie 40 dolarów oszczędzając 33%. Dożywotnia licencja kosztuje jednorazowo 120 dolarów. Plex nie obciąża dodatkowymi opłatami, a aplikacje smart tv np. do Android TV są całkowicie darmowe, tj. wliczone w abonament.

Na początek warto sprawdzić Plex i jego darmową wersję. Dopiero gdy się do niego przekonasz można zadecydować, czy potrzebne jest Plex Pass. Dla wielu wystarczy darmowa wersja Plex z jednorazowym wydatkiem na mobilną aplikację w wysokości około 20zł. Czasami na facebookowej stronie Plex można znaleźć promocje na roczny abonament. Promocji na dożywotnią licencję raczej nie ma, jeśli się pojawiają, to tak samo jak wygrana w lotto.

Co zawiera płatna wersja, czyli Plex Pass?

  • Darmowe, mobilne aplikacje – nie uiszczamy żadnych dodatkowych opłat w nich zawartych, o których wspomniałem wcześniej.
  • „Hardware Transcoding” – odtwarzanie filmów i muzyki na różnych urządzeniach pójdzie „gładko”, dzięki wykorzystaniu funkcji Intel QuickSync procesora Intel w serwerze Plex.
  • Podłączenie tunera telewizyjnego i odtwarzanie oraz nagrywanie telewizji nadawanej na żywo. Plex Server daje ci możliwość oglądania telewizji na wszystkich podłączonych urządzeniach, np. smartfonach w domu i poza domem.
  • Streamowanie zwiastunów filmowych i dodatków do filmów, np. wycięte sceny, wywiady itp. raczej w języku angielskim.
  • Możliwość dodania tekstów piosenek do posiadanych albumów muzycznych i ich wyświetlenia podczas słuchania.
  • Dodawanie geograficznych i krajobrazowych tagów do zapisanych zdjęć, co czyni je jeszcze łatwiejszym do wyszukiwania, np. będzie można wyszukać zdjęcia z wakacji w Międzyzdrojach zawierających morze w tle.
  • Ściąganie multimediów offline. Innymi słowy można odtwarzać swój ulubiony film lub muzykę nie mając dostępu do serwera Plex, np. w podróży.
  • Synchronizacja z serwerem zdjęć zrobionych aparatem smartfona, a więc każde zrobione zdjęcie będzie natychmiast przesłane na serwer przez internet.
  • Wyświetlenie większych ilości informacji np. o wykonawcach albumów muzycznych.
  • Uruchomienie funkcji Plex Home, dającej możliwość stworzenia kilku kont użytkowników Plex w ramach jednego serwera w domu i przydzielenie różnych praw dostępu do multimediów, np. ustawienie blokady na odtwarzanie horrorów dla dzieci.

Plex co jakiś czas dodaje nowe funkcjonalności, które są dostępne dla bezpłatnych użytkowników lub tylko dla posiadaczy Plex Pass. Szczegółowe omówienia poszczególnych funkcji i możliwości będą wkrótce dostępne.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.