Inteligentne mieszkanie wynajmowane na Airbnb

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Wynajmowanie mieszkania lub domu dzięki usługom takim jak np. Airbnb, HomeAway, można sobie uprościć wykorzystując rozwiązania znane z inteligentnych domów. Ochrona mienia, wzrost komfortu, większa automatyzacja obsługi podróżnych to tylko nieliczne korzyści z posiadania inteligentnego domu lub mieszkania. Ułatw sobie życie przez wdrożenie multimedialnych technologii oraz smart home.

Kamery monitoringu

Przed wejściem do domu zamontuj dzwonek wideo. Dzwonek wideo jest dzwonkiem do drzwi z wbudowaną kamerą wideo podłączoną do Internetu. Widzisz kto wchodzi i wychodzi z mieszkania. Ustawienia – w zależności od modelu – pozwolą na uruchomienie nagrywania po wykryciu ruchu lub po naciśnięciu guzika dzwonka. Wideo takie najlepiej jest przesyłać do „chmury” producenta dzwonka. Dzwonek wideo nagra nie tylko złodziei, ale również nieuprawnione do wynajmowania osoby, kiedy to np. dochodzi do nielegalnego pod wynajmu. Nie dawaj dostępu do smart-dzwonka przez aplikację swoim gościom. Dla gości będzie to zwykły dzwonek, a tylko ty masz mieć dostęp do funkcji wideo.

Warto zamontować kamery monitoringu CCTV wokół domu lub na balkonie w przypadku parterowego mieszkania. Wideo powinno być przesyłane do Internetu na serwer producenta kamery. Kup wtedy taki system monitoringu, który umożliwia streaming i nagrywanie wideo na serwerze w sieci. Nie przechowuj nagrań w wynajmowanej nieruchomości!

Zamki i kontrola dostępu

Nie zawsze będziesz w stanie osobiście witać gości, przekazywać im klucze i je odbierać. Wymaga to bycia na miejscu oraz regularnej wymiany wkładki w zamku. Lepszym rozwiązaniem jest – nawet mimo osobistego powitania – zaopatrzyć swoje mieszkanie lub dom w inteligentny zamek. Niemal wszystkie e-zamki umożliwiają wygenerowanie dodatkowych, okresowych e-kluczy. Zaznaczasz, że klucz ważny jest na ten sam okres co wynajmowana nieruchomość. Nie ma potrzeby fizycznego przekazywania kluczy, ani wymiany wkładki. Gość musi ściągnąć aplikację zamka na smartfon, aby móc odebrać e-klucze, za pomocą których odtworzy drzwi. Jeśli kupisz jednak inteligentny zamek współpracujący z Airbnb (przy założeniu, że z tego portalu wynajmujesz dom, mieszkanie), to twoi goście nie będą musieli ściągać odrębnej aplikacji. Otworzą drzwi za pomocą aplikacji Airbnb.

Oświetlenie

W bloku przed drzwiami mieszkania raczej ciemno nie będzie, inaczej sytuacja może wyglądać z domem. Nie zawsze wejście do domu jest oświetlone. Zamontuj lampę przy wejściu z czujnikiem ruchu, aby automatycznie uruchamiać i wyłączać oświetlenie po krótkim czasie. Gdy takiej możliwości nie ma, spróbuj zaopatrzyć budynek w wideo dzwonek, który ma również oświetlającą diodę.

Po wejściu do mieszkania nie zmuszaj gości do szukania włącznika światła. Zamontuj czujnik ruchu, który zautomatyzuje włączanie i wyłączanie dzięki prostej automatyzacji. Zamiast czujnika ruchu, możesz wykorzystać czujnik rozwarcia montowany na drzwiach. Otwarcie drzwi da sygnał do włączenia oświetlenia.

W miarę możliwości technicznych i budżetu możesz zamontować albo smart żarówki, albo moduły dopuszkowe kontrolujące oświetleniem w różnych pokojach. Połączenie ich z czujnikami pozwoli na wprowadzenie kolejnych automatyzacji.

Internet WiFi

Udostępnij swoim gościom dostęp do bezprzewodowego Internetu. O ile w mieszkaniu raczej wystarczy jeden nadajnik (punkt dostępowy) WiFi, o tyle w większym domu, w celu zwiększenia zasięgu polecam uruchomić sieć „mesh”. Musisz wtedy zaopatrzyć się nie w jeden, a dwa lub więcej punktów dostępowych WiFi jednego producenta, które utworzą wspólną, jednolitą sieć.

Dla bezpieczeństwa dobrze jest zablokować w routerze takie usługi jak P2P, torrent, strony porno włączając „kontrolę rodzicielską”. Pamiętaj o ogólnym zabezpieczeniu domowej sieci komputerowej oraz łączności urządzeń inteligentnego domu.

Multimedia

Skoro masz Internet w domu, wykup rodzinny pakiet w Netflix, czy innym serwisie VOD oraz w usłudze streamingu muzyki, jeśli w pomieszczeniu jest również multimedialny odtwarzacz stereo. Twoi goście mogą umilić sobie czas podczas deszczowego dnia ciekawym filmem, czy muzyką.

Obcojęzyczni goście docenią również dostęp do „inteligentnego asystenta”. Podłącz w salonie mały głośnik Amazon Echo Dot zawierający Alexę, albo głośnik Google Home Mini (Nest Mini) z „Google Assistant”. Pamiętaj nie używać do konfiguracji swojego osobistego konta w Google lub Amazon! Stwórz nowe, odrębne konto użytkownika podłączane do głośnika. Włącz obsługę obcego języka. Uruchamiaj powitanie, pożegnanie, przypominanie o wykwaterowaniu. Twój wirtualny asystent może być twoim zastępcą w niektórych sytuacjach.

Co jeszcze?

Właściwie wszystko zależy od ciebie, od twojej oferty, technicznych możliwości w domu i budżetu. Szereg automatyzacji, które wykorzystujesz u siebie w domu, możesz użyć również w wynajmowanym mieszkaniu.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.