Inteligentny dom i opieka nad dziećmi

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Smart home może być czymś więcej, niż tylko automatycznym włączaniem i wyłączaniem oświetlenia. Automatyzacje mogą dotyczyć wielu aspektów życia, to jest prostych prac wykonywanych cyklicznie. W tym mogą zawierać się również alarmy różnego rodzaju, czy dostarczanie informacji o tym co się dzieje w domu lub z domownikami poza domem.

Rozwiązania inteligentnego domu dla rodziców

Inteligentny zamek, smart zamek, czy e-zamek – różne nazwy, a chodzi o to samo urządzenie – upora się z problemami dnia codziennego. Już nie musisz zawieszać klucza na szyi dziecka i martwić się o jego zgubienie. Kluczem do domu może być zarówno smartfon, jak i smartwatch (smart zegarek). Dobierz taki model zamka, który współpracuje z noszonymi urządzeniami. Zdarzało ci się wyjść z domu zapominając zamknąć drzwi? To może się zdarzyć również twojemu dziecku. Inteligentny zamek, zamknie drzwi na klucz automatycznie.

Wideo-dzwonek do drzwi, inaczej smart-dzwonek z wbudowaną kamerą to dobry element zwiększający bezpieczeństwo. Dziecko pozostawione samo w domu może otrzymać instrukcję od ciebie, aby nie otwierało drzwi nieznajomym. W zasadzie dziecko nie musi sprawdzać kto jest przed drzwiami. Dzięki funkcji wideo i internetowemu połączeniu to ty jako rodzic, możesz sprawdzić kto dzwoni do drzwi i porozmawiać z tą osobą, jeśli taka funkcja jest dostępna.

Postaw w domu jedną, a może kilka kamer internetowych przesyłające obraz przez Internet. Zostawiając dziecko w domu będziesz „trzymać rękę na pulsie”. Wybrane modele kamer umożliwiają dwukierunkową rozmowę, co pozwala na natychmiastową reakcję.

Urządzenie monitorujące oddech niemowlaka może również być smart. W przypadku wykrycia niepożądanego oddechu, lub jego braku, urządzenie natychmiast informuje ciebie przez smartfona. A jeśli urządzenie zintegrowane jest z inteligentnym domem, możesz stworzyć automatyzację pt. „włącz światło na czerwono i sygnał alarmowy w całym domu, kiedy ustanie oddech dziecka”. Niestety niektóre monitorujące modele są niedokładne i uruchamiają fałszywy alarm.

Tracker, czyli urządzenie śledzące to najczęściej smartwatch lub przypinka GPS, ewentualnie aplikacja na smartfonie. Tracker przekazuje informację o położeniu twojego dziecka. W inteligentnym domu można ustawić strefy np. domowa, szkolna, plac zabaw itp.  Jeśli twoje dziecko powinno być w szkole, ale tracker pokazuje inną lokalizację, albo jeśli dziecko nie jest na placu zabaw jak planowano, uruchom automatyzację w systemie inteligentnego domu. Gdy dziecko oddali się od zaplanowanej strefy w określonym czasie, niech twój dom poinformuje cię o tym za pomocą głosowego komunikatu lub wiadomości na smartfonie.

Czujnik rozwarcia zainstalowany przy drzwiach pokoju dziecka poinformuje ciebie o ich otwarciu za pomocą, np. komunikatu w głośniku wieży stereo lub za pomocą wiadomości SMS dzięki odpowiedniej centralce inteligentnego domu.

Zaplanuj dobrze swój inteligentny dom

Jak widzisz inteligentny dom może mieć bardzo szerokie możliwości i nie musi ograniczać się tylko do automatyki budynkowej. Przed jego wdrożeniem zaplanuj go dobrze, pomyśl o potrzebach i dobierz urządzenia RTV, AGD, czujniki i inne, które będą współgrać ze sobą w systemie inteligentnego domu.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.