Jak odbierać cyfrowe radio w Polsce?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Skoro telewizja jest już cyfrowa, to i radio też może być. Cyfrowe radio to lepsza jakość dźwięku, bez szumów i trzasków znanych z wersji analogowej. Najłatwiej jest słuchać cyfrowego radia przez Internet. Stacji radiowych można słuchać za pomocą stron internetowych lub aplikacji na smartfony. Cyfrowe radio występuje również w transmisji przez satelitę. A co z odtwarzaniem cyfrowego radia w samochodzie lub przez inny odbiornik stacjonarny?

Cyfrowe radio w standardzie DAB+

Analogowe radio emitowane jest między innymi na falach UHF. Cyfrowe radio, poza Internetem, emitowane jest dzięki technologii DAB lub DAB+. W Polsce wdraża się nowszy standard cyfrowego radia, czyli DAB+.

Aby odbierać cyfrowe radio w Polsce należy posiadać odbiornik DAB+. Odbiorniki DAB nie odtworzą radia w nowszym standardzie, natomiast odbiorniki DAB+ odtworzą radio DAB i UHF.

Do końca 2020 roku stacje Polskiego Radia mają mieć pełne, krajowe pokrycie w cyfrowym standardzie. U prywatnej konkurencji wdrażanie cyfrowego radia idzie nieco wolniej.

Odbiorniki cyfrowego radia DAB+

W sklepach dostępne są różne odbiorniki od modułów wieży stereo, przez kompaktowe, po bezprzewodowe i oczywiście samochodowe. Producenci, aby wyróżnić się na rynku wprowadzają różne funkcje do odbiorników. Najczęściej spotyka się łączność Bluetooth oraz WIFI. Połączenie WIFI umożliwia odbiór radia internetowego. Spotkać można również przystawki do odbiorników radia analogowego. Nie polecam ich kupować, chyba że nie ma innej możliwości.

Czy ktoś jeszcze słucha radia?

Okazuje się, że tak. Badania pokazują, że najczęściej słucha się radia w samochodzie albo w pracy jako tło. Rzadziej słucha się ciekawej audycji siedząc wygodnie w fotelu w domu, a szkoda bo jest czego słuchać. W dobie rozwoju Internetu, w tym technologii komórkowej LTE i 5G inwestycje branży w standard DAB+ wydają się dla mnie stratą pieniędzy, no ale nie jestem analitykiem inwestycyjnym, może się mylę.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.