Inteligentny dom, a w piwnicy piec na węgiel? Jeśli dopiero planujesz budowę domu, dowiedz się jaką technologię ogrzewania dzisiaj zakupić do mieszkalnego domu. Warto wybrać technologię, która jest energooszczędna i przyszłościowa.

Czym ogrzewać dom?

Dzisiaj do wyboru masz węgiel, gaz, eko-groszek, olej, drewno, brykiety, energię odnawialną. Paliwa kopalne są już passe, a poza tym coraz droższe w eksploatacji. Eko-groszek to swego rodzaju groszek nasączony chemikaliami, niestety nie mający nic wspólnego z byciem „eko”. Spalanie eko-groszku emituje do atmosfery mnóstwo szkodliwych substancji, czasami nawet bardziej szkodliwych od węgla. Jedyną słuszną drogą jest energia odnawialna i rezygnacja z przestarzałych technologii spalania. Ogrzewanie energią odnawialną nie spowoduje spadku wartości nieruchomości w przyszłości, jak w przypadku ogrzewania paliwami kopalnymi.

Rodzaje energii odnawialnej do ogrzania domu

Energia nie pochodzi ze spalania, lecz z wykorzystaniem dóbr natury – dlatego nazywana jest odnawialną, bo nie trzeba niczego dosypywać, czy dolewać – jak przy paliwach kopalnych – żeby utworzyć ogrzewanie. Niestety ogrzewanie energią odnawialną nie jest z reguły najtańszym rozwiązaniem.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

To najpopularniejsza forma ogrzewania domu energią odnawialną. Ciepło czerpane jest z gruntu lub z powietrza. Każdy sposób czerpania ciepła ma swoje plusy i minusy. Czerpanie ciepła z gruntu jest lepszym rozwiązaniem, niż czerpanie ciepła z powietrza, ale też droższym. Gdy czerpie się ciepło z powietrza za pomocą pompy i wentylatora wydajność ogrzewania zależy od temperatury powietrza, takiego problemu nie ma przy ogrzewaniu z gruntu. Im niższa temperatura powietrza, tym wydajność ogrzewania spada. Obecnie w Polsce raczej nie będziemy mieli długotrwałych, trzaskających, kilkudziesięcio-stopniowych mrozów, bo to one sprawiają, że wydajność ogrzewania powietrzem może drastycznie spaść. Pompa ciepła po dwudziestu latach może się całkowicie zepsuć, co uderzy ciebie mocno po kieszeni.

Ogrzewanie domu energią słoneczną

Instalacje solarnego ogrzewania są mniej awaryjne, niż pompy ciepła. Podstawowymi elementami instalacji są panele fotowoltaiczne (nie kolektory słoneczne) i inwerter prądu. Aby ogrzewanie było jak najbardziej wydajne, należy zaopatrzyć się w stosunkową dużą instalację paneli, które nie tylko wygenerują prąd na bieżące zużycie, ale również pozwolą na wytworzenie nadmiaru energii do wykorzystania w zimne miesiące, gdy tego słońca brakuje. Nadmiar energii jest sprzedawany sieci energetycznej lub magazynowany w akumulatorach. Specjalista od tego typu instalacji wyliczy tobie moc domowej elektrowni i dobierze sprzęt. Ważne jest również położenie paneli do słońca, tj. z reguły strona południowa, o nachyleniu ok. 35 stopni. Taka instalacja jest prawie bezawaryjna i cicha. Temperatura powietrza tylko trochę ma wpływ na wydajność produkowania energii i to głównie latem. W mocno słoneczny i zimowy dzień również można dużo wyprodukować energii. Jednak w upalne i bezchmurne dni latem, wydajność paneli może nieznacznie spaść. Zdecydowanie, moim zdaniem, najlepszy sposób ogrzewania nowoczesnego domu to właśnie za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Inną formą ogrzewania energią słoneczną są kolektory słoneczne. Kolektory słoneczne dobrze nadają się do grzania wody użytkowej, ale są niepolecane do ogrzewania domu. Zimą wydajność kolektorów drastycznie spada, nawet w słoneczny dzień.

Panele fotowoltaiczne w smart-domu
Same panele nie są „smart”. To co może być „smart” to inwerter. Inwerter to centralna jednostka zarządzająca energią w instalacji fotowoltaicznej. Inwerter zamienia prąd stały z paneli w prąd zmienny używany w domu.
logoTechnologie w Domu
Panele fotowoltaiczne w smart-domu

Ogrzewanie podłogowe

Decydując się na nowoczesne ogrzewanie warto wybrać ogrzewanie podłogowe, zamiast grzejników. Ważna jest izolacja od strony gruntu, fundamentów. Ogrzewanie domu pompą ciepła wymaga położenia sieci rurek, w których będzie płynęła podgrzewana przez pompę woda. Jest to lekko awaryjne rozwiązanie ze względu na tą całą mechanikę, rurki i wodę, gdzie z czasem coś może się rozszczelnić i tak dalej.

Gdy dom ogrzewany jest za pomocą prądu, czyli dzięki panelom fotowoltaicznym i zmagazynowanej energii pobieranej z sieci energetycznej, do ogrzewania podłogowego wykorzystuje się matę lub folię grzewczą. Wybrać matę, czy folię grzewczą? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak mimo wszystko wybrałbym nowsze rozwiązanie, tj. folię grzewczą. Specjalista, który dokonuje instalacji odpowiednio dobierze tobie moc folii grzewczej. Ogrzewanie elektryczne za pomocą mat, czy folii to ogrzewanie podczerwone, zdrowsze niż konwekcyjne. Źle dobrane, zbyt ciepłe ogrzewanie podłogowe spowoduje to, iż ogrzewanie nie będzie już podczerwone, a stanie się konwekcyjnym i nie będzie to korzystne dla twojego zdrowia, ani portfela. Folie grzewcze można montować również na ścianach i sufitach, szczególnie pod dachem. Stosowanie folii lub mat grzewczych determinują rodzaj stosowanej podłogi w pomieszczeniu. Zapytaj instalatora jaki rodzaj materiału możesz położyć na podłodze.

Rekuperacja, czyli świeże i ciepłe powietrze w domu bez otwierania okien.

Zimą nie można mieć cały czas zamkniętych okien. Dom trzeba wietrzyć, a wraz z wietrzeniem, wywiewasz również swoje pieniądze. Zimą ogrzewasz dom, wykorzystujesz energię, którą wyprodukowała twoja instalacja, to wszystko kosztuje. Wytworzone ciepłe powietrze ucieka za każdym razem, gdy otworzysz okno, a następnie znowu musisz wykorzystać zasoby energii – które nie są darmowe, do ponownego ogrzania domu. Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja.

Rekuperacja to rodzaj wentylacji, która oszczędza twoje pieniądze podczas eksploatacji, ale nie oszczędza ich podczas jej zakupu i instalacji. Rekuperacja „wymienia ciepło” wentylując pomieszczenie. Innymi słowy, wtłaczane przez wentylator zimne powietrze z zewnątrz do domu, jest ogrzewane ciepłym powietrzem domu, które jest jednocześnie wydalane z domu. Świeże powietrze z zewnątrz nie ma temperatury pokojowej, ale jest na tyle ogrzane, żeby nie trzeba było mocno włączać ogrzewania domu. Czasami wręcz nie ma konieczności włączania ogrzewania, np. wczesną jesienią, ale ogólnie rekuperacja nigdy nie zastąpi instalacji ogrzewania. Więcej o rekuperacji w domu przeczytasz w innym artykule.