Centrum dowodzenia inteligentnego domu jest zawsze „hub”, czyli centralka. Centralka łączy ze sobą różne technologie łączności, urządzenia i zawiera szerokie możliwości wprowadzenia automatyzacji do domu. Centralka eliminuje konieczność zarządzania inteligentnym domem poprzez logowanie się do różnych aplikacji, paneli producentów. Zamiast logować się do aplikacji sterującej oświetleniem, innej aplikacji sterującej żaluzjami, aplikacji sterującej ogrzewaniem i tak dalej, logujesz się do jednej aplikacji.

Alternatywne rozwiązania inteligentnego domu

Bez centralki nie będziesz mieć w pełni „inteligentnego domu”. Możesz jednak wprowadzić szereg automatyzacji, które nie będą tak zaawansowane. Najczęściej będziesz mieć do czynienia z automatyką budynkową i usługami sterowania w „chmurze”. Rozwiązania bez centralki e-domu najlepiej nadają się dla mało wymagających użytkowników, mieszkających w mieszkaniach.

Google Home – automatyzacje w domu

To chyba najlepsze rozwiązanie z grupy produktów inteligentnego domu nie wymagającego centralki. Ogólnie to urządzenie ma dwie wady: a) praca w „chmurze”, b) brak prywatności. Pierwsza wada mówi, o tym, że główna praca wykonywana jest na serwerze w Internecie. Powoduje to opóźnienia w wykonywaniu poleceń, ale również brak działania w domu, gdy internetowe łącze ma awarię. Druga wada związana jest z działaniem całej usługi na serwerach firmy, które są przez nią kontrolowane. Usługa jest darmowa dla ciebie, a więc płacisz danymi o tobie, przekazując firmie informacje o zainteresowaniach, o tym z jakich smart-urządzeń korzystasz, co robisz w wolnych chwilach. Poza tym Google Home to głośnik, który ciągle podsłuchuje. Jeśli te wady tobie nie przeszkadzają, polecam Google Home to podstawowych automatyzacji.

Usługa Google Home obsługuje dużą i stale powiększającą się liczbę urządzeń i usług firm trzecich. Obsługa aplikacji Google Home instalowaną na smartfonie jest bajecznie prosta. Instalujesz w niej kompatybilne urządzenia, przypisujesz je do swoich pokoi i domu, co potem wykorzystujesz przy tworzeniu „rutyn”. Routines (po polsku rutyny) to automatyzacje właśnie. Poza automatyzacjami, sterować urządzeniami możesz ręcznie za pomocą aplikacji Google Home lub głosowo dzięki głośnikom z wbudowanym Asystentem Google. Konkurencyjnym, podobnym rozwiązaniem jest smart-głośnik firmy Amazon z asystentem „Alexa”.

Co wziąć pod uwagę przed zakupem smart-zamka?
Zamek do drzwi z funkcjami „smart” jest świetnym udogodnieniem. Zamek w drzwiach może automatycznie otwierać i zamykać się gdy wchodzisz do domu lub wychodzisz z niego.
logoTechnologie w Domu
Co wziąć pod uwagę przed zakupem smart-zamka?

Philips Hue – sterowanie oświetleniem

Rozwiązanie Hue umożliwia ręczne i automatyczne sterowanie oświetleniem i na razie tylko oświetleniem. System Hue może być używany samodzielnie lub podłączony do centralki inteligentnego domu. Tak więc jeśli zacząłeś przygodę z „inteligentnym” oświetleniem z Philips Hue i chciałbyś później poszerzyć możliwości automatyzacji za pomocą systemu inteligentnego domu, to możesz połączyć oba systemy ze sobą, o ile są kompatybilne.

Żarówka Philips Hue
Mostek „Philips Hue”

Do działania Philips Hue potrzebujesz mostka (po angielsku „bridge”). Mostek to urządzenie łączące wszystkie elementy oświetlenia z rodziny Hue. To w mostku masz centrum zarządzania oświetleniem. Do mostka możesz podłączyć przeróżne formy oświetlenia od smart-żarówek, przez paski LED, na lampach stojących kończąc. Wszystkie elementy muszą współpracować z mostkiem Philips Hue.

IFTTT – połącz swoją pralkę z profilem na Facebooku

Powyższy nagłówek jest oczywiście żartem. IFTTT to skrót od „If This, Then That” – jeśli COŚ się wykona, zrób następnie COŚ INNEGO. Podstawowy element automatyzacji, najpierw musi się coś wydarzyć, żeby można było wykonać automatyzację. Przykładowo, uruchom odkurzanie, kiedy wychodzę z domu.

Usługa IFTTT obsługuje całą masę urządzeń oraz internetowych usług np. pocztę email i kalendarz. W łatwy sposób stworzysz automatyzacje za pomocą strony internetowej lub aplikacji na smartfona. Niestety usługa działa w całości na serwerze w Internecie, więc przygotuj się na opóźnienia w działaniu. IFTTT można również łączyć z kompleksowymi, kompatybilnymi systemami inteligentnego domu, choć osobiście odradzam takie rozwiązanie. Jeśli wdrażasz inteligentny dom, lepiej jest używać automatyzacji zapisanych w lokalnej centralce, niż gdzieś tam w Internecie.

Aplikacje Smart Home

W sklepie Google Play można znaleźć aplikacje automatyzujące pewne działania w obrębie jednego producenta urządzeń. Nazywają się często „Smart Home”, choć daleko im do takich możliwości. Aplikacje te działają albo lokalnie na smartfonie, albo w „chmurze”. Często wymagają włączonych anten łączności WiFi, Bluetooth, GPS itp., co może drenować baterię. W tych aplikacjach warto zwrócić uwagę na fakt, co się stanie jeśli zabierzesz smartfon z aplikacją poza dom. Czy automatyzacje będą nadal działać?