Jak zainstalować darmowy system inteligentnego domu “Home Assistant”? Sama instalacja nie jest skomplikowana. Sposób instalacji tego systemu “smart home” zależy od sprzętu oraz wybranej wersji programu. “Home Assistant” można zainstalować na wielu urządzeniach: Raspberry Pi, Odroid, Intel NUC, komputery PC i Mac itd. Instrukcję instalacji na różnych urządzeniach można znaleźć na stronie Home-assistant.io/installation/. Sam system dostępny jest w kilku wersjach: OS, Container, Supervised, Core. Centralka inteligentnego domu “Home Assistant jest wszędzie taka sama, a różnica polega na rodzaju oprogramowania i sposobie instalacji.
- Home Assistant OS: centralka smart home (Home Assistant Core) opakowana w system operacyjny do instalacji na kompatybilnych urządzeniach. Nie trzeba wcześniej instalować innego systemu operacyjnego na urządzeniu. Umożliwia łatwą instalację dodatkowego oprogramowania domyślnie zintegrowanego z centralką smart domu. (najlepsze rozwiązanie dla początkujących).
- Home Assistant Container: centralka smart home do instalacji w kontenerze zwanym “docker”. Wymagany odrębny system operacyjny, najlepiej Linux.
- Home Assistant Supervised i Home Assistant Core to wersje dla zaawansowanych użytkowników, którzy wymagają większej elastyczności w doborze sprzętu i systemu operacyjnego.
Tak jak napisałem wcześniej, niezależnie, którą instalacyjną drogę wybierzesz, otrzymasz takie same funkcje centralki - Home Assistant Core. Początkujący powinni wybrać wersję z wbudowanym systemem operacyjnym “Home Assistant OS”.
Jak zainstalować Home Assistant?
Początkujący użytkownicy najczęściej wybierają instalację na Raspberry Pi (RPi). To małe urządzenie, pobiera niewiele prądu i dobrze nadaje się jako centralka inteligentnego domu. Wadą tego urządzenia jest pamięć zapisu danych, czyli karta SD, która nie jest przystosowana do ciągłego zapisu, usuwania danych - jak ma to miejsce w inteligentnym domu. Czasami może się zepsuć, więc warto robić kopię zapasową. Wybierz kartę SD 10. klasy. Inną wadą dla niektórych użytkowników może być zbyt wolne działanie podczas instalacji, konfiguracji systemu. To jest wada tylko dla niektórych użytkowników, tj. tych bardziej zaawansowanych, którzy konfigurują rozbudowane automatyzacje smart home i instalują więcej dodatkowego oprogramowania. Dla początkujących to urządzenie powinno wystarczyć. Gdy jednak RPi będzie niewystarczające zainstaluj Home Assistant na komputerze PC, np. Intel NUC.
Instalacja systemu Home Assistant na Raspberry Pi
Sprzętowe wymagania:
- Pełny zestaw “Raspberry Pi 4” 64bit
- karta SD klasy 10. co najmniej 32GB
- czytnik kart SD (jeśli nie masz wbudowanego w laptopie, komputerze PC)
- kabel Ethernet (RPi połączysz do sieci przez WiFi, ale lepiej zrobić to za pomocą kabla podłączonego bezpośrednio do switcha/rutera)
Home Assistant zainstalujesz łatwo i szybko za pomocą oficjalnego instalatora “Raspberry Pi” do ściągnięcia ze strony www.raspberrypi.org/software/. Po uruchomieniu instalatora:
- Choose OS
- Other specific purpose OS
- Home Assistant
- wybierz wersję
- rozpocznij instalację na karcie SD
- przewiń tekst tego artykułu do miejsca “Włóż kartę SD do Raspberry Pi”.
Inny sposób instalacji nie wymaga użycia czytnika kart SD podłączonego do drugiego komputera. Warunkiem jest posiadanie zainstalowanego najnowszego bootloadera w RPi. Wystarczy, że podłączysz kompletny RPi z włożoną już pustą kartą SD do swojej sieci ethernet (czyli kablem do sieci komputerowej, a nie WiFi), a także do monitora, myszki i klawiatury. W momencie uruchomienia RPi przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, aby uruchomić ściąganie instalatora i dalej jego uruchomienie.
Jeśli powyższe drogi instalacji nie do końca tobie odpowiadają, poniżej masz inny sposób.
Ściągnij program Balena Etcher www.balena.io/etcher (może być wersja portable - nie wymagająca instalacji na komputerze)
Za pomocą tego programu zainstalujesz oprogramowanie na karcie SD. Wybierz “Flash from URL”

Skopiuj link do programu dla Raspberry Pi 4 64 bit ze strony www.home-assistant.io/installation/raspberrypi
Wklej link do programu w polu “Use Image URL” i naciśnij OK

Program został ściągnięty, teraz zaznacz miejsce instalacji, czyli wybierz podłączoną kartę SD, kliknij “Select Target”

Zaznacz napęd karty SD i kliknij “Select”
Następnie kliknij “Flash!” w celu zainstalowania Home Assistant na karcie SD. Jeśli widzisz zielony komunikat “Flash Complete! - Successful target” to program został zainstalowany poprawnie.
Włóż kartę SD do Raspberry Pi (rozumiem że RPi jest cały czas wyłączony i nie podpięty pod zasilanie). Podłącz kabel Ethernet, jeśli go używasz. Podłącz zasilanie i włącz urządzenie. Zaczekaj kilka minut.
W przeglądarce internetowej wpisz adres homeassistant.local:8123
Jeśli nie wyświetlił się Home Assistant to wpisz adres: homeassistant:8123 albo numer-ip-raspberry:8123


Home Assistant zaraz po instalacji
Jak widzisz trwa konfigurowanie systemu, poczekaj do 20 minut.

Zarejestruj konto administratora, najlepiej użyj silnego hasła (30 znaków, litery, cyfry, symbole).

Jeśli twój system operacyjny jest w polskim języku, to zobaczysz stronę po polsku. Podaj swoją lokalizację, sprawdź czy podane informacje się zgadzają i zatwierdź.

Zezwól, bądź nie na przekazywanie anonimowych danych statystycznych, które będą wykorzystywane przez twórców do usprawnienia systemu. Jeśli chronisz swoją prywatność w Internecie, to nie zezwalaj.

Home Assistant zaprezentuje wykryty w twojej sieci komputerowej domowe urządzenia, np. wieżę stereo, urządzenia chromecast itd. Możesz je teraz skonfigurować lub zrobić to później.

Tak oto wygląda panel tuż po zainstalowaniu w kolorze czarnym lub białym w zależności od ustawień twojego systemu operacyjnego. Miłej zabawy.
