System inteligentnego domu „Home Assistant” (HA) zawiera tysiące integracji z urządzeniami i internetowymi usługami, tworzone i rozwijane przez internetową społeczność. Dzięki wsparciu ukraińskiego programisty, centralka HA poinformuje o niebezpieczeństwie z powietrza, artylerii, walk piechoty i innych na terenie Ukrainy w pobliżu zamieszkania.

Integracja pokazuje status „Safe” lub „Unsafe” (z ang. Bezpiecznie, Niebezpiecznie). Dzięki temu specyficznemu czujnikowi, można stworzyć automatyzację z głośnymi powiadomieniami w domu i wysyłane do wszystkich domowników za pośrednictwem HA, do których można dodać kolejną automatyzację zasunięcia antywłamaniowych rolet. Integracja pozwala na monitoring maksymalnie pięciu regionów.

zrzut ekranu integracji w systemie HA
zrzut ekranu integracji w systemie HA, źródło: Home-assistant.io
zrzut ekranu integracji w systemie HA
zrzut ekranu integracji w systemie HA, źródło: Home-assistant.io

Dane pobierane są z rządowego serwisu Ukrainy „Ukraine Alarm”. Serwis ten jest internetową wersją syreny alarmowej, którą normalnie używa się za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Integracja z inteligentnym domem zwiększy możliwości alarmowania i bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy.

Mam nadzieję, że HA doczeka się integracji z polskim Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Trzymam kciuki za naszych programistów.