Domowe sieci komputerowe LAN

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Za sprawą ruterów, które mają wbudowany modem i punkt dostępu WIFI stworzenie własnej, domowej, komputerowej sieci jest bardzo proste. Dla przeciętnego użytkownika sieć WIFI w zupełności wystarcza. Ale kinomaniacy chcący streamować filmy w rozdzielczości 1080p lub 2160p w systemie dźwięku przestrzennego powinni zainwestować w kabel, tj. ethernet.

Standardy sieci WIFI

Mimo, że najnowsze standardy sieci WIFI mocno usprawniły jej szybkość i stabilność, to nadal kabel pozostaje solidnym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników. Jeśli planujesz łączyć swoje urządzenia tylko poprzez WIFI, to zalecane są standardy AC (WIFI5) i jego następcy. Za pomocą mobilnej aplikacji WIFIAnalyzer sprawdzisz siłę i jakość sygnału. Konfigurując sieć WIFI wybierz kanał oraz częstotliwość (zamiast 2,4 to 5Ghz), które najmniej pokrywają się z innymi sieciami WIFI, co ma szczególne znaczenie mieszkając w bloku. Obce sieci zakłócają się nawzajem spowolniając jej działanie.

Zalecane jest korzystanie z częstotliwości 5Ghz w standardzie AC, gdyż niewiele obcych sieci będzie w okolicy, jednak zasięg takiej sieci jest mniejszy i ma słabsze przenikanie przez ściany. Często chcemy podłączyć nie tylko TV, czy komórkę, ale szereg innych urządzeń i wtedy równolegle trzeba będzie uruchomić dodatkową sieć WIFI 2,4Ghz w standardzie N (WIFI4) lub B/G/N (WIFI2/3/4).

Wzmocnienie bezprzewodowego sygnału WIFI

W domkach jednorodzinnych może pojawić się konieczność wzmocnienia sygnału. Do tego celu wykorzystuje się „repeatery”, które wkłada się do gniazdka elektrycznego i po krótkiej konfiguracji zwiększają zasięg sieci. Minusem takiego rozwiązania jest to, że tak naprawdę zasięg naszej sieci nie jest zwiększony, a stworzona jest bliźniacza sieć o tej samej nazwie i haśle, więc urządzenia przenośne mogą mieć problem z zasięgiem jeśli oddalimy je od repeatera. Od niedawna jest na to „lekarstwo”, to Topologia Siatki z ang. Mesh Network. Nie warto kupować repeaterów. Lepiej od razu kupić rutery WIFI z funkcją Mesh. Mając duży dom, kupujesz 2 lub 3 rutery (lub Punkty Dostępowe) WIFI z funkcją Mesh (koniecznie w zestawie tego samego producenta), który jeden jest tradycyjnie skonfigurowany do włączenia sieci WIFI, a kolejne pełnią rolę wzmacniacza sygnału sieci. Twoje urządzenia łączą się z jedną siecią WIFI i automatycznie przełączają się między ruterami, do tych mających silniejszy sygnał.

Jeśli pracujesz z domu, lubisz oglądać filmy z internetu o wysokiej rozdzielczości, streamujesz gry komputerowe to nawet najlepsza sieć WIFI może nie wystarczyć. Urządzenia, które mogą pobierać dużo danych np. telewizor i strumień wideo, konsola i strumień gry, czy komputer PC w gabinecie potrzebujący sprawnego łącza, powinny być podłączone kablem do domowej sieci. Pozostałe urządzenia, jak komórki i tablety mogą nadal korzystać z WIFI.

Standardy kablowej sieci Ethernet

Stworzenie kablowej sieci – Ethernet – wymaga już nieco wiedzy technicznej i jeśli takowej nie mamy, należy skorzystać z pomocy fachowców. Jak można się domyśleć taką sieć warto stworzyć w czasie remontu lub budowy domu, chyba, że chcemy mieć wszystkie kable LAN na wierzchu lub ściany oszpecone listwami, pokrowcami na kabel.

Kable układamy od miejsca przeznaczenia, np. TV do urządzeń sieciowych LAN, tj. np. rutera/switcha. Gorąco zalecam topologię sieci LAN w formie gwiazdy – jeden kabel musi łączyć jedno urządzenie z urządzeniem sieciowym LAN (switch lub router). Najlepiej jest użyć kabli CAT-6A, CAT-5 to starsza technologia, a CAT-7 na razie jest zbędna do zastosowań domowych. CAT-6 nadaje się do budowy sieci o gigabitowych prędkościach. Kabel ethernet, zwany inaczej „skrętką” jest podatny na zakłócenia, więc upewnij się, że nie ma blisko niego kabli elektrycznych. W razie potrzeby możesz użyć skrętki ekranowej, czyli z warstwą ochronną przed zakłóceniami. Długość kabla 6A łączącego gniazdko ze switchem nie może przekroczyć 100m (95m+5m od gniazdka do np. komputera), a dla nieekranowego kategorii 6. to 55 metrów. Gniazdka LAN do której podłączone są wtyczki RJ-45 również powinny być ekranowe w takim przypadku. Budując domową sieć warto zwrócić uwagę na teraźniejsze i przyszłe wymagania. O ile obecnie kabel CAT5E wystarczy w domu, to wkrótce może się okazać, iż potrzebna będzie przepustowość kabla CAT6A lub CAT7. Urządzenia sieciowe takie jak np. switche (przełączniki), rutery łatwo można wymienić na nowsze, w przeciwieństwie do kabli schowanych w ścianie.

Mając tylko kilka kabli LAN można połączyć je z bezpośrednio z ruterem WIFI i to wystarczy w małych, domowych sieciach. Planując więcej kabli i bardziej złożoną sieć potrzebne będą inne urządzenia sieciowe jak np. switch, patch panel, ruter i punkt dostępowy WIFI (zamiast rutera WIFI). Modem w małych sieciach może być wbudowany w ruter WIFI, dla innych sieci będzie to raczej odrębne urządzenie.

Daj znać, czy chcesz, aby w serwisie pojawiły się szczegółowe informacje budowy, kablowych, domowych sieci LAN.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.