To już drugi po „Google jak Cię śledzi” informator o zbieranych przez firmę danych o tobie. Tym razem weźmy pod lupę Microsoft. Firma nie jest wyjątkiem i również zbiera informacje o poczynaniach użytkowników celem nie tylko usprawnienia produktów, ale również prezentowania bardziej skutecznych reklam. System Windows przesyła mnóstwo danych telemetrycznych, a do tego należy doliczyć również inny, popularny produkt MS Office. Jeśli korzystasz z innych usług Microsoft online & offline wzbogacasz firmę dodatkowymi informacjami. Jak ukrócić ten proceder? Najlepszą metodą jest rezygnacja z produktów i usług firmy Microsoft, co może być a wykonalne dla wielu. Zamiast tak drastycznego podejścia, popraw swoje ustawienia prywatności.

Ustawienia Prywatności Konta Microsoft

Wejdź na stronę Account.microsoft.com/privacy. Do sekcji „Zarządzanie danymi aktywności” wrócisz później, najpierw przejdź do ustawień prywatności – zmień je przechodząc do poszczególnych, używanych przez ciebie produktów i usług, i podążaj za instrukcjami. Sekcja „Więcej ustawień prywatności” pozwoli tobie na wyłączenie profilowania w zakresie reklamy. Na stronie nie ma linków do wszystkich produktów i usług, więc nie sugeruj się tym, że tylko tam warto zajrzeć. Ustawienia prywatności w OneDrive, Outlook.com, Bing i innych są równie istotne jeśli z nich korzystasz.

fragment strony Ustawienia Prywatności na koncie Microsoft
fragment strony Ustawienia Prywatności na koncie Microsoft, Źródło: Microsoft

Pamiętaj w ustawieniach Windows > Konta > Twoje informacje, ustawić konto użytkownika jako „lokalne”, czyli aby nie było zintegrowane z twoim kontem Microsoft.

Gdy dobrze skonfigurujesz ustawienia prywatności we wszystkich produktach, wróć na stronę „Prywatność” konta Microsoft i usuń wszystkie dane z sekcji „Zarządzanie danymi aktywności”. Z czasem tylko punkt „Aktywność dotycząca produktów i usług” będzie zbierać informacje, więc warto od czasu do czasu zaglądać tutaj i usuwać dane ręcznie.

MS Windows to synonim komercyjnej inwigilacji

Ci użytkownicy dla których zbieranie danych telemetrycznych jest „solą w oku”, nie powinni korzystać nawet z Windowsa. Dobrą alternatywą jest Linux. Odmian tego systemu jest mnóstwo i skierowane są one do użytkowników o różnych, technicznych umiejętnościach. Jeśli jesteś komputerowym graczem, przejście na Linux nie jest dobrym pomysłem. Początkujący mogą wybrać odmianę „Zorin Os”. System ten bazuje na popularnym Ubuntu Linux. Jest łatwy w obsłudze i został stworzony dla tych początkujących użytkowników, którzy przenoszą się z Windowsa.

Ochrona prywatności w Windows
Sposoby na ochronę prywatności w Windows. Zmiana ustawień systemu operacyjnego do bezpieczniejszego działania. Większa kontrola nad przesyłanymi danymi.
logoTechnologie w Domu
Ochrona prywatności w Windows

Zorin OS (Zorin.com/os/) posiada kilka wersji:

  • Pro – płatna wersja pozwalająca utrzymać rozwój systemu z dodatkowym oprogramowaniem, przydatnym dla niektórych użytkowników oraz z dostępem do oficjalnej pomocy technicznej
  • Core – bezpłatna, pełna wersja systemu
  • Lite – bezpłatna, pełna wersja systemu dla starszych komputerów, zawiera między innymi mniej zasobożerny, graficzny interfejs

Pełną wersję systemu możesz pobrać za darmo i ją przetestować bez konieczności instalacji na dysku komputera. Wystarczy, że włożysz „bootowalny” pendrive USB do portu przed uruchomieniem komputera – pod warunkiem, że komputer w pierwszej kolejności weźmie port pod uwagę podczas uruchomienia (sprawdź ustawienia boot UEFI/BIOS w razie potrzeby). Tą samą drogą zainstalujesz system na stałe na swoim dysku komputera. Zorin.com/help/install-zorin-os/