Dom inteligentny vs. tradycyjny

Czy smart home jest tylko niepotrzebnym gadżetem? Czy automatyka domowa usprawnia wykonywanie codziennych czynności? Czy warto mieć inteligentny dom? Odpowiedź jest jedna na te wszystkie pytania: Właściwe wdrożenie i szeroko wprowadzone automatyzacje zgodne z potrzebami domowników są warte zakupu, o ile budżet na to pozwala.

DOM TRADYCYJNYDOM INTELIGENTNY
Fizyczne noszenie kluczy ze sobą. Ręczne otwieranie drzwi, co czasami jest irytujące jak się ma ręce pełne zakupów. Konieczność dzielenia się kluczem – np. z sąsiadem, sprzątaczką – i później ewentualna wymiana wkładki. Osobiste sprawdzanie zamknięcia zamka na noc.Brak konieczności noszenia kluczy ze sobą. Smartfon lub smart-zegarek może pełnić rolę klucza. Automatyczne otwieranie zamka przy podejściu do drzwi z urządzeniem (np. smartfon) do tego uprawnionym. Łatwe współdzielenie się e-kluczami za pomocą mobilnej aplikacji z osobami trzecimi i równie łatwe cofanie dostępu. W nocy zamek samodzielnie się zamyka.
Czasochłonne i męczące odkurzanie. Wykorzystanie wolnego czasu na sprzątanie, wykonywane rzadziej, niż częściej w związku z tym. Przeszkadzanie innym domownikom odkurzając, głównie z powodu hałasu.Odkurzacz samojezdny z funkcjami smart, samodzielnie uruchamia się i sprząta. Dzięki automatyzacji smart home odkurzanie wykonuje się w momencie nie przeszkadzającym domownikom, np. podczas nieobecności. Czyszczenie podłogi można wykonywać codziennie.
Ręczny wybór programu do prania w odniesieniu do tkaniny i kolorów. Pamiętanie o rozwieszeniu prania, szczególnie jeśli pralka jest gdzieś w piwnicy, o której można zapomnieć.Smart pralka wykryje rodzaje tkanin i dobierze program, sposób prania i czas trwania. Po zakończeniu prania pralka lub system inteligentnego domu powiadomi domownika o skończonym praniu, a nawet ponownie przypomni o wyciągnięciu prania po jakimś czasie.
Najczęściej dostępna jest wentylacja grawitacyjna, która prawie nie działa w lecie. Powietrze regulowane jest przez otwieranie okien i kratki wentylacyjne. Regulacja polega tylko na wymianie powietrza wewnętrznego z zewnętrznym co przynosi duże straty energetyczne (w tym finansowe) w sezonie grzewczym. Ręczne sterowanie urządzeniami regulującymi wilgotność, czy czystość powietrza.Nowoczesny dom posiada wentylację mechaniczną z rekuperacją. Bez konieczności otwierania okien można mieć cały czas świeże powietrze w domu, a dzięki odpowiednim filtrom, powietrze oczyszczone z alergenów, czy smogu. System inteligentnego domu automatycznie reguluje siłę wentylacji, np. przyspieszając ją podczas zorganizowanej imprezy lub w nocy, a także zarządza innymi funkcjami rekuperatora, np. by-passem. Rekuperacja pozwoli na odzysk ciepła, a więc koszty ogrzewania spadną. E-dom po wykryciu suchego powietrza, automatycznie włączy nawilżacz, a przy wyższych poziomach cząstek PM2,5 włączy oczyszczacz (jeśli system wentylacyjny nie ma filtrów).
Żeby włączyć lub wyłączyć oświetlenie trzeba podejść do włącznika. A w przypadku zapomnienia o włączeniu, zapłaci się wyższy rachunek za energię elektryczną. Funkcje przyciemniania, czy zmiany kolorów też uruchamia się ręcznie.Smart żarówki lub smart obwody oświetlenia zainstalowane w skrzynce elektrycznej podłączone do centralki inteligentnego domu, sterują oświetleniem bardziej inteligentnie. Oświetlenie może automatycznie się włączać po wykryciu obecności domownika w pomieszczeniu i tylko po zachodzie słońca lub późnym wieczorem. Odpowiednio też działa automatyczne wyłączenie. Odtwarzając film, oświetlenie może się przyciemnić lub całkowicie wyłączyć. A wykrycie przecieku wody może zmienić kolor oświetlenia na niebieski.

Możliwości wykorzystania inteligentnego domu jest mnóstwo, w tym serwisie przeczytasz nie jeden artykuł o tym co jeszcze można zrobić.

Bądź powiadomiony

Jeśli napiszę coś nowego o rozwiązaniach Inteligentnego Domu, chcesz być o tym powiadomiony? Brak spamu.