Zamiast czekać na upowszechnienie się radia nadawanego w technologii DAB+, już teraz masz dostęp do radia cyfrowego poprzez Internet. Wystarczy przeglądarka internetowa i wejście na stronę ulubionej stacji lub katalogu stacji radiowych.

Radio internetowe nadawane jest najczęściej w formatach AAC lub MP3, rzadko we FLAC. Bitrate, czyli jakość dźwięku pozostaje wiele do życzenia. O ile w przypadku radia mówionego 96 kbps (kilobity na sekundę) wystarczy, to 128 kbps dla radia muzycznego to stanowczo za mało. Niewiele jest stacji radiowych nadających w jakości 320 kbps, która pozwala cieszyć dobrą jakością dźwięku. Oczywiście audiofile nie będą zadowoleni z jakości każdego radia internetowego, które przecież nadaje dźwięk znacznie gorszy niż płyta.

Gdzie szukać radia internetowego?

Stacje radiowe często umożliwiają odsłuch z poziomu własnej strony internetowej. Jednak przechodzenie od stacji do stacji wpisując za każdym razem adres URL nie jest wygodne. Dlatego wymyślono katalogi stacji radiowych. W Internecie jest mnóstwo stron agregujących stacje radiowe z całego świata. Oto niektóre z nich: Mediayou.net albo Fmstream.org.

Katalogi radia internetowego dostępne są również w formie aplikacji na urządzenia mobilne i PC/Mac. Najbardziej znana aplikacja to TuneIn. Do smartfonów z systemem Android polecam aplikację Replaio. Posiada ona świetny interfejs oraz szereg ciekawych funkcji, np. budzik czy wyszukiwanie stacji o wysokiej jakości dźwięku. Na systemy iOS i MacOS polecam program „Eter”. Jeśli słuchasz głównie jednej stacji na urządzeniu mobilnym, sprawdź czy ma ona własną aplikację, np. „Radio 357”.

Jak słuchać audiobooków i podkastów?
W sklepach z audiobookami można znaleźć literaturę czytaną przez lektora, kilku lektorów, czasami okraszoną melodią. Nie brakuje również słuchowisk, teatrów audio, które może nie są audiobookami, ale przedstawiają historie z książek w bardzo atrakcyjny sposób.
logoTechnologie w Domu
Jak słuchać audiobooków i podkastów?

Ciekawe stacje radiowe

Jest ich mnóstwo, dla każdego coś miłego. Na całym świecie, również w Polsce znajdziesz stacje grające muzykę danego gatunku lub profilu, np. tylko Jazz, albo hity lat `80, także muzykę pop, nowości itd. Wiele stacji radiowych utrzymuje się z dotacji słuchaczy (patronów) i eliminuje przez to emisję reklam. Poniżej prezentuję kilka polskich stacji radiowych.

  • Radio Nowy Świat
  • Radio 357
  • Newonce Radio
  • Weszło
  • tematyczne stacje Polskiego Radia
  • Halo Radio
  • tematyczne stacje radia RMF FM
  • Open.FM

Jak słuchać radia internetowego?

Czy istnieje coś takiego jak radioodbiornik dla radia z Internetu? Tak, choć może nie nazywa się tego radioodbiornikiem. Poza zwykłym odtwarzaniem radia na smartfonie, tablecie, czy komputerze, masz do dyspozycji szereg głośników. Głośnik Bluetooth sparowany na przykład ze smartfonem odtworzy cały dźwięk z urządzenia, również włączone radio internetowe. Urządzenie Chromecast streamuje radio bezpośrednio na podłączone urządzenie. W sklepach znajdziesz również głośniki, streamery, wieże stereo z wbudowaną łącznością z Internetem, a nawet z możliwością wyboru stacji radiowych bezpośrednio na danym urządzeniu.

Gdy masz starą, ale dobrą wieżę stereo nic straconego, nadal możesz mieć dostęp do radia internetowego. Podłącz transmiter Bluetooth do gniazda słuchawkowego wieży stereo, a następnie sparuj transmiter z urządzeniem np. smartfonem, komputerem. Uzyskasz możliwość przesyłu dźwięku na wieżę stereo przez Bluetooth. Podobnie podłączysz się do radioodbiornika w samochodzie.