Najnowsza wersja darmowego systemu inteligentnego domu „Home Assistant” w wersji „2022.3” przynosi wiele udogodnień w zakresie integracji multimediów. Słuchanie radia i dostęp do multimediów staje się jeszcze prostsze. Już teraz system potrafi wiele, a dzięki najnowszej aktualizacji, niektóre ustawienia i automatyzacje wprowadzisz szybciej i łatwiej.

„Home Assistant” to bezpłatny system inteligentnego domu, którego każdy możne ściągnąć i za darmo używać. Bezpłatna wersja jest w pełni funkcjonalna, nie jest w żaden sposób ograniczona. Co ważne, system rozwijany jest w oparciu o zachowanie prywatności użytkowników, telemetria jest domyślnie wyłączona, sam kod programu udostępniony jest w Internecie, a więc nie ma możliwości „przemycenia” szkodliwych i niemoralnych biznesowo rozwiązań. Już teraz dzięki temu programowi możesz tworzyć niebywałe automatyzacje w swoim inteligentnym domu.

Najnowsza wersja Home Assistant

W tym tekście zwrócę uwagę na kilka kwestii związanych z multimediami. Funkcje, które za chwilę opiszę były już wcześniej dostępne w systemie, ale należało użyć nieco bardziej skomplikowanych ustawień w konfiguracji. Zamiast pisać skomplikowany kod, wystarczy kilka kliknięć w panelu programu.

Teraz konfigurując jakąś automatyzację w panelu i chcąc np. odtworzyć radio internetowe o 7. rano w dzień roboczy na głośniku w sypialni, wystarczy kliknąć na „wybierz media” i znaleźć swoje medium, a potem dalej ustawić automatyzację.

Przy wyborze medium masz do wyboru:

  • kamerę
  • lokalne media
  • Lovelace
  • Radio Browser
  • Text to Speech.
Home Assistant - inteligentny dom za darmo
Obecnie ten system inteligentnego domu można bezpośrednio zintegrować z tysiącami urządzeń i usług internetowych, między innymi z systemami alarmowymi, wieżami stereo, panelami słonecznymi, wentylacją, zamkami, systemami irygacyjnymi itd.
logoTechnologie w Domu
Home Assistant - inteligentny dom za darmo

„Kamera” daje możliwość streamowania obrazu z kamery monitoringu zintegrowanej z inteligentnym domem. Załóżmy, że masz smart-dzwonek z kamerą przy drzwiach frontowych. Gdy ktoś zadzwoni do drzwi, a ty w tym czasie oglądasz telewizję, obraz z kamery zostanie wysłany i wyświetlony na ekranie telewizora.

Przez „lokalne media” załadujesz do automatyzacji plik audio z sekcji „Zarządzanie Mediami”. W sekcji tej masz możliwość załadowania niedużych plików audio np. gong, krótkie komunikaty i inne pliki audio niedużej pojemności.

„Lovelace” – tak nazywa się panel do obsługi domu w „Home Assistant”. Funkcja ta umożliwia przesłanie panelu lub tylko jednej aktywowanej jego części do np. smart-głośnika z ekranem dotykowanym Amazon Echo lub Google Home.

„Radio Browser” to katalog stacji radiowych z całego świata. Dzięki temu do swojej automatyzacji z łatwością wpiszesz streaming stacji radiowej. Większość polskich stacji radiowych jest w katalogu.

Twój dom przemówi w języku polskim poprzez „Text to Speech”. Za pomocą automatyzacji przesyłasz tekst (np. jakiś komunikat), który zostanie odczytany na wybranym głośniku.