To jest chyba rekordzista w zakresie inwigilacji swoich użytkowników. Serwis śledzi ciebie nawet jak nie masz na nim konta. Profilowanie użytkownika działa nie będąc użytkownikiem serwisu, a gdy zakładasz konto, Facebook już wie o tobie wiele. Zbieranie danych o tobie to główny towar firmy. Jednak są możliwości, żeby się chronić przed „wścibskimi oczami”.
Najlepiej nie posiadać konta na Facebooku, wtedy też wystarczy blokować w przeglądarce lub za pomocą prywatnego DNS skrypty nienależące do odwiedzanej strony. Śledzenie Facebooka zostanie zablokowane. Przeglądarka Firefox umożliwia instalację wtyczki „Facebook Container” blokującą śledzenie Facebooka. W innych przeglądarkach wystarczy zablokować w ustawieniach lub za pomocą wtyczek blokujących skrypty i reklamy, obce pliki cookies i skrypty śledzące oraz tzw. cyfrowy „odcisk palca” (fingerprint).
Bezpieczniejsze korzystanie z Facebooka
Niestety chcąc nadal używać z tego portalu społecznościowego nie jesteś w stanie chronić swojej prywatności wobec firmy Facebook. Pozostaje tobie zmiana ustawień „Prywatności” na koncie użytkownika w myśl zasady „lepszy rydz, niż nic”.
Pamiętaj, że Facebook to nie tylko szeroko znany portal społecznościowy, ale również Instagram i Whatsapp. Z nich również zrezygnuj albo popraw ustawienia prywatności.


Dlaczego warto zrezygnować z Facebooka?
Po pierwsze, jest to wielki słup ogłoszeniowy z reklamami, które wpływają coraz efektywniej na ciebie, manipulując zakupowymi decyzjami. Po drugie, wszystkie dane o tobie z łatwością mogą zostać przekazane państwowym służbom i urzędom. Po trzecie, obce osoby mogą mieć dostęp do twoich informacji, które zostaną użyte przeciwko tobie, np. nie zostaniesz zatrudniony w nowej firmie, renta zostanie ci odebrana, twój dom zostanie okradziony podczas urlopu itd. Po czwarte, w serwisie jest wiele dezinformacji, fałszywych informacji mających wpłynąć na twoje decyzje, np. wyborcze – nie jesteś w stanie zweryfikować prawdziwości zamieszczanych informacji. Po piąte, Facebook, Instagram tworzone są tak, aby cię od nich uzależnić (ostatnie doniesienia prasowe).
Alternatywy do Facebooka
Warto ograniczyć kontakty do wąskiego grona znajomych. Zamiast Whatsapp używaj Signal do kontaktu – spopularyzuj Signal wśród znajomych. Zamknięta grupa znajomych może współdzielić informacje przez Signal lub w ramach własnej sieci społecznościowej z wykorzystaniem takiego programu jak m.in. Rocket.chat, Element.io, Diaspora, Mastodon.
Czy Twitter jest dobrą alternatywą? Obecnie Twitter nie wykorzystuje tak głębokiego profilowania i analizy użytkowników jak Facebook – ale to się zmienia. Twitter coraz bardziej upodabnia się do Facebooka zarówno pod kątem treści, jak i technicznych możliwości. Profile na Twitterze nie zawsze są obsługiwane przez żywe osoby, czasami są to boty mające na celu wyłudzić informacje, dokonywać dezinformacji poprzez publikację fałszywych wiadomości. Chroniąc swoją prywatność najlepiej zrezygnować ze wszystkich serwisów społecznościowych. Wybór należy do ciebie.
Kolejny wyciek danych użytkowników Facebooka
We wrześniu 2021 roku na hakerskich stronach można było nabyć prywatne dane ponad 1,5 miliarda użytkowników z całego świata. Owe dane to między innymi: imię i nazwisko, płeć, adres email, numer telefonu, lokalizacja, identyfikator użytkownika. Dane zostały najprawdopodobniej pozyskane nie poprzez włamanie, a tzw. web-scrapping. Metoda polega na automatycznym skanowaniu stron i zbieraniu z nich danych, czasami również z wykorzystaniem aplikacji, które mają dostęp do danych użytkownika po udzieleniu przez niego zgody, np. quizy, konkursy. Ci użytkownicy nie zadbali dostatecznie o poprawne ustawienie prywatności na koncie.
Facebook zbiera o tobie mnóstwo danych, które mogą w ten czy inny sposób wycieknąć. A następnie przestępcy wykorzystają je przeciwko tobie. Rada? Usuń konto Facebook, Instagram i Whatsapp oraz w innych serwisach społecznościowych.