Połącz usługi i urządzenia w jeden organizm pracujący dla ciebie, automatycznie bez ręcznej ingerencji. Przykładowo, automatycznie dodawaj muzykę do playlisty w Spotify, którą wcześniej polubiłeś na Youtube. Rób automatyczną kopie zapasową swoich kontaktów zapisując je w arkuszu Google lub Excel. Ustaw mruganie świateł, gdy ktoś dzwoni do drzwi. Ustaw kolor świateł na czerwony, jeśli dostajesz email od szefa późnym wieczorem.

Co to jest IFTTT?

IFTTT (z ang. “If This Then That”) to internetowa usługa pozwalająca na automatyzację setek czynności w domu i poza nim. Akronim IFTTT oznacza „Jeśli Występuje To, Wtedy Zrób Tamto”. Istnieje możliwość połączenia ze sobą głośników, systemów alarmowych, prognozę pogody, usług Google i Microsoft, Aleksę i Google Asystenta, wiele innych produktów i usług, które mają ze sobą się komunikować i wykonywać określone zadania.

Automatyzować można nie tylko kwestie związane z inteligentnym domem, ale również z naszym hobby, czy pracą. „Aplety” w tej usłudze umożliwiają proste, również za pomocą aplikacji w smartfonie, ustawienie automatyzacji. Łatwość obsługi serwisu jest na poziomie przedszkola. Nawet osoba nie mówiąca po angielsku powinna zrozumieć panel obsługi.

Zrzut ekranu strony IFTTT
Zrzut ekranu strony internetowej IFTTT

Obsługa możliwa jest za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Realizowanie automatyzacji występuje w „chmurze”, na serwerze firmy, a nie w aplikacji smartfona.

Wady usługi IFTTT

Jeśli połączy się dwie różne usługi, produkty, wtedy sygnał przesyłany jest z jednego urządzenia, który wywołuje automatyzację do serwera, a następnie sygnał z komendą wywołania działania przesyłany jest dalej do drugiego, zintegrowanego produktu. Efektem tego może być opóźnienie w reakcji, co szczególnie widać jeśli ręcznie uruchamiamy automatyzację i natychmiast czekamy na rezultat. Dodatkowo jeśli podłączone urządzenia stracą dostęp do internetu, to i automatyzacje IFTTT nie zadziałają. A więc działanie automatyzacji IFTTT w „chmurze” jest dużą wadą.

Jak stworzyć własny netflix i spotify? - Multimedia w domu
Własne filmy i muzykę oglądaj i słuchaj na telewizorze i smartfonie nawet poza domem. Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest serwer multimedialny w domu.
logoTechnologie w Domu
Jak stworzyć własny netflix i spotify? - Multimedia w domu

Należy podkreślić, że integracja dwóch produktów lub usług wymaga wyrażenia zgody na dostęp przez IFTTT do nich i często zawartych tam danych. Usługa dla użytkowników jest bezpłatna w ograniczonym zakresie, za resztę trzeba zapłacić.

Konkurencyjne usługi

Konkurencyjnymi rozwiązaniami dla popularnego IFTTT są Yonomi, Microsoft Flow, Tasker, Zapier.