Bez płyt CD z muzyką można się obejść, bo jakość dźwięku w serwisach streamingowych, w zależności od oferty, dorównuje jej jakością, a czasem przewyższa jak ma to miejsce w przypadku dźwięku Hi-Res. Branża filmowa tak łatwo nie pozbędzie się płyt. Mimo posiadania w domach telewizorów 4K, a nawet już 8K, w sprzedaży w Polsce i w USA dominują płyty DVD w 2022 roku. Odtworzanie filmu DVD na nowym telewizorze 4K to czysta herezja. Ale przecież jest streaming, który czasem oferuje filmy 4K, czy zatem warto porzucić płyty Blu-ray?
Serwisy streamingu wideo rzeczywiście zahamowały sprzedaż płyt Blu-ray i porzucenie płyt DVD na rzecz następcy. Na rynku są dwa rodzaje płyt Blu-ray, pierwszy zawiera film Full HD o rozdzielczości 1080p lub 1080i, drugi zawiera film Ultra HD – zwany inaczej 4K – o rozdzielczości 2160p, często razem z filmem w Full HD. Odtwarzacz Blu-ray przystosowany tylko do starszego typu płyt (Full HD) nie odtworzy płyt z filmami 4K.
Zalety płyt Blu-ray
- Jakość wideo. Streaming, jak i płyta Blu-ray oferują taką samą rozdzielczość. Główna różnica między nimi w wideo to bitrate. Wideo, które oglądasz to cyfrowy obraz, a więc składa się z bitów, im jest ich więcej, tym lepiej, a obraz jest po prostu lepszy. Film 1080p na płycie posiada średnio 38 Mbps (megabitów na sekundę), a film 4K nawet 100 Mbps. Bitrate serwisów streamingowych to często około ¼ jakości płyt Blu-ray.
- Internet. Jakość obrazu filmu oglądanego przez Internet zależy również od twojego połączenia internetowego. Im gorsze połączenie, tym serwis streamingowy bardziej pogarsza jakość przesyłanego obrazu. A jeśli w danej chwili jest przerwa w łączności, to nie obejrzysz żadnego filmu. Fizyczna płyta dostępna na miejscu nie ma takich problemów.
- Zakodowanie filmu. Film cyfrowy jest kodowany do odpowiednich formatów obrazu, dźwięku i napisów. Płyta najczęściej będzie dawała lepsze możliwości w odbiorze, niż streaming, który może nie oferować danego filmu w Dolby Vision na przykład, w przeciwieństwie do płyty.


- Jakość dźwięku. Płyta z filmem 4K Ultra HD często zawiera ścieżkę dźwiękową zapisaną do formatu Dolby Atmos wraz z bezstratnym kodekiem dźwięku TrueHD. Streaming często nie oferuje tak wysokiej jakości dźwięku, ale np. Apple TV+ posiada niektóre pozycje w Dolby Atmos, jednak dźwięk zakodowany jest w stratnym formacie dźwięku Dolby Digital.
- Własność. Płytę posiadasz na półce i zawsze możesz do niej wrócić. Film na Disney+ lub w innym streamingu może zniknąć po jakimś czasie. Pudełko ze stali (Steelbook) dopełni twoją kolekcję. Płyty wydawane są w plastikowych pudełkach, ale dla kolekcjonerów w sklepach znajdziesz też edycje „Steelbook”. Pudełko ze stali lepiej chroni samą płytę podczas przechowywania.
- Dodatki. Na płycie obok filmu znajdziesz dodatki w postaci wywiadów, wyciętych scen, innych materiałów, a czasem nawet ekstra książeczkę dla miłośników tytułu.
Czy warto kupować płyty Blu-ray?
Zdecydowanie warto jeśli posiadasz super telewizor 4K oraz instalację kina domowego, a także wtedy jeśli jakość i szybkość internetowego połączenia nie jest najlepsza. Gdy lubisz od czasu do czasu wracać do ulubionych tytułów mając płytę nie musisz się martwić, że zniknie on pewnego dnia, tak jak ma to miejsce w serwisach streamingowych. Płyta Blu-ray to jednorazowy wydatek na bycie właścicielem nośnika, w streamingu (poza wyjątkami, np. Apple iTunes) opłacasz cykliczny abonament, który daje ci dostęp do biblioteki filmów na określony czas.