Permanentna inwigilacja w Internecie postępuje. Organizacje państwowe, znane sieci społecznościowe i duże firmy komercyjne, obdzierają nas z resztek prywatności wykorzystując dane o nas, czasami przeciwko nam. Jak temu zaradzić?

Więcej o ochronie prywatności w Internecie piszę na łamach tego portalu. Tym razem spójrzmy na kwestie anonimowych zamówień i płatności w Internecie.

Kiedy mamy dotyczenia z anonimowymi płatnościami?

Odpowiedź jest prosta, wtedy kiedy transakcji nie można powiązać z danymi osobowymi. W Internecie trudno o anonimowe zakupy, niemal zawsze należy podać swoje dane osobowe. A jeśli podczas zakupu nie trzeba podawać swoich danych, to i tak transakcję można dopasować do konkretnej osoby poprzez system płatności – powiązany z bankiem – w którym jesteś zidentyfikowany.

Jak kupować anonimowo w Internecie?

Zarówno sama umowa kupna-sprzedaży, jak i przeprowadzana transakcja musi być anonimowa, czyli niepowiązana z twoimi danymi osobowymi. Niestety dróg do anonimowych zakupów jest niewiele i głównie ograniczają się do zakupów cyfrowych, niematerialnych dóbr. Najprostszą formą na  anonimowe zakupy to zakupy „na słupa”, np. na firmę znajomego lub inną zaufaną osobę – wtedy też oficjalnie właścicielem zakupionego dobra jest „słup”. A gdy nie ma się zaprzyjaźnionego „słupa”?

Najczęściej fizyczne towary możesz kupić prawie anonimowo w profesjonalnych e-sklepach handlującymi produktami związanymi z twoim osobistym bezpieczeństwem lub z bezpieczeństwem twoich dóbr. Świetnym przykładem są tutaj sklepy handlujące zamkami, wkładkami do drzwi itp. W niektórych możesz podać jakiekolwiek dane osobowe przy rejestracji zakupu, a następnie wybrać dostawę „odbiór w punkcie”, tj. w Paczkomacie lub innym automacie gdzie nie trzeba pokazywać dowodu tożsamości. Niestety transakcja nie jest anonimowa w pełni, bo płatność najczęściej dokonywana jest przelewem, więc warto nie używać swojego konta, tylko poprosić o dokonanie transakcji niepowiązaną osobę. Albo używać innych niż karty i przelew form płatności, gdy zależy tobie tylko na anonimowości wobec sklepu. Dodatkowo nie należy podawać również swojego numeru telefonu podczas zakupu, który jest powiązany z twoją osobą.

Dobra cyfrowe, usługi internetowe łatwiej kupować anonimowo, bo nic nie trzeba fizycznie wysyłać, a czasami też nie trzeba podawać danych osobowych. Jednak znowu pozostaje kwestia anonimowej płatności.

Jak płacić anonimowo w Internecie?

Transakcja nie może być powiązana z twoimi danymi. Na początek nasuwają się internetowe formy płatności, tzw. e-portmonetki, np. PayPal. Owszem dokonując transakcji za pomocą e-portmonetki, sprzedający nie widzi danych osobowych kupującego. Jedynie co widzi to email. Niestety dostawcy e-portmonetek często wymagają od swoich użytkowników weryfikacji swojej osoby, np. przez przelew bankowy, czy nawet przesłanie skanu dowodu tożsamości. Tak więc nadal nie będzie to anonimowa transakcja, bo można ją powiązać z twoją osobą. W takim przypadku dla sklepu będziesz tylko emailem, ale dla dostawcy e-portmonetki będziesz osobą z imienia i nazwiska i z adresem zamieszkania.

Jest jeden sposób żeby transakcja była całkowicie anonimowa, to dzięki kryptowalutom. Jeśli sklep, firma sprzedająca usługi internetowe (cyfrowe) daje możliwość zakupu bez konieczności podawania danych osobowych i oferuje płatność kryptowalutą, to możesz dokonać zakupu w pełni anonimowo.

Bezpieczeństwo i zagrożenia korzystając z kryptowalut
Mówi się, że kryptowaluta jest „pseudo-anonimowa”. To znaczy, niby nie ma zapisanych żadnych twoich danych osobowych, ale i tak można cię namierzyć.
logoTechnologie w Domu
Bezpieczeństwo i zagrożenia korzystając z kryptowalut

Czy zakupy kryptowalutą są anonimowe?

Powszechnie uważa się, że transakcje kryptowalutowe, które działają poza znanym systemem bankowym, są anonimowe. Nie do końca tak jest. Kryptowaluty dają pseudo-anonimowość. W systemie blockchain, w którym najczęściej działa kryptowaluta nie podaje się żadnych danych osobowych, jest to tylko ciąg liter i cyfr z numerami transakcji, portfeli i innymi abstrakcyjnymi danymi. Tak więc, dlaczego mówi się o pseudo-anonimowości?

Aby płacić kryptowalutą, musisz ją najpierw zdobyć, najczęściej kupić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, prawie na całym świecie wymaga się identyfikowania wszystkich dokonujących transakcji walutami FIAT (narodowymi) i kryptowalutami. Innymi słowy jeśli chcesz kupić kryptowalutę za złotówki, dolary, euro lub w innej walucie, musisz przejść przez proces rejestracji i weryfikacji – podobnie jak w banku. Możesz ominąć ten proces gdy kupujesz kryptowalutę offline (nie w Internecie) w małych ilościach poprzez bitomaty (coś na wzór bankomatów) płacąc gotówką lub w kantorze kryptowalutowym również płacąc gotówką. Gdy już masz kupioną kryptowalutę w sposób anonimowy, możesz płacić anonimowo, ale po spełnieniu jeszcze jednego warunku. Dokonując każdej transakcji kryptowalutą, rejestrując konto w jakiejś usłudze internetowej, włącz ochronę VPN (Wirtualna Sieć Prywatna). Dobre VPN ukryje twój numer IP komputera, czyli swego rodzaju adres internetowy umożliwiający namierzenie twojej osoby. Numery IP są zapisywane przy dokonywaniu transakcji i są widoczne w logach serwerów, np. blockchain.

Reasumując, anonimowe zakupy w Internecie to:

  • Brak powiązania transakcji kupna-sprzedaży z danymi osobowymi i innymi identyfikacyjnymi, np. numer telefonu.
  • Możliwość odbioru, fizycznej paczki w automatycznym punkcie, a nie wysyłanej na adres.
  • Używanie kryptowaluty w transakcjach i nie przechodzenie przez weryfikację danych osobowych podczas jej zakupu.
  • Korzystanie z „właściwej” usługi VPN ukrywającą numer IP komputera na którym dokonywana jest transakcja kupna-sprzedaży i późniejsze logowanie się do zakupionych usług internetowych tylko przez VPN z włączonym maskowaniem IP.
  • Wykorzystanie własnego emaila, czy numeru telefonu za pomocą którego nie da się namierzyć ciebie, przykładowo w oparciu o historię korzystania z nich, również w ramach numeru IP.

Sam zdecyduj jak bardzo chcesz chronić swoją prywatność i które rozwiązania – mniej, lub bardziej restrykcyjne – chcesz wykorzystać.

P.S. Nie wykorzystuj tych informacji do działań łamiących prawo.