Większość informacji o rozwiązaniach e-domu dotyczą naszej wygody, oszczędności, ochrony, lepszego komfortu mieszkania. Dla osób zdrowych i w sile wieku to kolejny krok w polepszaniu warunków życia. Osoby starsze i niepełnosprawne znajdują tutaj nie tylko ogólny, lepszy komfort życia, ale również konieczność instalacji niektórych urządzeń.
Automatyzacje, sterowanie głosem lub telefonem komórkowym ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, co dla osób z ruchowymi ograniczeniami może być zbawienne. Ten artykuł dedukuję nie tylko osobom starszym i niepełnosprawnym, ale również wszystkim tym, którzy się nimi opiekują. Tele-medycyna coraz częściej wchodzi w nasze życie. Skoro przez Internet można załatwić prawie wszystko, to i zdrowie też można podreperować. W Polsce testuje się rozwiązania monitorujące zdrowie osoby, np. krążenie, a następnie przesyłające dane wprost lekarzowi. W niedalekiej przyszłości takie rozwiązania będą powszechne.
Domowe urządzenia medyczne z funkcjami „smart”
Niektóre mierniki ciśnienia krwi mogą przesyłać dane przez Internet nie tylko do lekarza, ale również rodzinie, która się opiekuje osobą. Podajnik leków nie musi być prostą skrzyneczką na pastylki z podziałką na dni tygodnia. Wersja „smart” powiadomi opiekuna, że dana dawka została pominięta jeśli nie otworzono podajnika w określonym czasie. E-szczoteczka poinformuje o stanie dbania o jamę ustną, a miernik poziomu glukozy zaalarmuje opiekuna o przekroczeniu norm. Inteligentne zegarki, zwane z ang. „smart watch” oraz opaski fitness, często posiadają dodatkowe mierniki pulsu, liczby kroków, tracker GPS, które dalej mogą być przesyłane opiekunowi. Funkcja SOS również może być elementem smart-zegarka.
Kamery monitoringu
Kamery chroniące przed włamaniem, teraz mogą pełnić również rolę opieki. Instalowanie ich wewnątrz domu lub mieszkania daje możliwość podejrzenia co faktycznie się dzieje z domownikiem po wykryciu niepokojących objawów przez opiekuna. Instalacja kamer nie musi być skomplikowana, niektóre wystarczy postawić, przykleić do ściany i połączyć z WIFI.
Wejście do domu
Smart-zamek to również dobre rozwiązanie. Nie ma potrzeby dorabiania kluczy, zmieniania zamka po jakimś czasie. Wystarczy dać uprawnienie wejścia osobie z rodziny lub opiekunowi, a następnie równie łatwo to uprawnienie odebrać. E-kluczem najczęściej wtedy jest telefon komórkowy, ale może to być również brelok lub kod PIN, jeśli do e-zamka dołączona jest numeryczna klawiatura. Sama osoba starsza lub schorowana nie musi szukać tradycyjnego klucza i precyzyjnie wkładać go do zamka.


Dzwonek z kamerą wideo ochroni podopiecznych przed intruzami. Judasz, czy łańcuch w drzwiach może nie wystarczyć. Gdy ktoś zadzwoni, podopieczny może porozmawiać z osobą stojącą przed drzwiami za pomocą telefonu i to nawet nie wstając jeśli telefon będzie w pobliżu. Większy ekran telefonu, to czytelny obraz wideo. Wiele wideo-dzwonków ma możliwość wyświetlenia obrazu z kamery zanim odbierze się połączenie, więc podopieczny nie musi nawet odbierać połączenia, żeby się dowiedzieć kto „dobija się” do drzwi. Gdy nasz podopieczny ma smart-tv to może nawet zobaczyć obraz z kamery dzwonka na dużym ekranie, o ile technicznie oba urządzenia na to oczywiście pozwalają. System alarmowy, który ma funkcje antywłamaniowe, czujniki dymu, tlenku węgla, gazu i przecieku wody jest koniecznością. Przesyłanie alertów do opiekuna pozwoli na szybką reakcję, jeśli nasz podopieczny sam nie będzie w stanie.
Ograniczenia ruchowe, a sterowanie domem
Łatwe sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem, a także ich zautomatyzowanie to również duże ułatwienie dla osób mających ograniczenia ruchowe. Poza automatyzacją, można nimi sterować za pomocą smart-przycisków, które mogą leżeć przy łóżku, fotelu, na stole, ale również za pomocą telefonu i głosowo za pomocą smart-asystenta.
Przypomnienia
W ramach instalacji inteligentnego domu można odtwarzać wszelkiego rodzaju przypomnienia, np. jeśli podopieczny nie weźmie leku, nie zamknie drzwi wejściowych itp. Wystarczy zintegrować jeden głośnik lub więcej głośników z właściwym systemem e-domu. Istnieje możliwość wysyłania komunikatów głosowych przez opiekuna do podopiecznego, które zostaną odtworzone na wspomnianych głośnikach. Smart-odkurzacze stają się coraz tańsze i mogą wyręczyć osoby zarówno w odkurzaniu, jak i niektóre również w myciu podłogi.
Zdarza się, że nasz podopieczny nie chce przebywać w domu opieki, nie zawsze jest to konieczne, a usługi profesjonalnych firm opiekuńczych nie są tanie. Inteligentny dom jest alternatywą, która coraz częściej będzie wykorzystywana w starzejącym się społeczeństwie.