System inteligentnego domu “Home Assistant” konfiguruje się za pomocą panelu administracyjnego po zalogowaniu wykorzystując różne podstrony albo tekstowo pisząc kod programu w języku YAML w pliku configuration.yaml.
Twórcy w nowych wersjach systemu coraz bardziej starają się przybliżyć system przeciętnemu użytkownikowi, a nie tylko entuzjastom lubiących technologie IT. Efektem jest wprowadzanie ułatwień w zakresie konfiguracji. Coraz więcej rzeczy skonfigurujesz z wykorzystaniem graficznego panelu WWW. Nie ma potrzeby kodowania w języku YAML, choć na pewno owa umiejętność przydaje się. Ustawienia systemu znajdziesz na stronie “Konfiguracja”, a ustawienia użytkownika po kliknięciu w swoje imię po zalogowaniu do systemu.
Supervisor, czyli dodatkowe oprogramowanie
Sekcja “Supervisor” pozwala na zainstalowanie dodatkowego oprogramowania (z ang. “add-ons”). Wersja “Home Assistant OS” jest systemem operacyjnym z zainstalowaną centralką inteligentnego domu. I jak w niemal każdym systemie operacyjnym można instalować dodatkowe oprogramowanie. Zaletą funkcji Supervisor jest to, że zainstalowane oprogramowanie jest od razu zintegrowane z centralką inteligentnego domu, pozostaje tylko dokonać konfiguracji programu. Oto niektóre programy możliwe do zainstalowania:
- File Editor - edytor tekstu, plików konfiguracyjnych z poziomu przeglądarki
- Samba - program dający dostęp do plików Home Assistant OS przez eksploratora Windows
- Plex Media Server - serwer multimediów, twój własny netflix lub spotify
- Adguard Home lub PiHole - domowy DNS chroniący przed śledzeniem reklamodawców i nie tylko
- zigbee2mqtt - pożyteczne narzędzie dla tych co mają urządzenia łączące się przez Zigbee
- Wireguard - zbuduj własną usługę VPN szyfrującą internetowe połączenie
- Grafana - prezentuj dane twojego domu za pomocą czytelnych i ładnych wykresów
- Bitwarden - bardzo dobry, serwerowy menedżer haseł
- DuckDNS - przydatne jeśli chcesz mieć dostęp do Home Assistant poza domem


Integracje Home Asssistant
Smart home nie byłby pożyteczny gdyby nie integracje z urządzeniami i usługami zewnętrznymi. To dzięki integracjom i później elastycznym możliwościom automatyzacji “Home Assistant” jest jednym z najlepszych centralek inteligentnego domu na świecie. Tysiące możliwości integracji i co miesiąc pojawiające się nowe.
Dotychczas dokonanie integracji polegało na kodowaniu YAML w pliku configuration.yaml. Teraz coraz częściej zrobisz to z poziomu przeglądarki w graficznym panelu administratora, wystarczy kliknąć w przycisk “Add Integration” na stronie danej integracji - jeśli jest taka możliwość.

Spis wszystkich integracji znajdziesz na: www.home-assistant.io/integrations/
Dokumentacja Home Assistant: www.home-assistant.io/docs/
Mimo że dokumentacja wyczerpująco przedstawia sposoby instalacji i konfiguracji, to jest ona dostępna tylko w języku angielskim. Do dyspozycji użytkowników dostępne jest forum pod adresem: Community.home-assistant.io