Czym jest oprogramowanie „open source” (ang. otwarte źródło)? To aplikacje, których kod źródłowy udostępniony jest w Internecie wszystkim zainteresowanym. Dzięki temu można podejrzeć jak program działa, z czego jest zbudowany, a nawet stworzyć nowy program na bazie pierwszego. Bardzo często aplikacje typu open source są polecane osobom, które nie chcą przepłacać i dbają o swoją prywatność.
Tak zwane aplikacje otwartego źródła często są darmowe z opcją dobrowolnych dotacji lub płatności za dodatkowe, rozszerzone funkcje. Z uwagi na możliwość podejrzenia kodu źródłowego, nie wykorzystuje się w nich negatywnych dla użytkownika działań, jak np. śledzenie, telemetria. Zwiększa to bezpieczeństwo nie tylko danych, ale również prywatności użytkowników. Najczęściej oprogramowanie open source jest rozwijane nie przez firmę komercyjną, a samych użytkowników – internetową społeczność. Każdy kto zna się na programowaniu aplikacji, może wpłynąć na jej rozwój.
Sklep Google Play to główne źródło dostępu do mobilnych aplikacji na Androidzie. Jednak najczęściej są tam aplikacje, których działania nie możesz być pewien. Rzadko tam dostępne są aplikacje open source. Aplikacje są „zamknięte”, komercyjne i darmowe. Te darmowe są bezpłatne tylko z pozoru, bo zamiast płacić pieniędzmi, płacisz swoimi danymi – twoja prywatność w Internecie cierpi. Zamknięte aplikacje, czyli których kod źródłowy jest tajemnicą, daje pole do nadużyć, np. do zbierania nadmiernych informacji o tobie lub nawet kradzieży tożsamości i inwigilacji.


F-Droid – unikatowy sklep z mobilnymi aplikacjami
Osoby mocno dbające o swoje bezpieczeństwo i prywatność w Internecie powinny zwrócić uwagę na sklep F-Droid. Zainstaluj go na swoim smartfonie z Androidem jeśli szukasz niekomercyjnego i bezpiecznego oprogramowania. Użytkownicy telefonów marki iPhone nie mają dostępu do sklepu, ale niektóre aplikacje będą dostępne z poziomu Apple AppStore.
Sklep z aplikacjami open source F-Droid, zawiera mnóstwo aplikacji z wielu dziedzin. Wiele z nich może nie będzie tak rozwinięta jak ich komercyjne odpowiedniki, ale nadal będą spełniać swoje zadanie. Wybieraj te aplikacje, które często są aktualizowane, a więc mają dużą społeczność, która je rozwija. Większa społeczność danej aplikacji to również szybka reakcja na próby wpisania do programu szkodliwego kodu. Taka aplikacja jest po prostu bezpieczniejsza.
F-Droid zainstalujesz na swoim smartfonie z systemem Android poprzez ściągnięcie pliku APK na swój telefon i zainstalowanie go na nim. Nie zrobisz tego z poziomu „Google Play Store”. Aplikację F-Droid ściągniesz ze strony www.f-droid.org. Po wejściu do sklepu F-Droid na smartfonie masz dostęp do katalogu aplikacji, gdzie za pomocą jednego kliknięcia zainstalujesz pożądane oprogramowanie. W opisie aplikacji masz link do repozytorium plików i kodu źródłowego (najczęściej w serwisie internetowym GitHub).
Jeśli nie podoba się tobie szata graficzna i obsługa sklepu F-Droid, możesz mieć dostęp do aplikacji z F-Droid za pomocą ładniejszego sklepu: Droid-ify lub Neo-Store.
Bezpieczeństwo
Sklep F-Droid ma dobrą reputację, działa od lat i udostępnia aplikacje tylko otwartego źródła, co daje poczucie bezpieczeństwa. Jednak sklep ten posiada dość poważną wadę, która może być dla ciebie problemem. Każdy twórca podpisuje swoją aplikację “kluczem” kiedy kompiluje ją z kodu na działający program. Dzięki temu szkodliwa ingerencja, wpisanie szkodliwego kodu przez osoby trzecie do programu jest niemożliwe. F-Droid zamiast udostępniać aplikację wcześniej skompilowaną przez twórcę, bierze jej kod źródłowy z ogólnodostępnego źródła i kompiluje ją we własnym zakresie, używając własnego klucza. Sam zdecyduj, czy ufasz F-Droid na tyle, aby ściągać aplikacje podpisane nie przez twórcę. Za pomocą innego programu „Obtainium - Android App Updates Directly From the Source”, instalujesz aplikacje bezpośrednio od twórcy.