Własne kino domowe w ogrodzie to świetna rzecz, o ile nie przeszkadzają tobie komary. W ciepłą noc uruchom rzutnik wideo, rozwiń ekran, podłącz głośniki i ułóż się wygodnie w ogrodzie ze znajomymi. Brzmi ciekawie? A więc jak to zrobić, żeby mieć kino we własnym ogrodzie? Koszt instalacji nie musi być wysoki. Dobre projektory dostępne są już w rozsądnych cenach.

Stojąc w swoim ogrodzie, rozejrzyj się gdzie mógłbyś zainstalować ekran, na którym będą wyświetlane filmy, głośniki oraz gdzie rozstawić w odniesieniu do sprzętu audio-wideo ogrodowe meble. Oglądanie filmów z rzutnika wymaga ciemnego otoczenia, a więc w rachubę wchodzą późny wieczór i noc. Zwróć uwagę, aby ekran nie był zasłonięty dla widza siedzącego bardziej z boku. Oświetlenie blisko ekranu pogorszy odbiór obrazu. Ustaw głośniki stereo i ewentualnie subwoofer przed widzami, tj. aby lewy głośnik był po lewej stronie dla widza i analogicznie prawy. Głośniki stereo powinny być skierowane do środka „widowni”. Głośniki w systemie 5.1 w ogrodzie znacznie podwyższą koszty instalacji. Gdy widownia jest pod namiotem lub z inną ochroną przed deszczem to pamiętaj, że instalacja audio-wideo najpewniej nie będzie odporna na wilgoć, więc chroń ją również przed deszczem lub zachlapaniem.

Projektor kina domowego w ogrodzie

Do wyboru masz projektory stacjonarne i przenośne. Projektory stacjonarne są najczęściej wykorzystywane we wnętrzach domów. Przenośne projektory mają mniejszy rozmiar i ciężar, a więc są przystosowane dzięki temu do łatwego przenoszenia, czasami też posiadają elementy ułatwiające zawieszenie, postawienie w różnych miejscach. Do ogrodu nie jest wymagany model przenośny lub specjalny „do ogrodu”. Wszystko zależy od twoich preferencji i warunków instalacji. Funkcje projektora mają tutaj duże znaczenie dla oglądania filmów.

Jak zamierzasz odtwarzać filmy? Filmy masz zapisane na dysku komputera, na płycie Blu-ray? Port HDMI rozwiąże problem podłączenia komputera (jeśli ten też ma port HDMI) lub odtwarzacza Blu-ray. Wersja portu HDMI i używanego kabla HDMI są istotne głównie w kontekście odtwarzania filmów 4K z HDR - wersja minimum 2.0. Dobry zasięg i jakość połączenia WiFi będą ważne, jeśli film zamierzasz streamować z innego urządzenia w twojej sieci lokalnej LAN lub z Internetu, np. z HBO, Netflixa itp. Pamiętaj, że filmy 4K z serwisów VOD mają bitrate ok. 20 Mbps, a te z płyt Blu-ray nawet 70 Mbps i więcej – takie minimum jest wymagane dla stabilnego i szybkiego połączenia WiFi.

Streaming muzyki do starej wieży stereo
Dobry streamer Hi-Fi obsługuje szereg formatów cyfrowego dźwięku (również te bardziej egzotyczne jak MQA i DSD), oraz obsługę audio o wysokiej “rozdzielczości”.
logoTechnologie w Domu
Streaming muzyki do starej wieży stereo

Nagłośnienie w ogrodzie

Najważniejszym kryterium dla głośnika w ogrodzie jest jego głośność. Głośnik, który wydaje się głośny wewnątrz domu, może nie wystarczyć na otwartej przestrzeni. Czy to będą głośniki Bluetooth, soundbar, czy inne połączone kablem 3,5 mm to kwestia twoich preferencji. Głośność tutaj ma duże znaczenie. Rozrywka dla ciebie i twoich znajomych może być udręką dla sąsiadów. Aby wyeliminować ewentualny problem hałasu, alternatywą dla głośników mogą być bezprzewodowe słuchawki.

Amplituner kina domowego w ogrodzie

Projektor i głośniki to elementy układanki, które mogą nie wystarczyć. Należy je odpowiednio połączyć, żeby „kino” zadziałało. Typowe amplitunery kina domowego raczej się tutaj nie sprawdzą, ze względu na gabaryty i mobilność takiego sprzętu, ale jeśli technicznie masz taką możliwość przenoszenia sprzętu do ogrodu to czemu nie skorzystać.

Niektóre projektory umożliwiają podłączenie kablem 3,5 mm do typowej wieży, mini-wieży stereo. Inne projektory podłącza się do sprzętu audio za pomocą Bluetooth. Droższe modele mają wbudowane funkcje pełnego odtwarzania audio-wideo, wystarczy podłączyć do nich głośniki. Podłączenie streamera z aplikacjami serwisów VOD lub odtwarzającymi filmy z sieci LAN jest drogą dostępu do filmów obok komputera PC, czy odtwarzacza Blu-ray.

Ekran kina domowego

Aby wyświetlić wideo z rzutnika potrzebny jest ekran. Możliwości techniczne rzutnika, umiejscowienie ekranu i odległość od widowni determinują wielkość tego ekranu. Biała, jednolita ściana budynku też może pełnić rolę ekranu. Rozwijane ekrany są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają zbyt mało miejsca do jego przechowywania. Taki ekran łatwo można zabrudzić lub uszkodzić, a wersja zwijana chroni go w tubie.