Geolokalizacja i wykrywanie obecności w smart-domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Prawdziwy inteligentny dom wykonuje mnóstwo różnych prac ułatwiających życie, np. działania automatyki budynkowej lub bardziej zaawansowane automatyzacje zgodne z potrzebami domowników. Niektóre z działań powinny być wykonywane podczas obecności lub nieobecności domowników, np. uruchomienie samojezdnego odkurzacza podczas nieobecności domowników w domu. Szereg automatyzacji może być związanych z lokalizacją i geograficznymi strefami, w której aktualnie się znajdujesz, np. podnieś temperaturę w domu, gdy wracasz z podróży i wjeżdżasz do miasta.

Geolokalizacja w inteligentnym domu

Urządzeniem śledzącym twoją pozycję poza domem jest sprzęt GPS. Obecnie niemal każdy smartfon i wiele smart-zegarków posiadają funkcję GPS. Za pomocą odpowiedniej aplikacji, która działa w tle przesyłasz dane o swojej pozycji do współpracującego systemu inteligentnego domu. Uważnie dobierz aplikację, która po pierwsze chroni twoją prywatność, po drugie nie drenuje baterii. Każde łączenie GPS zwiększa zużycie energii i aby zmniejszyć zużycie wystarczy ustawić rzadsze łączenie się z satelitami GPS. Przesyłanie lokalizacji GPS często będzie wymagało otwarcia portów w ruterze, co nie jest do końca bezpieczne. Alternatywą są bezpieczne „chmurowe” rozwiązania firm trzecich, które nawet są za darmo, ale oznacza to że informacje o swojej dostępności przekazujesz firmie trzeciej, co nie jest na rękę osobom chroniącym prywatność.

W sklepach można znaleźć też trackery w formie breloczków, niektóre z nich nie wymagają ciągłej komunikacji ze smartfonem za pomocą Bluetooth i niezależnie łączą się z siecią GPS. Wiele z tych breloczków przesyła dane do „chmury” producenta, który udostępnia dodatkowe produkty i usługi w ramach aplikacji na smartfonie. Energooszczędny breloczek wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem, ze względu na częstą niezależność od smartfona, ale jednak wymaga to poniesienia dodatkowego kosztu zakupu.

Wykrywanie obecności w inteligentnym domu

Czy jesteś aktualnie w domu, twój system może wiedzieć dzięki wyżej wspomnianych produktów GPS. Polecam jednak inne rozwiązania do tego celu. Do ustalania obecności warto wykorzystać co najmniej dwa urządzenia. Gdy jedno urządzenie zawiedzie, drugie będzie działać i przesyłać twój aktualny status obecności w domu.

Pierwszą metodą do ustalania obecności w domu może być wykorzystanie rutera WiFi. Twój ruter WiFi współpracując z centralką inteligentnego domu przesyła informację o podłączeniu do domowej sieci WiFi twojego smartfona. Niestety wiele smartfonów wyłącza antenę WiFi po długim okresie bezczynności w celu zaoszczędzenia energii. Dzieje się tak najczęściej w nocy. Potrzebujesz drugiej metody określania obecności.

Drugą metodą obecności może być brelok NFC lub Bluetooth LE, który w połączeniu z odpowiednim czujnikiem zintegrowanym z inteligentnym domem poda aktualną informację. Kiedy taki brelok jest przyczepiony do kluczy, które zwykle zabierasz ze sobą i jest w zasięgu czujnika, oznacza to, że jesteś w domu.

Trzecią metodą może być łączenie GPS smartwatcha lub smartfona i wysyłka danych do centralki inteligentnego domu.

Zdarzyć się może, że nie zawsze zabierasz wszystkie urządzenia ze sobą, np. klucze z brelokiem pozostaną w domu. Na „ratunek” przychodzą pozostałe urządzenia, a dzięki odpowiednim ustawieniom np. wirtualnego, bayesowskiego czujnika binarnego, twój inteligentny dom nie pomyli się w ustalaniu, twojej aktualnej pozycji.

Wykrywanie obecności w każdym pokoju oddzielnie

Za pomocą czujników ruchu informujesz swój e-dom, że ktoś jest aktualnie w pokoju. No właśnie, „ktoś” jest w pokoju. A gdyby tak twój dom wiedział, która dokładnie osoba jest w pokoju, garażu, kuchni? Rezultatem takiej detekcji może być automatyzacja, która włącza ulubioną muzykę danej osoby, gdy ta pojawi się w salonie rano. Innym przykładem będzie dostosowanie temperatury w pokoju do preferencji określonej osoby.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.