Dom inteligentny vs. tradycyjny

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Czy smart home jest tylko niepotrzebnym gadżetem? Czy automatyka domowa usprawnia wykonywanie codziennych czynności? Czy warto mieć inteligentny dom? Odpowiedź jest jedna na te wszystkie pytania: Właściwe wdrożenie i szeroko wprowadzone automatyzacje zgodne z potrzebami domowników są warte zakupu, o ile budżet na to pozwala.

DOM TRADYCYJNYDOM INTELIGENTNY
Fizyczne noszenie kluczy ze sobą. Ręczne otwieranie drzwi, co czasami jest irytujące jak się ma ręce pełne zakupów. Konieczność dzielenia się kluczem – np. z sąsiadem, sprzątaczką – i później ewentualna wymiana wkładki. Osobiste sprawdzanie zamknięcia zamka na noc.Brak konieczności noszenia kluczy ze sobą. Smartfon lub smart-zegarek może pełnić rolę klucza. Automatyczne otwieranie zamka przy podejściu do drzwi z urządzeniem (np. smartfon) do tego uprawnionym. Łatwe współdzielenie się e-kluczami za pomocą mobilnej aplikacji z osobami trzecimi i równie łatwe cofanie dostępu. W nocy zamek samodzielnie się zamyka.
Czasochłonne i męczące odkurzanie. Wykorzystanie wolnego czasu na sprzątanie, wykonywane rzadziej, niż częściej w związku z tym. Przeszkadzanie innym domownikom odkurzając, głównie z powodu hałasu.Odkurzacz samojezdny z funkcjami smart, samodzielnie uruchamia się i sprząta. Dzięki automatyzacji smart home odkurzanie wykonuje się w momencie nie przeszkadzającym domownikom, np. podczas nieobecności. Czyszczenie podłogi można wykonywać codziennie.
Ręczny wybór programu do prania w odniesieniu do tkaniny i kolorów. Pamiętanie o rozwieszeniu prania, szczególnie jeśli pralka jest gdzieś w piwnicy, o której można zapomnieć.Smart pralka wykryje rodzaje tkanin i dobierze program, sposób prania i czas trwania. Po zakończeniu prania pralka lub system inteligentnego domu powiadomi domownika o skończonym praniu, a nawet ponownie przypomni o wyciągnięciu prania po jakimś czasie.
Najczęściej dostępna jest wentylacja grawitacyjna, która prawie nie działa w lecie. Powietrze regulowane jest przez otwieranie okien i kratki wentylacyjne. Regulacja polega tylko na wymianie powietrza wewnętrznego z zewnętrznym co przynosi duże straty energetyczne (w tym finansowe) w sezonie grzewczym. Ręczne sterowanie urządzeniami regulującymi wilgotność, czy czystość powietrza.Nowoczesny dom posiada wentylację mechaniczną z rekuperacją. Bez konieczności otwierania okien można mieć cały czas świeże powietrze w domu, a dzięki odpowiednim filtrom, powietrze oczyszczone z alergenów, czy smogu. System inteligentnego domu automatycznie reguluje siłę wentylacji, np. przyspieszając ją podczas zorganizowanej imprezy lub w nocy, a także zarządza innymi funkcjami rekuperatora, np. by-passem. Rekuperacja pozwoli na odzysk ciepła, a więc koszty ogrzewania spadną. E-dom po wykryciu suchego powietrza, automatycznie włączy nawilżacz, a przy wyższych poziomach cząstek PM2,5 włączy oczyszczacz (jeśli system wentylacyjny nie ma filtrów).
Żeby włączyć lub wyłączyć oświetlenie trzeba podejść do włącznika. A w przypadku zapomnienia o włączeniu, zapłaci się wyższy rachunek za energię elektryczną. Funkcje przyciemniania, czy zmiany kolorów też uruchamia się ręcznie.Smart żarówki lub smart obwody oświetlenia zainstalowane w skrzynce elektrycznej podłączone do centralki inteligentnego domu, sterują oświetleniem bardziej inteligentnie. Oświetlenie może automatycznie się włączać po wykryciu obecności domownika w pomieszczeniu i tylko po zachodzie słońca lub późnym wieczorem. Odpowiednio też działa automatyczne wyłączenie. Odtwarzając film, oświetlenie może się przyciemnić lub całkowicie wyłączyć. A wykrycie przecieku wody może zmienić kolor oświetlenia na niebieski.

Możliwości wykorzystania inteligentnego domu jest mnóstwo, w tym serwisie przeczytasz nie jeden artykuł o tym co jeszcze można zrobić.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.