Oczywiście za darmo dostępny jest sam system, za resztę trzeba zapłacić. Home Assistant to darmowy system inteligentnego domu, rozwijany przez internetową społeczność. Jest to system typu open source, więc każdy może podejrzeć jego kod źródłowy. Zwiększa to bezpieczeństwo samego systemu, gdyż ciężko jest „przemycić” szkodliwy kod, który jest do wglądu tysięcy użytkowników.

Inteligentny dom na bazie Home Assistant

Home Assistant (HA) skierowany jest do osób mających „techniczną żyłkę”. Osoby, które używają Internetu głównie do przeglądania Facebooka i Instagrama raczej sobie z HA nie poradzą. W internecie – głównie angielskojęzycznym – dostępnych jest wiele porad na temat instalacji i konfiguracji. Nie jest to na pewno system typu „Podłącz i Działaj”.

Wyróżnia się kilka odmian tego samego programu:

  • Home Assistant OS – system inteligentnego domu z systemem operacyjnym umożliwiający instalację innych zintegrowanych z HA programów, instalowany np. w Raspberry Pi (wersja rekomendowana dla większości użytkowników).
  • Home Assistant Core – system inteligentnego domu bez systemu operacyjnego, instalowany np. w wirtualnych maszynach, czy dockerze w wersji Container.
  • Home Assistant Supervised – system inteligentnego domu różniący się od wersji OS brakiem systemu operacyjnego.

Home Assistant dostępny jest na wiele platform, komputerów, systemów, począwszy od Raspberry Pi, po serwery kończąc. Home Assistant umożliwia w prosty sposób instalację innych programów, od razu zintegrowanych z HA, np. Plex Media Server, PiHole, Kodi i inne.

Funkcje i możliwości Home Assistant

Obecnie ten system inteligentnego domu można bezpośrednio zintegrować z tysiącami urządzeń i usługami internetowymi, między innymi z systemami alarmowymi, wieżami stereo, panelami słonecznymi, wentylacją, zamkami, systemami irygacyjnymi itd. A żeby tego było mało, HA można zintegrować z innymi protokołami komunikacji, np. Z-Wave, Zigbee co daje kolejne tysiące urządzeń i czujników możliwe do integracji. Chyba, żaden komercyjny, drogi system inteligentnego domu nie dorównuje takim możliwościom.

Ważnym aspektem Home Assistant jest jego lokalne działanie. Cały system rozwijany jest pod kątem nie używania „chmury”, czyli innego komputera dostępnego przez internet. Daje to nie tylko większe bezpieczeństwo i zachowanie prywatności, ale i lepszą szybkość działania. Oczywiście niektóre integracje mogą używać „chmurowych” rozwiązań, jeśli producent danego urządzenia lub usługi nie daje innej możliwości, np. Amazon Alexa.

Logo Home Assistant
Logo Home Assistant, Źródło: Home Assistant/Nabu Casa

Inteligentny dom i inna automatyka domowa bazujące na Home Assistant, mogą być zainstalowane na urządzeniu, który ty wybierzesz. Samodzielnie dobierz system operacyjny, podzespoły komputera, zaplanuj jego wydajność. Minusem takiego rozwiązania jest posiadanie odpowiedniej wiedzy.

Home Assistant - instalacja systemu
Home Assistant - instalacja centralki inteligentnego domu smart home na Raspberry Pi. Dobór sprzętu i wersji systemu.
logoTechnologie w Domu
Home Assistant - instalacja systemu

Głosowe sterowanie inteligentnym domem

Głosowe sterowanie za pomocą Asystenta Google, Alexy, Siri jest możliwe w wielu aspektach. Najwięcej ograniczeń leży po stronie tych asystentów, które nie wspierają w pełni lub w ogóle języka polskiego.

Home Assistant daje ogromne możliwości automatyzacji różnych czynności wykonywanych w domu. Domyślnie można łatwo ustawić je przez ładny, graficzny interfejs po zalogowaniu. Bardziej zaawansowani mogą wykorzystać do tego „tekstowy” terminal do programowania w języku YAML/Python i tworzyć niesamowite kombinacje.

Jeśli nie straszne jest dla ciebie „dłubanie” w systemach, sprzętach, lubisz technologie to nie ma lepszego systemu inteligentnego domu na rynku. Jest jeszcze inny, darmowy system zwany OpenHab, który równie zautomatyzuje twój dom, jego konfiguracja wygląda zupełnie inaczej (wydaje się trudniejsza), ale może dorównać możliwościami Home Assistant. To co najbardziej różni OpenHab i HA to wykorzystany język oprogramowania oraz bezpłatna w OpenHab usługa zdalnego dostępu i połączenia z inteligentnymi asystentami.

Czym jest Home Assistant Cloud?

Home Assistant Cloud to płatna, nieobowiązkowa, niewymagana usługa zdalnego dostępu oraz połączenia z inteligentnymi asystentami i internetowymi usługami typu IFTTT. Można się bez niej obejść, ale wysoce wskazane jest jej wykorzystanie, jeśli chcesz używać inteligentnych asystentów i utrzymać bezpieczeństwo twojej sieci komputerowej. A skoro HA jest darmowy, to wykupując HA Cloud wspierasz programistów rozwijających projekt oraz jego infrastrukturę IT.