Inteligentny dom za 900zł

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Minęły te czasy, kiedy to na tzw. inteligentny dom należało wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Komercyjne rozwiązania, oparte na kablu i instalowane przez grupę specjalistów mają swoją cenę. Obecna technologia daje znacznie więcej możliwości. Na rynku można spotkać rozwiązania do samodzielnej instalacji, które nawet nie wymagają kucia ścian, czy majstrowania przy instalacji elektrycznej. Jak można stworzyć zautomatyzowany dom za 900zł?

W tej cenie liczba wykorzystywanych urządzeń będzie ograniczona, a więc bardziej tak tanie rozwiązanie nadaje się do małych mieszkań, niż domów jednorodzinnych. Proponowane tutaj rozwiązanie ma swoje wady i zalety, o których nie raz pisałem w innych artykułach. Celem tego artykułu jest skupienie się na budżecie.

Co można kupić w ramach tak niskiej kwoty?

  • Centralka Zipato Zipamicro Z-Wave: 370zł
  • Czujnik Otwarcia Drzwi/Okien Coolcam: 90zł
  • Czujnik Ruchu/Temperatury/Natężenia Światła Coolcam Motion Sensor: 119zł
  • Czujnik Zalania Coolcam: 129zł
  • 2x Żarówka Zipato Bulb 2 Z-Wave: 132zł za sztukę

Razem powyższe urządzenia kosztują 972zł, trochę więcej niż zakładany budżet, ale nie za dużo. Podane ceny są przykładowe i były dostępne w sklepie internetowym w dniu pisania tego artykułu.

W zestawie mamy centralkę inteligentnego domu sterującą urządzeniami poprzez WIFI, Ethernet i Z-Wave dająca szerokie możliwości automatyzacji – ale ich ilość jest ograniczona małą ilością urządzeń w naszym, tanim zestawie. Kolejnym urządzeniem jest czujnik otwarcia np. drzwi lub okien. Coolcam Motion Sensor to multi-sensor z wbudowanymi czujnikami ruchu, temperatury i natężenia światła. Natężenie światła pozwoli na wprowadzenie automatyzacji dla dnia i dla nocy. Czujnik zalania Coolcam natychmiast zaalarmuje telefon komórkowy o przecieku. Dwie smart-żarówki pozwolą na automatyczne sterowanie nie tylko zasilaniem światła, ale również kolorem.

Jakie podstawowe automatyzacje można wprowadzić?

  • Wysłanie powiadomienia o włamaniu na komórkę przy wykorzystaniu czujnika otwarcia drzwi, gdy nie rozbrojono alarmu w aplikacji na smartfonie.
  • Włączenie światła w salonie po wykryciu ruchu w pokoju, przedpokoju od zmierzchu do świtu.
  • Wysłanie powiadomienia o przecieku wody na komórkę i zaświecenie świateł na niebiesko w nocy jeśli jesteśmy w domu.
  • Wysłanie informacji na komórkę o bardzo niskiej temperaturze w pomieszczeniu, jeśli w tym czasie jesteśmy na zimowym urlopie, co może świadczyć o otwartym oknie. Ktoś z rodziny lub znajomy może zajrzeć do mieszkania i sprawdzić.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.