Kiedy zdarzyło ci się zapomnieć o zakończonym praniu? Jeśli pralka jest w piwnicy domu, a nie w często uczęszczanej łazience, łatwo o błąd. Długo niewyciągnięte ubrania z pralki nasiąkają nieprzyjemnym zapachem wilgoci. Inteligentny dom ma pomagać w codziennych obowiązkach. Oto jeden z przykładów prostej automatyzacji, która usprawnia życie. Za pomocą instalacji smart home nie zapomnisz o zakończonym praniu.
Jakich urządzeń potrzebujesz?
Planując inteligentny dom i jego automatyzacje lub chcąc dodać owe rozwiązanie do istniejącej instalacji, potrzebujesz urządzenia za pomocą, którego centralka inteligentnego domu będzie wiedziała, że pranie zostało zakończone.
Nie potrzebujesz wydawać mnóstwa pieniędzy na pralkę „smart” zintegrowaną z inteligentnym domem, która mogłaby dawać możliwość informowania o zakończeniu cyklu prania. Rozwiązaniem może być urządzenia stosunkowo „tanie jak barszcz” w stosunku do smart-pralki.
Potrzebujesz jedno z czujników: czujnik wibracji, czujnik rozwarcia, miernik poboru prądu.
Czujnik wibracji wykrywa ruch, drgania. W czasie pracy pralki odnotowywane są drgania. Tak więc wystarczy ustawić w automatyzacji wysyłkę powiadomienia o zakończonym pranie gdy drgania o odpowiednim poziomie ustały.
Czujnik rozwarci, inaczej czujnik otwarcia/zamknięcia przyda się w pralce z obrotową gałką, która samoczynnie się obraca w trakcie cyklu prania. Czujnika tego normalnie używa się przy drzwiach i oknach, składa się on z dwóch elementów. Gdy oba elementy są blisko siebie równolegle, to oznacza że drzwi lub okno są zamknięte. W przypadki pralki, jedną część należy przykleić na gałce, a drugą obok przy niej, aby po zakończeniu prania sąsiadowały one równolegle.


Miernik poboru zużycia energii jest chyba najlepszym rozwiązaniem spośród dwóch powyższych czujników. Miernik możesz wbudować do instalacji elektrycznej już na etapie remontu lub budowy domu, wtedy też nie będzie widoczny na zewnątrz. Miernik zużycia energii jest często wbudowany w przełączniku energii, który kontroluje włączenie/wyłączenie przepływu energii. Gdy nie możesz wbudować miernika w ścianę, pozostaje tobie miernik wbudowany w smart-gniazdko, którego wkładasz do kontaktu. Uwaga! Sprawdź koniecznie natężenie prądu smart gniazdka, miernika poboru gniazdka. Natężenie mierzone w amperach nie może być niższe, niż to wymagane przez pralkę. Najlepiej jeśli parametry smart-gniazdka lub miernika są identyczne z siecią elektryczną, co w przypadku natężenia wynosi 16A. Jeśli parametry są mniejsze od aktualnego poboru energii może dość do awarii w sieci, nawet spalenia urządzenia, co spowoduje ryzyko pożaru. W automatyzacji smart home wyzwalaczem będzie tutaj spadek zużycia energii do określonego, niewielkiego poziomu (w trybie czuwania niektóre pralki pobierają energię, szczególnie te z ekranami).
Co będzie wyzwalaczem automatyzacji smart home?
Określona wartość czujnika wyzwoli wysyłkę powiadomienia, które może być wiadomością tekstową na smartfona lub głosowym komunikatem na głośniku wieży stereo. Aby stwierdzić wartość, po zintegrowaniu czujnika z centralką smart home i zanim ustawisz automatyzację, zobacz wartości tegoż czujnika w trakcie prania i po. Przy czujniku rozwarcia, nie trzeba sprawdzać wartości, bo jest ona z góry znana (zamknięte/otwarte). Ale poziomy wibracji i poboru energii już trzeba sprawdzić, aby ich wartości była prawidłowe w ustawieniu. Wartości poboru energii i drgań mogą się nieznacznie różnić w zależności od wybranego programu prania, dlatego w automatyzacji warto podać orientacyjne wartości, które na pewno będą wyznacznikiem zakończenia prania, bo o to w tym wszystkim chodzi.