Usługi internetowe firmy Google są obecnie dość powszechne, wykorzystywane przez całe masy ludzi. Daje do firmie możliwość zbierania informacji o nas, co robimy, co lubimy, czego nie chcemy, plany, podróże, praca, dom itd. Większość usług dla mas jest bezpłatna, a że w obecnym świecie „nawet ksiądz się nie modli za darmo”, to czym płacisz? Płacisz swoimi danymi, płacisz samym sobą, które to dane potem mogą być użyte przeciwko tobie, np. poprzez bardzo dobrą reklamę dopasowaną do twojej osobowości i oczekiwań, a więc być może później kupisz to czego nie potrzebujesz – co gorsza może jeszcze weźmiesz na ten zakup kredyt, którego nie będziesz w stanie spłacić. Oczywiście wszystkie dane, które posiada Google mogą być udostępnione państwowym służbom, urzędom na żądanie.

Ochrona prywatności w systemie Android
Jak ustawić smartfona z systemem Android w celu ochrony prywatności? Oto sztuczki zwiększające bezpieczeństwo twoich danych.
logoTechnologie w Domu
Ochrona prywatności w systemie Android

Ustawienia Prywatności Konta Google

Strona pokazuje źródła zbierania danych, np. usługa Gmail, Mapy Google, YouTube itp. Wchodząc na stronę Myaccount.google.com/data-and-privacy masz dostęp do wielu ustawień prywatności. Strona internetowa Takeout.google.com pozwala na eksport twoich danych. Po wyeksportowaniu danych zobaczysz nie tylko twoje dane, które zamieściłeś, ale również informacje co Google o tobie wie.

Wyłącz wszystkie opcje przetwarzania danych:

  • Aktywność w internecie i aplikacjach
  • Historia lokalizacji
  • Historia w YouTube
  • Historia oglądania i wyszukiwania w YouTube
  • Personalizacja reklam
  • Twoje wyniki w wyszukiwarce
fragment strony Ustawienia Prywatności na koncie Google
fragment strony Ustawienia Prywatności na koncie Google, Źródło: Google

Wejdź na strony wszystkich używanych usług Google i ustaw ochronę prywatności poprzez wyłączenie wszystkich opcji przetwarzania twoich danych, które nie są istotne dla działania usługi.

Po wykonaniu koniecznych ustawień, usuń wszystkie „historie” użytkownika usługi, jeśli taka możliwość jest dostępna. Pamiętaj, że jeśli korzystasz nadal z YouTube, skrzynki Gmail, Kalendarza, dysku Gdrive, Wyszukiwarki, Google będzie zbierać o tobie informacje z wyłączeniem ww. ustawień. Poprawa twojej prywatności w Google jednocześnie ograniczy działanie niektórych usług, np. brak spersonalizowanej listy filmów do obejrzenia na YouTube, albo brak możliwości korzystania z Asystenta Google.

Na koniec ponownie wejdź na Takeout.google.com i sprawdź jakie informacje Google posiada o tobie. Powinno tych informacji być znacznie mniej.

U mnie ta droga ochrony prywatności działa nadzwyczaj dobrze. Wyświetlane reklamy (jeśli nie są zablokowane adblokerem) nie są związane z moimi zainteresowaniami oraz moimi podróżami i aktywnością w sieci.