Wcześniej mogłeś przeczytać o oświetleniu w inteligentnym domu. Do wyboru masz smart-żarówki, moduły dopuszkowe i DIN, smart-gniazdka, czy całe lampy z odpowiednimi funkcjami. „Inteligentne” oświetlenie to podstawa w e-domu. Od czego zacząć, które rozwiązania są najlepsze? Czy wszystko to co najdroższe jest godne polecenia? Poznaj sposoby na zmianę swojego oświetlenia i gniazdek elektrycznych na wersję „smart”.

Jak już wiesz rozwiązań jest wiele i w zasadzie każde rozwiązanie może być najlepsze, bo wszystko zależy od twoich potrzeb, budżetu i otoczenia. W tym artykule zaprezentuję możliwości, które nigdy mnie nie zawiodły. Wymagają one jednak trochę pracy, ale co ważne, nie są drogie.

Jakie urządzenia do inteligentnego oświetlenia kupić?

Najpierw ustalmy, czy zamierzasz budować dom jednorodzinny, czy już w nim mieszkasz albo posiadasz mieszkanie.

Polecam „Shelly 4Pro”, moduł montowany na szynie DIN w skrzynce elektrycznej jeśli dopiero planujesz instalację elektryczną w swoim domu. Moduł steruje dostępem do energii elektrycznej. Podłączasz do niego jednofazowe gniazdka elektryczne lub włączniki oświetlenia. Urządzenie obsługuje 4 obwody. Jednym obwodem może być jedna lampa lub jedno gniazdko, ale też 3 lampy, jeśli nie ma potrzeby sterowania zasilaniem dla każdej lampy z osobna. Moduł posiada funkcje mierzenia zużycia energii, ale niestety nie ma funkcji przyciemniania oświetlenia.

Shelly 4Pro Moduł DIN
Shelly 4Pro, Źródło: Strona Shelly.cloud, Allterco Robotics Ltd

Uwaga! Każdy obwód obsługuje maksymalne natężenie 10. amperów (a nie 16), czyli 2300W. Dlatego dla bezpieczeństwa należy podłączać urządzenia, które pobierają łącznie w jednym obwodzie nie więcej, niż 2000 watów.

A jeśli już mieszkasz w domu, mieszkaniu to polecam moduł dopuszkowy „Shelly”. Moduł jak sama nazwa wskazuje, instalujesz w puszce elektrycznej, najczęściej za włącznikiem światła lub za gniazdkiem. Producent oferuje kilka rodzajów modułów.

Oświetlenie i paski LED do kuchni, pokoju, domu
Paski LED szturmem wchodzą do nowoczesnym domów. Ich oświetlenie idealnie sprawdza się jako tło lub dekoracja, ale bywa że i w kuchni pod szafkami przy kuchennym blacie spełnią swoje zadanie.
logoTechnologie w Domu
Oświetlenie i paski LED do kuchni, pokoju, domu
  • Shelly 1 – najmniejszy i najbardziej podstawowy moduł, świetnie nadaje się do sterowania zasilaniem jednego obwodu o maksymalnym natężeniu 16A, czyli maksymalna wartość dostępna w domowej, jednofazowej sieci elektrycznej. Moduł może sterować również zasilaniem drzwi garażowych, systemów bezpieczeństwa, ogrzewaniem, klimatyzacją.
  • Shelly 1 PM – usprawniona wersja powyższego modułu. Posiada dodatkowo miernik zużycia energii oraz ochronę przed przepięciami.
  • Shelly 2,5 – to moduł obsługujący dwa obwody elektryczne o maksymalnym natężeniu 10A każdego obwodu. Posiada miernik zużycia energii, ochronę przeciwprzepięciową. Moduł może sterować tymi samymi urządzeniami co Shelly 1 i PM oraz roletami.
  • Shelly RGBW2 – moduł do sterowania paskami LED oraz żarówkami LED w zakresie włączania, wyłączania oraz zmiany kolorów. Obsługuje 4 obwody, napięcie 12 i 24V o łącznej mocy 288W. Posiada miernik zużycia energii, funkcję przyciemniania oświetlenia. Nie posiada ochrony przeciwprzepięciowej.
  • Shelly Dimmer – moduł do przyciemniania oświetlenia oraz jego włączania i wyłączania. Twoje oświetlenie musi również obsługiwać opcję przyciemniania, aby ta funkcja zadziałała. Posiada ochronę przeciwprzepięciową.
Moduł Shelly 1PM
Shelly 1 PM, Źródło: Strona Shelly.cloud, Allterco Robotics Ltd

Moduły te działają w oparciu o sieć WiFi. Świetnie nadają się do integracji z systemami inteligentnych domów, ale mogą być również wykorzystywane bez nich. Panel sterowania za pomocą przeglądarki lub aplikacji na smartfony daje podstawowe – dla niektórych wystarczające – funkcje automatyzacji i sterowania oświetleniem lub zasilaniem energią w gniazdku. Urządzenia Shelly mogą pracować bez łączności z Internetem, co jest dużym plusem. Istnieje jednak możliwość podłączenia się do „chmury” producenta, co da możliwość sterowania głosem za pomocą Asystenta Google lub Amazon Alexy.

W sklepach dostępnych jest wiele urządzeń tego typu. Niestety wiele z nich mimo, że oferują podobne możliwości, kosztują nawet trzy razy więcej. Urządzenia Shelly mimo niskiej ceny, nie ustępują jakością.

Zamiast łączności WiFi wybrać można Z-Wave 700 lub Z-Wave 800, wtedy polecam rozwiązania zarządzania zasilaniem firmy Qubino. Z-Wave z natury jest droższą technologią, więc i moduły Z-Wave są droższe.

Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić warunki techniczne urządzeń oraz czy już posiadane przez ciebie i podłączane sprzęty elektryczne nie spowodują problemów, głównie w kontekście natężenia i napięcia. Skontaktuj się z wykwalifikowanym elektrykiem.