D-Link wyłącza swoje produkty będące częścią systemu inteligentnego domu Mydlink Home & Baby Monitor. Urządzenia wkrótce staną się elektrośmieciami, a twój inteligentny dom D-Link nie będzie działać. Co robić?

Podjęto czysto biznesową decyzję o rezygnacji z tych produktów, które nie osiągnęły sukcesu sprzedaży. Efektem tego będzie nie rozwijanie produktów, porzucenie ich i wyłączenie usług internetowych powiązanych z tymi produktami. Usługi tzw. „chmurowe” to nic innego jak łączność z serwerem firmy, który udostępnia dodatkowe funkcjonalności produktom, np. nagrywanie wideo monitoringu na serwer i dostęp przez Internet.

W skład D-Link Home wchodzą kamery, smart gniazdko, czujniki ruchu i zalania. System bazuje głównie na łączności WiFi.

Kamery i urządzenia stracą swoją częściową lub pełną funkcjonalność. Zanim jednak wyrzucisz je na eletro-śmietnik, być może będziesz mógł z nich korzystać wraz z innym oprogramowaniem łączącym się przez WiFi z tymi urządzeniami. Niestety ta droga zapewne będzie wymagać posiadania technicznych umiejętności i znajomości języka angielskiego. Tak to już jest, że rozwiązania oparte o serwery dostawcy („chmurę”) są łatwe w obsłudze, ale działają one do czasu nie porzucenia produktu.

Inteligentny dom w salonie, kuchni, sypialni
Sposoby na automatyzację domowych czynności za pomocą inteligentnego domu w kuchni, sypialni, salonie.
logoTechnologie w Domu
Inteligentny dom w salonie, kuchni, sypialni

Jak uchronić się przed takimi sytuacjami?

Nie kupuj urządzeń inteligentnego domu opartych o „chmurę”. Zwracaj uwagę na to, aby produkt działał w pełni lokalnie, bez konieczności łączenia z Internetem. Obecnie trendy w rozwojach produktów pokazują skierowanie skupienia wielu producentów na „chmurę” – co jest dla nich łatwiejsze i daje pewne inne korzyści. Jednak są też produkty działające w pełni poza serwerami firm trzecich. Wadą produktów działających lokalnie jest często trudniejszy sposób obsługi, a nawet wymóg posiadania przez użytkownika technologicznego obycia.

Jeśli chcesz mieć dobrze działający inteligentny dom i być niezależnym od firmy komercyjnej, która może porzucić produkt, wykorzystaj produkty typu „open source”. Produkty te rozwijane są przez społeczność Internetu, a nie tylko jedną organizację. Polecanymi systemami inteligentnego domu typu open source są: OpenHab, Domoticz, Home Assistant (kolejność przypadkowa). Ten ostatni znam osobiście i polecam. Home Assistant jest najmłodszym systemem, ale rozwija się bardzo szybko i już teraz oferuje niemal nieograniczone możliwości. To darmowy system, który nie ustępuje możliwościami systemom komercyjnym, a wręcz śmiem twierdzić, że je przewyższa. Już teraz Home Assistant pozwala podłączyć do swojej centralki tysiące urządzeń działających lokalnie i usług online. Dodam, że system ten rozwijany jest z dbałością o zachowanie prywatności użytkowników.

Źródło: D-Link